Dingo nuolatiniai vaizdo kamerų stebėtojai, bet jos ir dabar padeda teisėsaugai

vaizdo kamerosJau kuris laikas Šilutėje sklando gandas, jog prieš pusantrų metų visuomenei pristatyta naujovė – vaizdo stebėjimo kameros Šilutėje… nebeveikia. Neva nebeliko kamerų užfiksuotus vaizdus peržiūrinčių pareigūnų, tad savo funkcijos jos nebeatlieka.

Patvirtinti arba paneigti tokį miestelėnus jaudinantį gandą, kad 150 tūkstančių eurų Savivaldybei atsiėjusios vaizdo kameros taip greit tapo nebereikalingos, paprašėme Šilutės rajono policijos komisariato vadovą Artūrą Mikalauską.

Tiesiogiai stebėjo tik 9 mėnesius

Primename, kad iki 2015-ųjų vasaros vidurio ne vienerius metus Šilutės valdžios rūmuose buvo kalbama apie būtinybę įrengti vaizdo kameras.

Tai buvo viena iš garsiai afišuojamų visuomenės saugumo ir nusikalstamumo prevencijos priemonių, kurią galų gale valdžia įgyvendino. 2015-ųjų liepos pabaigoje Šilutėje buvo įrengta 150 tūkst. eurų Savivaldybei atsiėjusi 12-os modernių vaizdo stebėjimo kamerų sistema. Komisariate dirbantys pareigūnai monitoriuose kaip ant delno matė visas problemines miesto vietas, įvažiavimus į miestą.

Tauragės apskrities ir Šilutės policijos vadovai tuomet pasakojo, jog dabar jiems bus daug paprasčiau tirti nusikaltimus, mat galės kada panorėję peržiūrėti vaizdus ir identifikuoti nusikaltėlius. Užfiksuotas vaizdas – toks aiškus, kad buvo galima matyti net ore skraidančius tuopų pūkus…

Nuolatinis filmavimas miesto gatvėse turėjo būti ir eismo saugumo, ir nusikalstamumo prevencijos priemonė, stabdanti nusikalsti linkusius asmenis nuo teisėtvarkos pažeidimų.

Tačiau kamerų fiksuojamus vaizdus pareigūnai tiesiogiai stebėjo tik 9 mėnesius. Nuo šių metų gegužės 1-osios Šilutės r. PK nebeliko Operatyvaus valdymo poskyrio, kurio pareigūnai ir stebėjo vaizdo kamerų monitorius. Tad natūralu, kad šilutiškiams kilo klausimų, ar vertėjo investuoti į tas kameras, ar kas nors dar peržiūri tuos vaizdus?

Prireikus tikslina įvykių aplinkybes

Šilutės r. PK viršininkas A.Mikalauskas nerimaujančius dėl savo ir kitų saugumo ramina, o besidžiaugiančius, jog dabar galės nematomi dirbti savo “juodus” darbelius, įspėja: kameros veikia, o pareigūnai kaip matė vaizdus gatvėse, taip ir dabar juos tebemato.

Pasak A.Mikalausko, vaizdo stebėjimo kameromis vaizdai įrašinėjami ištisą parą ir saugomi 30 parų. Esant poreikiui – dar ilgiau. Tad pareigūnai bet kada gali peržiūrėti bet kurioje vietoje darytus įrašus.

Pasak A.Mikalausko, jau buvo ne vienas atvejis, kai peržiūrint filmuotą vaizdą buvo tikslinamos įvykių aplinkybės. Štai, pavyzdžiui, kaip tik taip buvo išaiškintas vieno piliečio bandymas neteisėtu būdu pasipelnyti imituojant eismo įvykį. Vyras pareigūnams bandė teigti, kad centrinėje miesto sankryžoje jį partrenkė automobilis, tuo tarpu vaizdo įraše aiškiai matyti, jog jis pats puolė po atvažiuojančia mašina ir  bandė suvaidinti eismo įvykio metu nukentėjusią auką.

Atskiros statistikos, kiek nusikalstamų veikų padėjo išsaiškinti būtent filmuoti vaizdai, policija neveda, pasak A.Mikalausko, jų būta nemažai.

Kameros ypač padeda tais atvejais, kai pažeidėjai pabėga iš eismo įvykių vietos, kai reikia aiškintis kilusių konfliktų kaltininkus ir t.t.

Tad komisariato viršininkas mano, kad tokios kameros ir dabar yra gera nusikalstamumo prevencija, nes potencialius nusikaltėlius stabdo neprasižengti bent jau viešose miesto vietose.

Ar tos kameros per 1,5 metų nebuvo sugedusios? A.Mikalauskas sako, kad Šilutės savivaldybės vadovai padarė protingą žingsnį, kai pirko ne daiktą, bet paslaugą. Įranga priklauso paslaugą teikiančiai AB TEO LT, tad šiai bendrovei tenka ir kamerų priežiūra bei remontas, jei tokio prireikia.

Nuolatiniai stebėtojai atsiras pavasarį

Komisariato vadovai jau diskutuoja su rajono Savivaldybės vadovais apie tai, kad baigus šiuo metu jau įpusėtą policijos komisariato pastato remontą, vienas kabinetas bus skirtas vaizdo kamerų stebėtojams. Kol kas, pasak A.Mikalausko, Savivaldybės vadovai tik žodžiu įsipareigojo, jog samdys įmonę, kuri imsis šio darbo.

Galbūt Šilutė seks didžiųjų miestų pavyzdžiu – juose šį darbą dirba neįgalieji, kuriuos įdarbino savivaldybės.

Nors sutartis su Savivaldybe dar nepasirašyta, A.Mikalauskas viliasi, jog panašus modelis bus ir Šilutėje. Jo žiniomis, neįgalūs žmonės su tokiu darbu susitvarko puikiai.   Tikimasi, kad atnaujinti nuolatinį gatvių stebėjimą pavyks jau kitų metų kovo mėnesį, mat tada planuojama baigti komisariato remontą. A.Mikalauskas neabejoja, kad tiesioginis stebėjimas duos didesnę naudą nei epizodiškos įrašų peržiūros.

A.Mikalauskas viliasi, jog kitais metais pavyks dar daugiau vaizdo stebėjimo kamerų pastatyti ir Šilutėje, ir seniūnijų centruose, nes seniūnijose kol kas vaizdo stebėjimo kameros yra įrengtos tik mokyklose ir kai kuriose privačiose teritorijose.