Didžiausias žemės mokestis – nenaudojamiems ir apleistiems sklypams

zemes mokestisŠilutės savivaldybės politikai komitetuose jau aptarė ir galimai Savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 26 dieną patvirtins 2019 metų žemės mokesčio tarifus pagal pagrindinę žemės naudojimo paskirtį (procentais nuo žemės mokestinės vertės).  

 Pasak Savivaldybės viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiojo specialisto Artūro Losiaus, žemės mokesčio tarifai, tvarkingiems žemės naudotojams liks tokie pat kaip ir 2018 m. Tačiau nenaudojamų žemės sklypų, ar juos apleidusiems šeimininkams teks mokėti didžiausią mokesčio tarifą – 4 proc. (anksčiau buvo 3 proc.).   

Yra neapmokestinamų žemės sklypų

Savivaldybės taryba jau daug metų laikosi įsipareigojimo neapmokestinti žemės, kuria naudojasi šeimos, kuriose nėra darbingų asmenų, ir kuriems nustatytas 0 – 40 procentų darbingumo lygis, arba kurie yra sukakę senatvės pensijos amžius. Tačiau tai nereiškia, kad ir tokie asmenys mokesčio lengvatą turi neribotiems žemės plotams.

Savivaldybės taryba nustatė žemės sklypų dydžius fiziniams minėtų šeimų asmenims: kaimo vietovėje – 1,0 ha, Šilutės mieste – 0,06 ha.

Žemės mokesčio tarifai

Nė viename Savivaldybės tarybos komitete,  partijos ar atskiri politikai nepasiūlė keisti žemės mokesčio tarifus, kurios nors paskirties sklypams. Savivaldybės administracijos atstovai patvirtino, kad žemių savininkai mokestį sumoka be ypatingų problemų.

Analizuojant žemės mokesčio tarifų lentelę galima pastebėti, kad didžiausiu tarifu už žemę savivaldybės biudžetui moka žemės ūkio paskirties sklypų savininkai. Jie už už ariamąją žemę, pievas ar ganyklas, specializuotų  ūkių ar rekreacinio naudojimo žemės plotus ir toliau mokės 2 proc. (nuo žemės mokestinės vertės) tarifu. Šioje paskirtyje išskirtinį mažesnį tarifą turi tik mėgėjų sodų žemės sklypų šeimininkai.

Šiek tiek mažesniu tarifu – 1.5 proc. su savivaldybės biudžetu teks atsiskaityti miškų ūkio, konservacinės (ekosistemos apsaugos ir gamtinių rezervatų) bei vandens ūkio paskirties sklypų šeimininkams.

Mažiausias žemės mokesčio tarifas – 0,4 proc. numatytas vienabučių, dvibučių ir daugiabučių namų žemės sklypams.

Kitų sklypų, kurie naudojami visuomeninei ar komercinės veiklos teritorijos paskirčiai, žemės mokesčio tarifas yra 1 ar 0,8 proc. Tiesa, iš komercinės paskirties žemės sklypų naudotojų išskirti naudingų iškasenų teritorijų valdytojai, kuriems taikomas 2 proc. žemės mokesčio tarifas.