Didėja parama šeimoms: kas naujo?

Nuo birželio didėja vaiko pinigai, socialinė parama mokiniams, vienkartinės išmokos vaikui ir nėščiai moteriai, papildoma išmoka vaikams iš gausių ir nepasiturinčių šeimų, taip pat vaikams su negalia, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui ir kitos socialinės išmokos.

Pixabay.com nuotr.

Nuo vasaros pradžios bazinės socialinės išmokos dydis bus 46 eurai, tikslinių kompensacijų bazė didėja iki 138 eurų, o valstybės remiamos pajamos sieks 147 eurus. Šie dydžiai naudojami apskaičiuojant socialinių išmokų dydžius ir nustatant teisę gauti paramą – ribą, kurios neviršijus šeima gauna teisę gauti valstybės paramą.

Nuo birželio 1 d. padidinus socialinės išmokos dydį, didesnės socialinės išmokos vaikus auginančias šeimas pasieks liepą, nes mokamos už praėjusį mėnesį. Kiekvienam Lietuvoje gimusiam vaikui mokama vienkartinė išmoka didėja 44 eurais, iki 506 eurų.

Gimus vaikui dėl vienkartinės išmokos galima kreiptis per 12 mėnesių. Ši išmoka priklauso ir įvaikinus vaiką, neatsižvelgiant į tai, ar ji jau buvo išmokėta vaikui gimus. Taip pat išmoka skiriama, kai vaikui nustatoma globa, iki jam sukanka 1,5 metų ir išmoka nebuvo išmokėta vaikui gimus ar pirmą kartą nustačius globą.

Nėščiajai, kuri nedirbo ir nesukaupė motinystės socialinio draudimo stažo, todėl negali pretenduoti į motinystės išmoką iš „Sodros“, likus 70 kalendorinių dienų iki numatomo gimdymo, bus mokama vienkartinė 295 eurų išmoka, ji didėja 25 eurais.

Kiekvienam vaikui kas mėnesį mokama išmoka, vadinama vaiko pinigais, sieks 80,5 euro. Papildomai skiriama išmoka prie vaiko pinigų, mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat turintiems negalią, sieks 47 eurus. Išmoka vaikui priklauso iki 18 m., ji gali būti mokama ir iki 23 m., jei vaikas mokosi.

Gimus dvynukams, trynukams ar dar daugiau vaikų, vienam iš tėvų kas mėnesį mokama išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui iki sukanka 2 metai. Kai gimsta dvynukai, per mėnesį išmoka sieks 184 eurus, jei trynukai – 368 eurus, ketvertukas– 552 eurus, t. y., išmoka didinama 184 eurais už kiekvieną atžalą.

Jeigu tėtis, mama, įtėvis ar įmotė atlieka privalomąją pradinę karo tarnybą, vaikui kas mėnesį bus mokama 69 eurų išmoka. Jei pradinę karo tarnybą atlieka abu tėvai ar įtėviai, išmoka nedidinama.
Kai vaiką augina vienas iš tėvų, įtėvių ar globėjų, kuris dėl mokymosi ar studijų neturi socialinio draudimo stažo vaiko priežiūros išmokai gauti, jam kas mėnesį iki vaikui sueina 2 metai skiriama išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Dabar ji sieks 276 eurus.

Visi priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai turi teisę į nemokamus pietus mokykloje nevertinant šeimos pajamų. Vyresni mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį mažesnės nei 220,5 euro. Su šia riba taip pat skiriamas nemokamas maitinimas mokyklų vasaros stovyklose ir 92 eurų dydžio parama mokinio reikmenims įsigyti.