Alergija – tai pakitusi organizmo reakcija į aplinką, kai padidėja jautrumas vienai ar kelioms medžiagoms po pakartotinio kontakto su jomis.
Viena iš dažniausių alergijos pasireiškimo formų yra alerginis rinitas. Tai nosies gleivinės uždegimas, kurį sukelia alergija.
Nors alerginis rinitas neišgydomas, tačiau tinkamas gydymas gali pagerinti ligonio savijautą.
Labiausiai kenčia vaikai
Alerginių ligų sparčiai daugėja, ypač išsivysčiusiose šalyse. XX a. pradžioje alerginiu rinitu sirgo 1 iš 10 Europos gyventojų, o dabar šia liga serga 15-20 proc. gyventojų.
Šiuo metu alerginiu rinitu skundžiasi iki 25% Lietuvos gyventojų.
Alerginės ligos „jaunėja“: vis dažniau jos diagnozuojamos vaikams, ypač – mažiems vaikams.
Įvairaus amžiaus vaikams Lietuvoje alerginis rinitas diagnozuojamas 4-6 proc, o simptomais, būdingais šiai ligai, skundžiasi apie 24 proc. vaikų.
Jis pasireiškia tekančia nosimi, pasunkėjusiu kvėpavimu, nosies niežuliu ir čiauduliu. Dažni rinito simptomai – sudirgusios, ašarojančios ir paraudusios akys.
Dėl apsunkinto kvėpavimo per nosį vaikams gali sumažėti jų darbingumas, aktyvumas dienos metu, jie gali prasčiau mokytis. Be to, dėl nosies obstrukcijos šie vaikai blogiau išsimiega naktį, todėl dieną gali būti mieguisti, nervingi.
Alerginis rinitas panašus į peršalimą
Sergant alerginiu rinitu, jaučiami peršalimą primenantys simptomai: nosies tekėjimas, užsikimšimas, spaudimas sinusų srityse. Tačiau, kitaip nei peršalimas, alerginis rinitas nėra sukeliamas viruso – tai alerginis atsakas į specifines medžiagas – alergenus.
Vienas iš skirtumų yra trukmė: peršalimas paprastai trunka 5-7 dienas, o alerginis rinitas tol, kol kontaktuojama su alergenu.
Be to, alerginis rinitas prasideda iškart po kontakto su alergenu, ir jam būdingas nosies tekėjimas ir vandeningos išskyros iš nosies, nekarščiuojama.
Peršalimas prasideda po 1-3 val. po užsikrėtimo virusu, jam būdingas nosies tekėjimas ir vandeningos arba tirštos gelsvos išskyros iš nosies, nedidelis karščiavimas.
Jei esate alergiškas žiedadulkėms, šienligės simptomai gali pasireikšti tik tam tikru metų laiku (pavasarį, vasarą), tačiau jei alerginę reakciją išprovokuoja pelėsiai, dulkių erkutės ar kitos namų aplinkoje esančios medžiagos, alergijos simptomai jus gali varginti ištisus metus.
Otolaringologas parinks tinkamą gydymą
Otolaringologo konsultacija padeda diferencijuoti alerginį rinitą nuo kitų panašiais simptomais pasireiškiančių ligų – infekcinės kilmės rinosinuito, adeinoidų hiperplazijos ir kt.
Atlikęs kraujo tyrimus ar odos jautrumo testus ir nustatęs, kokios medžiagos sukelia alerginę reakciją, gydytojas padės jums paruošti planą, kaip vengti šių medžiagų.
Labai veiksmingi alerginiam rinitui gydyti yra vietinio poveikio kortikosteroidai. Vartojami vietiškai šie vaistai praktiškai nepatenka į sisteminę kraujotaką, neturi poveikio kitiems organams ir sistemoms ir veikia į visus alerginio rinito simptomus (čiaudulį, skysto sekreto tekėjimą iš nosies, niežulį bei nosies paburkimą), o tuo pačiu kai kurie jų pašalina ir akių simptomus.
Kartais vartojant šiuos vaistus gali pasireikšti kraujavimas iš nosies ar kitoks nosies gleivinės pažeidimas. Šių reiškinių rečiau pasitaiko naudojant vaistus naujo tipo nosies steroido purkštuve, kuris vaistą išpurškia ne srove, o smulkių lašelių migla.
Vietiškai vartojami kortikosteroidai gali būti skiriami kartu su kitais vaistais.
Jei medikamentai nepadeda, gydytojas gali rekomenduoti imunoterapiją.
Pacientus, norinčius išsitirti dėl alergijos, kviečiame apsilankyti „Medea“ klinikoje (Rusnės g. 6, Šilutė), kur iš kraujo tyrimo sužinosite apie savo organizmo jautrumą.
Tel. (8 441) 61510.
Rašyti atsakymą