Didžiausi Šilutės policijos rūpesčiai – smurtautojai, vagys ir sukčiai

 policijos ataskaita visiPernai Šilutės policijoje užregistruotų įvykių skaičius buvo beveik toks pat kaip 2014 metais: 8489 ir 8486 įvykiai.

Beveik toks pat yra ir Šilutės bei visos šalies pareigūnų ištiriamų nusikalstamų veikų procentas: šilutiškių – 55,9, Lietuvos – 55 proc.

Užtat pernai Šilutės rajone smarkiai išaugo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičiai ir krito jų išaiškinamumas: 2014 m. užregistruota 12, ištirti 6 tokie nusikaltimai, 2015-aisiais šie skaičiai atitinkamai buvo 33 ir 5. Šie nusikaltimai tiriami ne Šilutėje, juos tiria specializuoti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) padaliniai.

Tokie ir daug kitų faktų paskelbti kasmetiniame renginyje, kurį Tauragės AVPK ir Šilutės rajono policijos vadovai surengė kolegoms ir visuomenei.

Problemos – smurtas namuose ir vagystės

Visų metų Šilutės policijos darbus apžvelgė pastaruoju metu laikinai Šilutės PK vadovaujantis Alvydas Balandis.

Pasak A.Balandžio, opiausia problema yra smurtas artimoje aplinkoje, kurio skaičiai auga. 2015 m. dėl šio fakto pradėti 158 ikiteisminiai tyrimai, 497 kartus tokį tyrimą pradėti atsisakyta (2014 m. šie skaičiai buvo 132 ir 417).

Pernai preigūnai ėmėsi naujos taktikos – patys lankė rizikos grupės šeimas, į jų namus važiavo net savaitgaliais.

Pasak A.Balandžio, šeimos gerokai nustebdavo, sulaukusios tokių svečių, bet atvykus antrą kartą būdavo akivaizdu, jog situacija ir tvarka namuose geresnė. Tokius reidus žadama tęsti ir šiemet.

Vagysčių tyrimas irgi užima didelę dalį Šilutės pareigūnų darbo laiko. A.Balandis sakė, kad nors vagysčių skaičiai pernai sumažėjo (nuo 462 iki 298 atvejų), bet tai įvyko ne dėl to, kad vagys ėmėsi kitų darbų – tiesiog šalyje buvo padidintas minimalus pragyvenimo dydis, tad dalis vagysčių dėl mažareikšmiškumo pateko į administracinių teisės pažeidimų sąrašą.

Užpernai buvo ištirta 153 vagystės iš 462, pernai – 81 iš 298, t.y., 27,2 proc., ir tai kiek geriau nei šalies vidurkis – 22,7 proc.

Tačiau šilutiškiai atsilieka tirdami plėšimus, kurių pernai užregistruota 9, ištirta trečdalis – 3. Lietuvos bendras plėšimų ištyrimo vidurkis – 43,6 proc.

2014 m. šie rezultatai buvo geresni – iš 10-ies užregistruotų plėšimų 7 išaiškinti.

Sukčius užfiksavo ir vaizdo kameros

Rajone mažėja viešose vietose padaromų nusikalstamų veikų (nuo 89 užpernai iki 63 pernai), o jų išaiškinamumas lieka panašus – atitinkamai 72 ir 47 veikos. Tai neblogas rodiklis – 65,3 proc., palyginti su šalies vidurkiu, kuris siekia tik 46,8 proc.

Tirti aktyviai „dirbančių“ įvairaus plauko sukčių veiklą Šilutės ir Tauragės (nes dalis sukčiavimo atvejų tiriama apskrities AVPK) pareigūnams sekasi kiek prasčiau. Lietuvos vidurkis šioje srityje yra 66,1 proc., o Šilutės – 52,9 proc. Pasidžiaugti galima nebent tuo, kad keliais – nuo 55 užpernai iki 51 pernai – sukčiavimo atvejų rajone sumažėjo.

Kriminalinės policijos skyriaus tyrėjai nustatė, kad dalį sukčiavimų mūsų rajone įvykdė du iš Kauno ir vienas iš Jonavos atvykę vyrai. Išanalizavus telefonų išklotines nustatyta, kad šių sukčiavimų organizatorius, skambinęs senyvo amžiaus moterims, yra Marijampolės pataisos namų kalinys. Atlikus kratą jo kameroje, slėptuvėje virš lovos rastas ir telefonas.

