Devintojoje „Dvasios turtų skrynioje“ – visų metų kultūros perlai (foto)

dvasios turtai 1Šiemet 10-metį švenčiančios „Šilutės naujienos“ jau 9 metai puoselėja tradiciją pastebėti ir pagerbti gražiausius darbus darančius kultūros kūrėjus, kad jų darbai nenuskęstų kasdienybėje ir neliktų nepastebėti.

Tiesa, tai yra milžiniškas darbas, nes atrinkti pačius tikriausius perlus tenka iš tikrai milžiniško kultūrinių renginių lobyno, kažkokiu stebuklingu būdu kasmet vis praturtėjančio naujomis idėjomis.

Išrinkę tuos „pačius pačiausius“ perlus kasmet kartu su Savivaldybe atveriame „Dvasios turtų skrynią“. Tą, kurion turtus mūsų rajono žmonės – kultūros darbuotojai, bibliotekininkai, seniūnijų darbuotojai, pedagogai, medikai ir net pensininkai – krovė visus metus. O atvėrę, apžiūrėję, pasidžiaugę kartu su jumis ir padėkoję tiems kūrėjams, esame tikri – tie turtai niekur nedings, jie išliks.

Jau devintas toks Dvasios turtų skrynios atvėrimas įvyko ir penktadienį Šilutės kultūros ir pramogų centre (KPC).

„Šilutės naujienų“ redaktorė Skirmantė Galvydė, kreipdamasi į Šilutės kultūros ir pramogų centre susirinkusį gausų būrį originaliausių praėjusių metų idėjų ir renginių autorių, pavadino juos tais, kurių idėjos stebina visą šalį, o garsas apie juos sklinda plačiau nei apie potvynį. Nes tądien susirinko tie, kurių darbus žino visi, kas atvažiuoja į Pamarį, ir visi, kurie jų idėjas pamato išvežtas kitur.

Rajono merė Daiva Žebelienė už ilgametę iniciatyvą ir įvertinimą padėkos žodį tarė redakcijai.   
Nominacijoje

„Įspūdingiausias bendruomenės renginys“ visus nurungė apvalūs oranžiniai daiktai…

Tarp šių renginių organizatorių išsiskyrė rusniškiai ir Šyšos kaimo gyventojai, pernai visam rajonui parodę, kaip naujai galima švęsti valstybines šventes, – jie surengė įspūdingą vasario 16-osios minėjimą ant užšalusių pievų.

Anot Kultūros skyriaus vedėjos Vilmos Griškevičienės, net norėdamas nesuminėsi kito šios nominacijos pretendento – Švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ visų renginių – jų tiek daug ir jie visi stebina prasmingumu.dvasios turtai 3

Taip pat įsimintinas buvo F.Bajoraičio viešosios bibliotekos renginys, skirtas Europos dienai.

Ne tik mūsų krašto žmonės pernai iš naujo atrado Degučių bažnyčią po to, kai šio kaimo bendruomenė surengė įspūdingą renginį, skirtą Europos paveldo dienai. „Dabar net iš Vilniaus jaunavedžiai važiuoja tuoktis į Degučius“, – sakė V.Griškevičienė.
Visus bendruomenių renginius nurungė švėkšniškiai, sumanę ir įgyvendinę idėją „Mes už šviesą Švėkšnoje“. Vėlinių išvakarėse moliūgų šviesa apšvietę savo parką ir salą miestelio gyventojai padarė atradimą ne tik mūsų rajonui, bet ir visai Lietuvai.

V.Griškevičienė sakė, jog dar ir dabar apie tai kalbama, klausinėjama, ar akcija bus tęsiama.

Šios idėjos autorius ir įgyvendintojas švėkšniškis mokytojas Vaidotas Didžiūnas dėkojo visiems, patikėjusiems juo ir prisidėjusiems prie idėjos įgyvendinimo, o labiausiai – visai Švėkšnos bendruomenei. Anot mokytojo, jam dabar jau aišku, kad lietuvius vienija ne tik krepšinis, bet tas vienijantis daiktas turi būti apvalus ir oranžinis…

„Metų naujiena“ – vikingų pilis

Tranki, smagi ir garsi – taip apibūdinta Mykolo Eivos organizuota būgnų fiesta, jau tapusi viena iš „Metų naujienų“. Taip pat visą Lietuvą net iš televizorių ekranų stebino kintiškio Romo Tarvydo idėja – visus Kintus papuošti mokinių  sukurtomis originaliomis pašto dėžutėmis.

