DĖMESIO – elektroniniu paštu plinta pavojingas virusas!

virusasPastarosiomis dienomis internete ėmė aktyviai plisti kenkėjiška programa (virusas), kuri užšifruoja ja užkrėstame vartotojo kompiuteryje esančius duomenis ir, vartotojui per nustatytą laiką nesumokėjus prašomos pinigų sumos, juos sunaikina. Virusai, reikalaujantys „išpirkos“ už duomenų išsaugojimą, nėra naujiena. Tačiau šis virusas yra žymiai pažangesnis ir pavojingesnis už jo pirmtakus.

Naujasis virusas platinamas elektroniniu paštu. Vartotojams yra siunčiami el.laiškai su prisegtais virusu užkrėstais failais. Šiuo atveju išplatinti laiškai buvo parašyti anglų kalba. Laiškuose gali būti informuojama apie įvairius vartotojams teikiamų paslaugų sąlygų pasikeitimus, siūlomos naujos paslaugos ar siunčiamos apmokėjimo už paslaugas sąskaitos, informuojama apie faksu siunčiamą dokumentą. Prie laiško yra pridedamas archyvinis failas, paprastai su plėtiniu .zip.

Išarchyvavus šį failą, vartotojo kompiuteryje atsiranda programinis failas su plėtiniu .SCR, kurį paspaudę vartotojai inicijuoja kenkėjiškos programos diegimą savo kompiuteriuose.
Skirtingai nei ankstesnės šio tipo viruso versijos, naujasis virusas užšifruoja:

– visus kompiuteryje esančius vartotojo
duomenis (nuotraukas, dokumentus, duomenų
bazių failus, muziką ir kitus failus);
– prie kompiuterio prijungtose išorinėse
laikmenose (USB atmintinėse, išoriniuose
kietuosiuose diskuose, telefonuose,
fotoaparatuose) esančius failus;
– su kompiuteriu sinchronizuotose kompiuterinės debesijos paskyrose („DropBox“, „OpenDrive“, „Google Drive“, „Google Drive“, „iCloud“ ir kt.) esančius duomenis;
– duomenys, esantys tinklinėse talpyklose ir sistemose, prie kurių prijungtas užkrėstas kompiuteris.

Už duomenų atkodavimą vartotojo yra prašoma susimokėti „Bitcoin“ elektronine valiuta. Į nurodytą „piniginę“ prašoma pervesti 3 Bitcoin‘us (pagal šiandieninį kursą – apie 600 eurų. Šiuo metu nėra techninių galimybių atkoduoti duomenų nesumokėjus reikalaujamos sumos. Kompiuterio perkrovimas ar išjungimas iš tinklo problemos neišsprendžia. Dėl to, būtina imtis prevencinių saugumo priemonių, kad kompiuteris nebūtų
užkrėstas plintančiu virusu.

Primygtinai rekomenduojame:

– Neatidarinėti el. laiškų iš Jums nepažįstamų adresatų ir, juolab, nediegti šių laiškų prieduose esančių programų.
– Atsakingai vertinti laiškus, gaunamus net iš Jums žinomų bendrovių. Paprastai, bendrovės, siųsdamos pasiūlymus ir sąskaitas el. paštu, klientų neprašo savo kompiuteriuose diegti jokių programų.
– Sukurti bendrai prieinamuose tinko resursuose esančių svarbių duomenų kopijas ir saugoti jas išorinėse laikmenose, neprijungtose prie Jūsų naudojamo kompiuterio.
– Reguliariai daryti kompiuteryje esančių duomenų atsargines kopijas.

Nepamirškite – atsargumas kainuoja mažiau!