Demografinė 2020 m. statistika: kiek šilutiškių gimė, mirė, tuokėsi, kokius vardus vaikams rinko?

Koronaviruso metais vadinami 2020-ieji pademonstravo ne pačius geriausius demografinius rodiklius Šilutės rajone. Šilutės savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus duomenys rodo, kad lyginant su ankstesniais metais, rajone gimė 111 mažiau kūdikių, mirė 84 žmonėmis daugiau, registruota 98-iomis santuokomis mažiau.

Pernai Šilutės rajone gimė 111 kūdikių mažiau, nei užpernai, prastėjo ir visi kiti demografiniai rodikliai.

Gimė mažiau kūdikių

2020 metais Šilutės rajone gimė 332 kūdikiai, 2019 m. – 443. Pasaulį pernai išvydo 169 berniukai ir 163 mergaitės, iš kurių 156 gyvena Šilutės mieste, 176 – seniūnijose. Jauniausiai mamai buvo 17 metų, o vyriausiai – 46. Viena šeima susilaukė septintojo vaiko.

Populiariausi berniukų vardai – Lukas, Emilis, Nojus, Domas, Jokūbas, Motiejus, Ąžuolas, Gediminas, Benas, Gustas, Arnas, Rokas, Gabrielius. Retesni berniukų vardai – Radvilas, Alanas, Herkus, Aronas, Tajus, Normantas, Gintaras, Tauras, Natanas, Adrijus, Danas, Demirdas, Leonas, Neitas, Kęstas, Vėjas, Vakaris.

Populiariausi mergaičių vardai – Gabija, Ieva, Barbora, Austėja, Emilija, Augustė, Jorė, Urtė, Gabrielė, Lėja, Viltė. Retesni mergaičių vardai – Elenora, Luknė, Milėja, Vilija, Veronika, Vigailė, Miglė, Daimilė, Frida, Uma, Odrė, Jogailė, Karilė, Vėja, Anielė, Rėja, Beatričė, Noela, Hana, Ariana.

Tik trys šilutiškių poros susilaukė dvynukų. Ankstesniais metais jų gimė daugiau: 2019 m. – penkios, 2018 m. – net 8 poros.

Daugiau mirčių seniūnijose

2020 m. mirė 656 pamario gyventojai ir tai žymiai daugiau negu 2019 m., kai buvo registruotos 572 mirtys. Galima išskirti, kad mažiausiai žmonių mirė gegužę – 35, daugiausiai gruodį – 72. Kitais mėnesiais mirčių skaičius svyruoja nuo 46 iki 66.

Mirė 335 vyrai ir 321 moteris. Šilutės mieste registruotos 232 mirtys, seniūnijose – 424.
Vyriausias amžiumi žmogus buvo 103 metų, o jauniausias – kūdikis.

Santuokų bumas – rugpjūtį

Paskutiniąją metų dieną Šilutės civilinės metrikacijos skyriuje susituokė 3 poros, o sausio mėnesį numatyta tik viena santuoka.

Lyginant su ankstesniais metais, 2020 m. santuokų buvo gerokai mažiau – 260. Tuo tarpu 2019 m. – 358, 2018 m. – 386, 2017 m. – 364.

Kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Šilutės krašte poros skubėjo tuoktis vasarą, kai buvo sušvelninti suvaržymai dėl koronaviruso. Daugiausiai vestuvių – 84 įvyko rugpjūtį, liepą jų buvo dvigubai mažiau – 40. Mažiausiai santuokų – vos viena surengta balandžio mėnesį, kai Lietuvoje buvo pirmasis karantinas.

Didžioji porų dalis tuokėsi be bažnyčios – 150. 2020 m. registruotos 92 bažnytinės santuokos, 2019 m. – 131, 2018 m. – 163.

Įdomu, kad gyventi kartu su bažnytine priesaika vienas kitam nusprendė vyresni žmonės. 233 iš jų buvo 24-30 m., 189 – 31-50 m.

Pernai registruota mažiau ištuokų – 140, tuo tarpu 2019 m. jų buvo 156. Dauguma išsiskyrusių porų kartu pragyveno nuo 6 iki 15 metų.

Prašymus pateikti paprasčiau

Dėl pandemijos suvaržymų pernai lapkritį buvo praplėstos civilinės metrikacijos ir konsulinių įstaigų nuotolinės paslaugos. Dabar prašymus tuoktis galima pateikti ne tik tiesiogiai atvykus į įstaigą ar Metrikacijos paslaugų informacinėje sistemoje (mepis.lt), bet ir registruotu paštu arba per kurjerį.
Anksčiau visiems jaunavedžiams reikėdavo atvykti į civilinės metrikacijos bei konsulinę įstaigą. Dabar tai nėra būtina, tačiau iki santuokos registravimo reikia pateikti dokumentų originalus ar jų patvirtintas kopijas, įskaitant ir elektroniniu būdu atsiųstą prašymą.

Keičiama ir prašymų įtraukti į apskaitą užsienio valstybėse įregistruotus ar patvirtintus civilinės būklės aktus, pavyzdžiui užsienyje gimusio vaiko gimimą, pateikimo tvarka. Nauja yra tai, kad nebūtini originalai ar jų patvirtintos kopijos. Per mepis.lt sistemą galima pateikti skenuotus dokumentus ar fotokopijas, patvirtinančius civilinės būklės aktą.

Įtvirtinta galimybė civilinės būklės akto išrašus, pavyzdžiui gimimą, santuoką liudijančius išrašus, įstaigoms pasirašyti elektroniniu parašu. Iki šiol tokie dokumentai buvo tik popieriniai – pasirašyti ir patvirtinti antspaudu su Lietuvos valstybės herbu.

Įteisinta dar viena naujovė – nebereikia vykti į įstaigas išrašų ir pažymų, kad nėra kliūčių sudaryti santuoką. Jie siunčiami registruotu paštu, per kurjerį ar elektroniniu paštu, taip pat juos gali atsiimti pareiškėjo pasiūlytas asmuo, pateikęs asmens tapatybės dokumentą.

Naujas reglamentavimas įtvirtintas Teisingumo ministerijos atnaujintose Civilinės būklės aktų registravimo ir Civilinės būklės aktų įrašų ir kitų dokumentų formų patvirtinimo taisyklėse.