Ne vienas vaikų turintis šilutiškis mintyse taria ačiū Šilutės gražinimo draugijos nariams – ambicingiems žmonėms, kurių idėja ir darbas – šalia muziejaus įrengtas Šeimų skveras – tapo mėgiama laisvalaikio praleidimo vieta.

dvasios turtai 4Šilutės muziejaus etnografės Indrės Skablauskaitės sumanyta ir su kolegomis įgyvendinta lietuvininkų žaislais papuoštų kalėdinių eglučių alėja prie H.Šojaus dvaro – idėja, kuri V.Griškevičienės nuomone, dar išgarsins Šilutę.

Ko gero, mūsų miesto vardą dar ne kartą garsins ir Grabupiuose gyvenančio Vytauto Rupainio grandiozinis darbas – jo sodyboje pastatyta vikingų pilis, kurioje galima pakariauti su vikingais laivų mūšyje. Tie, kurie jau matė šį grabupiškio kūrinį, negali atsistebėti, kad jis aukoja tiek savo jėgų, lėšų ir laiko ir dar įsileidžia visus norinčius į savo sodybą. „Metų naujienos“ laureatu tapęs V.Rupainis sakė, kad savo sodyboje turi dar daugiau netikėtumų.

Iniciatyvieji nemiega ir stebina

Pristatydama geriausias „Metų iniciatyvas“, V.Griškevičienė sakė, kad šilutiškiai nebeįsivaizduoja kultūrinio gyvenimo be dviejų jaunų vyrų – Vyganto Stoškaus ir Valdo Lacko. Jų iniciatyvų tiek daug, kad ne vienas nusistebi, kada tie vyrai miega…

Dar viena iniciatyva irgi nustebino – Juknaičiuose, Vilkyčiuose ir Kintuose fotomedžioklę pradėjusios moterys – bibliotekininkės.

Pasidžiaugta ir tuo, kad likimas į tėviškę, į Kintus, sugrąžino Juodeškų šeimą. Šie žmonės iš karto įsijungė į kultūrinį bendruomenės gyvenimą, negailėdami savo laiko tapo aktyviais seniūnijos ir vietos Vydūno kultūros centro pagalbininkais.

Bet daugiausia balsų šilutiškiai atidavė už Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus iniciatyvas – darbus, kuriais „dailiokai“ nuolat stebina miestelėnus. Paskutinysis – prie Geltonojo tilto sustoję ilgakojai gandrai…

Muziejininkai į dienos šviesą ištraukė… kontrabandą
dvasios turtai 2
V.Griškevičienė pastebėjo, jog pastaruoju metu ypač populiarios tampa įvairios edukacinės programos. Jos žiūrovus paverčia aktyviais pažintinio proceso dalyviais, todėl yra labai mėgiamos.

Už ypač pavykusias senųjų amatų stovyklas, kurių metu visi būna tokie išsitepę, bet tokie laimingi, padėkota Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro kolektyvui. Originalią programą, pristatančią vėtrunges, parengė vėtrungių gimtinės – Kintų menininkai. Neatsiliko ir rusniškiai, kuriems, pasak V.Griškevičienės, „visada ir visko reikia daug“: jie nustebino integruota meno, dailės ir fotografijos stovykla. O Šilutės KPC darbuotojų komanda visus metus kvietė smalsuolius mokytis Velykų, Kalėdų, Joninių, Rudens lygiadienio tradicijų.

Nominacijos „Metų edukacinė programa“ laimėtojais tapo Šilutės muziejininkai, sumanę į dienos šviesą ištraukti senosiose Klaipėdos krašto muitinėse vykusius įvykius ir… kontrabandines prekes. Ši mūsų muziejininkų programa jau keliauja po įvairius respublikinius renginius.