Kitas 54 m. vyras apgaule gaudavo pinigus ir perduodavo juos bendrininkams – 19-mečiams jaunuoliams, šie dalį pasilikdavo sau, kitą dalį atiduodavo organizatoriams.

Darbą tyrėjams tokiais atvejais labai palengvina daugiabučių bendrijos, kuriose įkurtos Saugios kaimynystės grupės ir įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Filmuotoje medžiagoje neblogai matomi ir su pinigais išeinantys sukčiai.

Apie eismo saugumo rezultatus, situaciją dėl akcizinių prekių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų pardavinėjimo bei kitas policijos darbo sritis informuosime artimiausiuose „Šilutės naujienų“ laikraščio numeriuose.

Vadai reformų pabaigos nežada

Renginyje dalyvavęs Tauragės AVPK viršininko pavaduotojas Vygantas Mylimas pastebėjo, kad šilutiškiai pareigūnai dirbo aktyviai, o ir apskrities komisariatas Šilutei esą skiria daugiau dėmesio nei kitiems rajonams.
Ir AVPK vadovams nerimą kelia vis didėjantys smurto šeimose mastai, principingiau reaguoti, anot V.Mylimo, reikėtų ir į akcizinių prekių gabenimo pažeidimus.

O reformų pabaigos AVPK vadovas nežadėjo, anot jo, policija keisis tiek, kiek kas nors keisis aplinkoje.
Šilutės r. PK pastate pradėti remontai, juos žadama baigti iki šių metų pabaigos, tad metus, pasak V.Mylimo, šilutiškiai turės pagyventi dulkėse.

Kolegos mieste jaučiasi saugūs

Rajono mero pavaduotojas Algirdas Balčytis prisiminė, jog dar prieš keliolika metų Šilutės r. policijoje dirbo daugiau kaip 200 žmonių, o dabar – beveik 80. „Kaip jūs ir suspėjate?“ – klausė jis. Taip pat vicemeras pastebėjo, kad ir mieste, ir seniūnijų šventėse žmonės jaučiasi saugiai, gali būti, kad nedrausminguosius drausmina vien tai, kad renginiuose budi ar bent pravažiuoja pareigūnai.

Kad Šilutės r. PK išaiškinamumo rezultatai aukštesni nei šalies vidurkis, pasidžiaugė Šilutės r. apylinkės teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė. Anot jos, priekaištų dėl darbo policijos pareigūnams teisėjai neturi, tik kartais norėtų, kad bylose būtų parinkta šiek tiek daugiau įrodymų. Teisėjai į bylas pareigūnus stengiasi kviesti retai, nes žino, kaip šie yra užimti. Todėl stebisi, kad dar ir prevenciniu darbu sugeba užsiimti.

V.Pankauskienė irgi pritarė, jog mieste jaučiasi saugi.

Amžinomis reorganizacijų aukomis policijos pareigūnus pavadino Šilutės prokuratūros vadovas Rimvydas Kurpavičius. Jis suskaičiavo, kad policija kasdien priima sprendimus keturiose bylose, nes per metus baigė 884 ikiteisminius tyrimus. Tai, anot vyr. prokuroro, didžiulis darbas. Jis taip pat sakė, kad Šilutė – saugus miestas ir tai – policijos pareigūnų darbo išdava, bet ragino juos dažniau konsultuotis su kolegomis iš kitų teisėsaugos institucijų.

VSAT Pagėgių rinktinės vadas Rimantas Timinskis sakė irgi per savo darbo metus išgyvenęs jau ne vieną reformą, todėl gerai žinantis, kad jos „neatneša nieko gero darbuotojams“. R.Timinskio nuomone, pirmiausia valdžia turėtų didinti pareigūnų atlyginimus, kad šiems grįžus iš darbo nebereikėtų galvoti apie daržą.

Susirinkusiesiems parodytas filmukas apie Lietuvos policijos ateities gaires, kuriame jie išgirdo vidaus reikalų ministro S.Skvernelio ir visų aukščiausių policijos vadovų nuomones.