Dešimtoji juknaitiškio knyga – skaitytojų rankose

siksniaus knygos_pristatymasKelionę pas skaitytojus pradėjo dešimtoji poeto ir prozininko Audriaus Šikšniaus knyga „Žiemojantis angelas II”. Šilutės rajono literatūrinę F.Bajoraičio premiją pelnęs kraštietis joje tęsia  pasakojimą apie nepriklausomoje prieškario Lietuvoje klestėjusios Monikos Jurkuvienės šeimos likimą sovietmečiu.

„Žmonių likimus sovietinė santvarka pažymėjo kitaip. Tiek materialines, tiek moralines jų puses. Ar Monika prie jų prisitaikys?”, – atsakymus į tuos klausimus skaitytojus ragina surasti viena iš knygos redaktorių Birutė Morkevičienė ir užsimena apie slidžiais sovietinės valdžios laiptais kylantį Monikos sūnų Augustą.

Knygos sutiktuvėse, surengtose Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, A.Šikšniaus kūrybos gerbėjai išgirdo nemažai ištraukų iš  naujosios „Žiemojančio angelo” dalies. Įspūdingiausias romano dalis skaitė Šilutės dramos teatro aktorius Vygantas Paldauskas (beje, būtent jam dedikuota  naujoji knyga) ir skaitovas iš Vydūno gimnazijos Vytenis Papievis.

Apie A.Šikšniaus kūrybinius kelius priminė kitas knygas redaktorius – Petras Skutulas. Abu jie augo gretimuose kaimuose, Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Skuodo rajone.

Naująją knygą apibūdino žinomas Šilutės pedagogas, lituanistas Anatolijus Žibaitis,siksnius nauja_knyga_tortas ir pats išleidęs savo memuarinių – kraštotyrinių knygų.

Pasak mokytojo, „Žiemojančiame angele” spalvinga kalba aprašytas sovietinio kaimo gyvenimas, sujaukti žmonių likimai gali būti vertinama kaip bet kurio kaimo istorija, nes visoje Lietuvoje buvo išdraskyti stiprūs ūkiai, sunaikinti klestintys vienkiemiai, žmonės atplėšti nuo žemės, suvaryti į gyvenvietes, prarandantys vertybes, papročius, tikėjimą… „Netgi pamaniau, kad tas Monikos kaimas Klausučiai galėtų būti ir prie  Gardamo”, – juokavo A.Žibaitis, gretindamas „Žiemojančio angelo” istoriją prie savosios gimtinės žmonių likimą.

Beje, A.Žibaitis priminė, kad patys produktyviausi literatai mūsų krašte yra du – po dešimt autorinių knygų išleidę A.Šikšnius ir paties mokytojo žmona, poetė ir prozininkė Dalia Žibaitienė.

„Žiemojančio angelo” antrąją dalį A.Šikšnius parašė Juknaičiuose 2016-2017 metais. Skaitytojams autorius akė, kad ši dešimtoji knygelė vienu aspektu jam yra pirmoji: mat pirmą kartą savo knygų leidybai jis neprašė pinigų iš politikų, o kreipėsi į mokslo bičiulius, dabartinius draugus, verslininkus. Skaitytojus ji pasiekė keliolikos rėmėjų dėka.

Literatūrinių pokalbių pertraukėlių metu skambėjo saksofono muzika, o susitikimo pabaigoje visų laukė jubiliejinės knygos išvaizdos tortas.