Devyniasdešimtmetė gydosi žolelėmis ir gera nuotaika

90mete cirtautiene„Gera tiek svečių sulaukti. Ir pati jaunesnė pasijaučiau, mažiau visur skauda“, – žibančiomis akimis ištarė 90 metų jubiliejų lapkričio 15 d. paminėjusi Saugų seniūnijos Mantvydų kaime gyvenanti Teklė Cirtautienė.

Liko vienturtė

Į T. Cirtautienės kiemą įriedėjusius automobilius, kuriais atvyko Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, Saugų seniūnė Dalia Rudienė, socialinio darbo organizatorė Daiva Kazlauskienė ir visos rajono spaudos atstovai, pasitiko jubiliatės dukra Regina. Moteris net už galvos griebėsi išvydusi tokį gausų būrį ir tarstelėjo: „Tai bus džiaugsmo mamai“.

Ir išties – namuose pasitiko šelmiškai besišypsanti babytė – taip meiliai T. Cirtautienę vadina jos anūkai. Išklausiusi sveikinimus, moteris papasakojo, kad yra kilusi iš Telšių rajono Drabukščių kaimo, kur augo kalvio ir siuvėjos šeimoje. Nors tėvai turėjo daugiau vaikų, visi jie mirė būdami labai maži. Gyva liko tik Teklė, tačiau ir ji sveikatos bėdų turi nuo pat vaikystės.

„Ir pati buvau ant mirties slenksčio, bet mane mamai pavyko išgelbėti. Nuo to laiko buvau prastos sveikatos. Net nesuprantu, kaip šitiek metų išgyvenau“, – pasakojo T. Cirtautienė.

Susirgo ji eidama į trečią klasę ir daugiau nebesimokė. Dabar juokauja, kad reikėjo tėčiui ne dvi „grūšias išrašyti“, o trisdešimt tris, ir varyti ją atgal į mokslus. Griežtesnė, pasak Teklės, buvo jos mama: dažnai gaudavo į kailį už įvairias šunybes, o tėtis – nuolaidesnis. Būdama vaikas padėdavo jam kalvėje, ir labai mėgo klausytis, kaip jis griežia smuiku ar groja armonika.

Gydosi žolelėmis

Ištekėjo Teklė labai anksti – likus dviem savaitėms iki 16-ojo gimtadienio, susilaukė 5 vaikų. Dabar tik du jų likę gyvi, tačiau ji džiaugiasi turėdama 10 anūkų ir 16 proanūkių.

„Geri mano vaikai, nė vienas kalėjimo negavo – vadinasi, viskas gerai buvo. Tik dukra Regina sako, kad aš pati pikta visą laiką. Bet jei kipšiukas į pakaušį kyla – nieko negaliu padaryti, ir nepasiduodu, kai mane pabara“, – juokėsi T. Cirtautienė.

Kadangi nuo pat vaikystės moteris skundėsi sveikata – kamavo nuolatiniai bronchitai ir aukštas kraujo spaudimas – nedirbo valdiško darbo, tik augino vaikus ir sukosi po namus. Dabar, sulaukus garbingo amžiaus, jai jau reikalinga pagalba. Abi su Klaipėdoje gyvenančia dukra labai dėkingos kaimynams – Onutei ir Juozui Ramanauskams. Jie kasdien užeina pas Teklę paklausti, ar viskas gerai, gal kažko reikia iš parduotuvės, pasiteirauja, kaip sveikata.

O sveikatą ponia Teklė gerinasi pati – žolelėmis. Ant lentynos išdėlioti stiklainėliai su džiovintomis žolelėmis – vaistai nuo daugelio ligų. Kokius negalavimus kuris augalas gydo – apie tai jubiliatė galėtų kalbėti valandų valandas. Turi ji ir dar vieną pomėgį – skaitymą: skaito viską, kas po ranka papuola, o labiausiai mėgsta laikraščius.

Pasak dukros, maistui mama taip pat neišranki, tačiau dabar jau labiau prisižiūri ką valgo. Iš raciono nedingsta tik vienas produktas – lašinukai, kuriuos labai mėgsta.