Diabetas – klastingas, bet pažabojamas

margainis3Lapkričio 14 d. pasaulyje minėta Pasaulinė diabeto diena. Šilutės rajone, 2017 metų duomenimis, šia klastinga liga sergančiųjų buvo beveik 2000. Rajone veikia ir du sergančiuosius vienijantys diabeto klubai – „Diabetas ABC“ ir „Margainis“, į kuriuos susibūrę aštundalis visų ligonių.Liga nesigaili nei jauno, nei seno

Į klubą „Diabetas ABC“ šiuo metu yra įstoję 128 nariai. Per metus jų pasipildo po 20. Nes daugelį organų galinčio pažeisti cukrinio diabeto atvejai diagnozuojami beveik kasdien.diabeto diena1

Liūdniausia, kai ši liga paliečia vaikus. Jiems nustatomas I tipo diabetas, kas reiškia, kad kas dieną reikia leistis insuliną. Antro tipo diabetas būdingas suaugusiems, ir cukraus kiekis jų kraujyje ne visuomet reguliuojamas insulinu: kartais pakanka tablečių. Bet pasitaiko atvejų, kada vienu metu taikomas ir dvigubas gydymas.

Dar viena diabeto rūšis – gestacinis diabetas – išskirtinai nėščiųjų liga. Dažniausiai po gimdymo cukraus kiekis moters kraujyje normalizuojasi, tačiau nėštumo metu reikalinga atidi gydytojų priežiūra.

Galimos įvairios komplikacijos

Žinia, kad susirgai diabetu, pasak klubo „Diabetas ABC“ vadovės Aldonos Vytienės, prilygsta šokui. Moteris apgailestauja, kad sužinojus diagnozę ligoniui nėra suteikiama psichologo konsultacija. Tad susibūrę į klubus sergantieji patys vieni kitiems atlieka psichologų funkcijas.

„Būna, ateina nauji nariai net nežinodami, kaip leistis vaistus, kada ir kaip matuoti cukraus lygį. Viską parodome, pamokome kaip susiplanuoti tinkamą mitybą, apskaičiuoti angliavandenių ir riebalų santykį. Turime ir daug naujausios literatūros“, – pasakojo A.Vytienė.

diabeto diena_2Sergantiems diabetu reikalinga ypatinga gydytojų priežiūra. Būtina reguliariai lankytis pas oftalmologus, endokrinologus, kardiologus, nes ligos komplikacijos gali būti itin žiaurios: žmonės gali apakti, jiems užanka širdies kraujagyslės, prasideda inkstų ligos, nervų sistemos sutrikimai, neretai pėdose atsiveria pūliuojančios ir negyjančios žaizdos.

Dėl to 2 kartus per mėnesį klubas veža savo narius į Klaipėdoje esantį „Pėdos“ kabinetą, kur registracijos patvirtinamos metams į priekį, suplanuojami ir vizitai pas nefrologus, akių gydytojus, – pasakojo A.Vytienė

Minėjo skirtingai

Diabeto dieną šilutiškių klubai paminėjo skirtingai. Klubo „Diabetas ABC“ nariai rinkosi į paskaitą apie kojų žaizdų priežiūrą ir klausėsi ansamblio „Karčema“ koncerto, o „Margainis“, kurį sudaro 32 nariai, susitiko prie bendro stalo kavinėje.

„Norėjome, kad diabeto dienos paminėjimas turėtų praktinę naudą. Kartu susirinkę galėjome realiai parodyti, kokį maistą naudingiausia rinktis sergantiems cukriniu diabetu“, – pasakojo „Margainio“ vadovė Inga Gečienė.