Atminties gija suvienijo Vokietiją ir Šilutę

„Kas mes būtume be praeities, be pagarbos tam, kas riša su šia diena?“ – tokiu retoriniu klausimu V.Griškevičienė pristatė nominacijos „Metų atminties gija“ laureatus.

Padėkota gydytojai Reginai Kulpienei – Jaunienei, kurios dėka visus metus šilutiškiai nepamiršo šviesios atminties poeto Justino Marcinkevičiaus. Gydytoja organizavo jo poezijos skaitymus mokyklose ir jaudinantį jo poezijos vakarą Šilutės KPC.

Padėkos nusipelnė kryždirbys iš atokaus Gardamo seniūnijos Bartininkų kaimo Petras Sūdžius, unikalaus tautinio meno – kryždirbystės – tradicijų tęsėjas, kuris – tikime – bus pakviestas ir į šiemet Telšiuose rengiamą kryždirbių sueigą, skirtą Lietuvos krikšto 600-mečiui.

Ne mažesnės pagarbos nusipelnė tyliai ir ramiai šventą darbą darantis Švėkšnos seniūnijos Žagatpurvių kaimo gyventojas Eugenijus Šuldekovas. Šis vyras, negailėdamas nei savo laiko, nei pinigų, nesikviesdamas jokių talkininkų, tvarko senąsias šio kaimo kapines.

Pagerbta ir Šyšos kaimo bendruomenė, pernai tiesiog įsiveržusi į rajono kultūrinį gyvenimą. Šio kaimo žmonės garbių asmenybių paminėjimus rengė, vietos kapines tvarkyti ėmėsi, ir kitus darbus organizavo.
dvasios turtai pamario brass
O svarbiausiu atminties objektu pripažintos senosios Šilutės civilių gyventojų kapinės Tilžės gatvėje. Jas iš užmaršties kelti labai padeda mūsų kraštą išties mylintys Vokietijos Beveršteto miesto gyventojai, padedami Šilutės gražinimo draugijos narių ir Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos mokinių bei mokytojų. Jie ėmėsi bendromis jėgomis remontuoti senąją kapinių koplyčią, turi vilties deramai sutvarkyti šią amžinojo poilsio vietą.

Šilutę išgarsino tautodailininkė

„2012-ieji mūsų rajonui buvo ypač įspūdingi, nes Šilutės rajono vardą išgarsino visoje Lietuvoje dar vienas žmogus“, – renginio metu sakė Kultūros skyriaus vedėja V.Griškevičienė. Mintyje ji turėjo tautodailininkės Angelės Rauktienės įvertinimą – jos pelnytą aukščiausią tautodailininkų apdovanojimą – „Aukso vainiką“.

Vainuto seniūnijos Balčių kaime gyvenanti Angelė, pakviesta atsiimti merės Padėkos rašto ir pavadinta karaliene (nes aukso vainikas uždedamas tik karaliams), sakė esanti nustebinta ir pradžiuginta iki ašarų. Tautodailininkė buvo kaip visada kukli ir savo darbą taip pat pavadino kukliu. Anot jos, išmarginti Velykinį kiaušinį yra tik vienos dienos darbas, o dienų metuose juk tiek daug – 365.

Nuoširdų bučinį tautodailininkė skyrė savo vyrui Vytautui, be kurio su išmone sukurtų dėžučių nebūtų atsiskleidęs ir jos drožinėtų kiaušinių tikrasis grožis.

Gražiausių žodžių daug savo darbų išdovanojančiai tautodailininkei tądien negailėjo Vainuto seniūnijos vadovas Vitalijus Mockus, Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų kultūros centro, Šilutės KPC darbuotojai. Linkėta jai dar daug įvairiaspalvių idėjų ir darbų.

Tikrai neabejojame, kad šių metų renginių kaleidoskopas bus dar įspūdingesnis, nes ir įspūdingų datų turime ne vieną. Tad linkime mūsų rajono kūrėjams nepristigti idėjų, o redakcija savo ruožtu pasižada: viską krausime į „Dvasios turtų skrynią“ ir kitais metais vėl ją atversime.

Daugiau nuotraukų albume:

joomplu:8454 joomplu:8470 joomplu:8474