Didžiausias musių priešas – švara

museAplink zujančios musės ne tik erzina, bet gali būti pavojingos. Specialistų teigimu, šie įkyrūs vabzdžiai platina įvairias ligas. Todėl būkite atsargūs ir nepamirškite asmeninės higienos svarbos, juk niekas nenori atostogų iškeisti į namų arba, dar blogiau, ligoninės lovą.

Labiausiai kenčia pilvai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai tikina, kad dažniausiai musės platina įvairiausias infekcines žarnyno ligas. Ypač jų platinami mikrobai gali būti pavojingi mažiems vaikams ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms.

Per dieną musė gali nuskristi iki 7 kilometrų, o ant savo kojyčių pernešti net 6 mln. įvairiausių bakterijų. Nesibodėdamos pasivaikščioti po įvairias išmatas, šiukšlynus, mėgaudamosi pūvančiomis atliekomis ar dvėseliena, musės po to savo kojomis, plaukeliais ar burnos organais visus ten surinktus ligų sukėlėjus perneša ant jūsų sumuštinio, ant stalo palikto maisto ar kitų paviršių.

Daug ligų sukėlėjų musės nešioja ir savo žarnyne, o jas platina su išmatomis, gamtinius reikalus atlikdamos ant maisto produktų, indų, drabužių, baldų.

To išvengti galima pasirūpinus aplinkos tvarka, tinkamu maisto produktų laikymu ir asmens higiena. Priešingu atveju gali kilti pavojus sunkiai įveikiamos žarnyno infekcijos, kuria susirgus vargina spazminiai pilvo skausmai, viduriavimas, karščiavimas, pykinimas, vėmimas ir daugybė kitų negalavimų.

Specialistai tvirtina, kad tokie ligoniai dažniausiai gydomi ligoninėse, pasitaiko net mirties atvejų, o žarnyno ligomis persirgę žmonės gali likti bakterijų nešiotojais ir jų platintojais.

Kaip plinta žarnyno patogeniniai mikroorganizmai?

Žarnyno ligomis sergantys žmonės pavojingi ir aplinkiniams. Sergančio žmogaus ar gyvūno patogeniniai mikroorganizmai bei parazitai dauginasi žarnyne ir vėliau, pašalinti su išmatomis, šlapimu bei kitomis išskyromis, gali tapti užkratu šalia esantiems.
Patogeninius mikroorganizmus platina ne tik žmonės, bet ir užsikrėtę gyvūnai, todėl būkite atidūs, jei jūsų mažylis žaidžia visą parą atviroje neprižiūrimoje smėlio dėžėje.

Centro specialistų teigimu, padėtį blogina tai, kad daugelis su išmatomis į aplinką patekusių mikroorganizmų yra atsparūs fizikiniams, cheminiams ir biologiniams aplinkos veiksniams.  Pavyzdžiui, vidurių šiltinės ir paratifų bakterijos salmonelės vandenyje ir dirvožemyje gyvybingos išlieka 30-90 dienų, o mėšle 5 laipsnių temperatūroje jos išgyvena iki penkių mėnesių.

Kitos ne mažiau bjaurios ligos hepatito A virusai su išmatomis išsiskiria apie 3 savaites ir apie 1 mėnesį išlieka atsparūs aplinkoje. Vandenyje jie išgyvena net iki metų.  Dizenterijos sukėlėjos su išmatomis į aplinką išsiskiria apie 4 savaites.

Vandenyje, maisto produktuose, daržovėse jos išlieka gyvybingos 5-4 dienas.

Kita patogeninė žarnyno bakterija – E. Coli mėšle išgyvena per 100 dienų.

Pagrindinė saugos priemonė – švara

Apsisaugoti nuo musių ir išvengti ligų nėra sudėtinga. Svarbiausia yra laikytis sanitarinių sąlygų: užrišti šiukšlių maišus, maistą laikyti sandariuose induose, lauke nepalikinėti nešvarių lėkščių, stiklinių, butelių, namuose išvalyti virtuvės prietaisų apačioje esančius maisto likučius ir kt.

Taip pat rekomenduojama nedelsiant išvalyti naminių gyvūnų išmatas – jos yra ne tik puiki musių veisimosi vieta, bet ir zona, kurioje musė gali nutūpti prieš nusileisdama ant maisto.

Verta languose įrengti tinklelius nuo musių, ypač virtuvės ir atliekų zonose.

Dar viena patikima ir saugi priemonė – šviesos spąstai, kurie privilioja  ir sunaikina kenkėjus. Šviesos spąstai naudojami gyvenamosiose patalpose, sodybose, biuruose. Jie sukurti dailių sieninių lempų pavidalu – viduje prilipę vabzdžiai nėra matomi Jūsų svečiams.

Liaudiškos priemonės

Specialistai tikina, kad kovai su šiais vabzdžiais galima pasitelkti ir liaudiškas priemones, kurias naudojo dar mūsų seneliai: muses atbaidančias kvapniąsias žoleles, smilkalus, žvakes.

Dažnai plaukite rankas, ypač po apsilankymo tualete.

Vaikus apsaugosite labiau, jei jų nagai bus nukirpti trumpai.

Prieš valgydami vaisius ir daržoves juos kruopščiai nuplaukite.

Metodai atrodo paprasti ir reikalaujantys nedaug jėgų ir laiko, tačiau labai veiksmingi.