Devyni rajono neįgalieji šventes pasitiks pagerintuose būstuose

 

IMG 20181206_102837_1Pritaikyti vonios kambariai, įrengti biologinio valymo įrenginiai, nupirkti laiptų kopikliai neįgaliojo vežimėliui, įsigyti šviesos staliukai, dėlionės ir kitos vaiko raidai reikalingos sensorinės priemonės – taip palengvintos Šilutės rajono neįgaliųjų gyvenimo sąlygos.
Šiemet neįgaliųjų būsto pritaikymo darbams iš LR valstybės ir Šilutės rajono savivaldybės biudžetų buvo skirta 50 536 Eur.

Devynių rajono neįgaliųjų šeimos šventes pasitiks su jų poreikiamas pritaikytais būstais, dar penkiems gyvenimo sąlygos palengvėti turėtų artimiausiu metu. Dar trys rajono šeimos, auginančios sunkią negalią turinčius vaikus, pasinaudojo valstybės parama ir įsigijo sensorinių priemonių, reikalingų gerinti vaiko raidą.

Ieško būdų padėti

Šilutės rajono savivaldybei 2018 metų pradžioje būsto pritaikymo darbams valstybės biudžeto lėšų buvo skirta 24 208,48 Eur. Šiems darbams atlikti taip pat skirta savivaldybės biudžeto lėšų 16 280 Eur, o bendra suma – 40 488,48 Eur. Papildomas finansavimas gautas pritaikyti būstus neįgaliems vaikams ir sensorinėms priemonėms įsigyti. Tam šiemet papildomai skirta 10 047,63 Eur.

Visus atliktus darbus įvertino pas neįgaliuosius važiavusi komisija, kurioje – Šilutės neįgaliųjų draugijos, Socialinės paramos ir Ūkio skyrių specialistai. Aplankytieji neslėpė džiaugsmo, jog tokiems savo namų patobulinimams gavo solidžią valstybės ir savivaldybės paramą.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, kad tarp neįgaliųjų vis dar atsiranda žmonių, nežinančių apie galimybę pritaikyti būstą pagal savo poreikius, nors ta informacija nuolat viešinama savivaldybės tinklalapyje, apie tai dažnai rašoma vietinėje spaudoje. Pavyzdžiui, vienas toks žmogus gyvena Stubrių kaime Katyčių seniūnijoje. Šiuo metu jam perkama mobili slaugos vonia ir ieškoma galimybių įrengti vandentiekį.

„Visiems žmonėms stengiamės padėti. Nėra tokių, kuriuos būtume atmetę“, – sakė kitas komisijos narys, Socialinės paramos skyriaus teisininkas Vaidas Kuzas. Komisijos nariai džiaugiasi, kad darbai neįgaliųjų būstuose atlikti greitai ir kokybiškai.

Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Laimutė Misienė pastebėjo, kad paskutiniu metu vis daugiau būstų neįgaliesiems pritaikoma kaimo vietovėse, ir tai yra gerai, nes dažnai kaimuose žmonės neturi patogumų.

Kreiptis dėl būsto pritaikymo neįgalus žmogus gali kas 10 metų, nebent jam pasunkėtų liga arba tai asmuo iki 24 metų. Tokius atvejus papildomai svarsto komisija.

Palengvino buitį

Visų pirma komisija aplankė Barvų kaime (Saugų sen.) gyvenančią Eglės ir Valerijaus šeimą, auginančią negalią turintį sūnų. Šeima prašymą pagerinti jų būstą pateikė dar šių metų liepos pabaigoje, o šiandien džiaugiasi nauju vonios kambariu ir įrengtu biologinio nuotekų valymo įrenginiu. Šiems statybos darbams skirta 5 098,89 Eur.
Net nereikia klausti, kad šeima labai džiaugiasi gauta parama ir nauju vonios kambariu, tai didžiulė paskata jiems. Tiesa, kai kuriuos darbus jie turės pabaigti savo lėšomis.neigaliuju bustas_prie_nuoteku_valymo_irenginioKomisija aplankė ir Saugų seniūnijos Alkos kaime gyvenančią šeimą. Žmona Nijolė jau šeštus metus slaugo savo vyrą, kuris neįgalus tapo po insulto. Šiai šeimai buvo įrengtas vonios kambarys su nuotekų valymo įrenginiu. Prašymą būsto pritaikymui jie pateikė 2017 metais. Šiems darbams atlikti skirta skirta 6 757,24 Eur, iš kurių valstybės biudžeto lėšų – 4 036,34 Eur ir savivaldybės biudžeto lėšų – 2 690,90 Eur.

„Dabar tiesiog pasaka“, – negali atsidžiaugti Nijolė. Juk senas tamsus sandėliukas, kuriame nebuvo net grindų, virto blizgančiu vonios kambariu, kuriame yra ir tualetas. Nuo šiol jiems nebereikės vargti, tai labai palegvins tiek neįgaliojo, tiek jį slaugančios Nijolės buitį. Savo lėšomis šeima ketina dar susitvarkyti koridorių, taigi jų namuose tapo kur kas gražiau ir šviesiau. Daug padėkos žodžių Nijolė išsakė ir darbus atlikusiam meistrui Ramūnui.

Daugiausia paramos – 7 395,84 Eur buvo skirta Šilutėje gyvenančiam neįgaliajam I.S., kurio būste pritaikytas vonios kambarys ir nupirktas mobilus laiptų kopiklis vežimėliui.

Įsigijo sensorinių priemonių

Jau antrus metus vaikus su sunkia negalia auginančios šeimos gali pasinaudoti valstybės parama sensorinėms, vaiko lavinimui skirtoms priemonėms įsigyti.. Mūsų rajone lavinimo priemones įsigijo trys šeimos, auginančios sunkią negalią turinčius vaikus.

Komisija aplankė vieną iš šių šeimų, kuri gyvena Šilutėje. Dėl to, kad jų vaikas galėtų lavėti, įsigijo priemonių už maksimalią 1900 Eur sumą. Berniuko mama pasakojo, kad apie tai, jog gali gauti tokią paramą sužinojo internete, ypatingų vaikų feisbuko grupėse.

Ji nupirko priemonių, skirtų lavinti smulkiąją motoriką, dėmesiui sutelkti. Tai ir kinetinis smėlis, šviečiantis stalas bei lempa, įvairios formelės, žaidimai, dėlionės, batutas. Visas priemones su gydytojos rekomendacija ji išsirinko pati, žiūrėjo, kas jos vaikui būtų geriau. Pavyzdžiui, jos sūnų raminančiai veikia šviečiančios priemonės.

Mama taip pat nuomoja aparatūrą klasikinei muzikai klausyti. Klausydamasis Mocarto berniukas sėdi šalia šviečiančio stalo ar atlieka kitas veiklas, taigi tokių būdu lavinasi. Moteris džiaugiasi parama, ir sako, jog visos šios priemonės labai brangios.

Pasak A. Šimelionio, neišku ar šia parama šeimos galės pasinaudoti ir kitais metais, nes Socialinės apsaugos ir darbo ministerija lėšas skiria tik metams. Vedėjas ragina kuo daugiau šeimų kreiptis dėl vaikų būsto pritaikymo ir paramos.