Dirbusiems Norvegijoje: kaip susigrąžinti mokesčius?

blur-1851466 1920Asmenys, išvykę uždarbiauti svetur, dažnai pamiršta susigrąžinti permokėtų mokesčių dalį. Arba, sugrįžę į Lietuvą mano, kad tokios galimybės paprasčiausiai neturi. Svarbu žinoti, kad tiek tebegyvenantys svečioje šalyje, tiek grįžusieji į gimtąją šalį, bet Norvegijoje mokėjusieji mokesčius, turi teisę susigrąžinti mokesčių permoką.

Norvegijos mokesčių sistema

Žmonės, užsiregistravę nuolatiniais Norvegijos gyventojais bei mokesčių mokėtojais, turi mokėti mokesčius už gaunamas pajamas ir įgytą turtą. Pagal įstatymą, mokesčius privalo mokėti asmenys, gyvenantys Norvegijoje ilgiau nei 183 dienas per metus arba ilgiau nei 270 dienų per trejus metus. Trumpesnį laiko tarpą Norvegijoje gyvenantys asmenys taip pat privalo mokėti mokesčius nuo šalyje uždirbtų pajamų ir turto, tačiau jie nėra laikomi nuolatiniais gyventojais.

Norvegijos mokesčių sistema yra progresyvi, t.y. kuo daugiau gaunama pajamų, tuo daugiau ir mokesčių tenka atseikėti (taikomas didesnis mokesčių tarifas). Mokesčių dydis gali būti sumažintas, atsižvelgiant į finansinius įsipareigojimus – paskolas, šeimos išlaikymą, kelionių išlaidas nenuolatiniams šalies gyventojams. Mokesčių lengvatos taikomos ir tiems, kurie šalyje dar nėra išdirbę dvejų metų.
 
Kada reikia sumokėti mokesčius?
 
Darbuotojui, dirbančiam samdomą darbą, pagal darbo sutartį, paprastai mokesių mokėjimu rūpintis nereikia. Darbdavys nuskaičiuoja reikiamą dalį mokesčių iš atlyginimo. Įsidarbinant, reikalinga gauti mokesčių kortelę, kad darbovietės buhalteris galėtų tinkamai priskirti ir nuskaičiuoti reikiamą sumą pagal mokesčių tarifą. Jei mokesčių kortelė darbdaviui nebus pristatyta, nuo algos bus privaloma nuskaičiuoti net 50% atlyginimo. Žinoma, permoką bus galima susigrąžinti kitais metais, tačiau geriau visus reikiamus dokumentus susitvarkyti iš anksto.

Kartais kyla klausimas, ar dirbant Norvegijoje ir mokant mokesčius šioje šalyje, privaloma mokėti mokesčius ir Lietuvoje? Tikrai ne. Lietuva ir Norvegija yra pasirašiusios dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, todėl sąžiningai sumokėjus mokesčius Norvegijoje, Lietuvoje to paties daryti nereikės. Nėra skirtumo, ar darbdavys yra Lietuvos ar Norvegijos įmonė. Jeigu pajamos gaunamos Norvegijoje, tai ir mokesčiai turi būti mokami Norvegijoje.

Mokesčių mokėjimo skaidrumas
 
Mokesčių inspekcijai įmokas privalo sumokėti darbdavys. Nuo kiekvieno darbuotojo atlyginimo yra nuskaitomas pajamų mokestis ir sumokamas Mokesčių inspekcijai. Pasitaiko atvejų, kai darbdaviai to nepadaro. Tokiu atveju, tuo pasirūpinti privalo pats darbuotojas. Vienintelis būdas išsiaiškinti, ar pajamų mokestis buvo sumokėtas – gauti iš darbdavio algalapį. Jame visada būna informacija apie sumokėtą  pajamų mokestį ir jo dydį. Šiuos algalapius išsaugoti būtina, kadangi tai yra pagrindinis įrodymas apie sumokėtą pajamų mokestį nuo uždirbto atlyginimo. Norvegijos mokesčių inspekcija bendradarbiauja su kitomis šalimis, mokesčių išieškojimo klausimu. Tad neverta tikėtis, jog dirbus kurį laiką Norvegijoje ir iš jos išvykus, pavyks išsisukti nuo mokesčių prievolės.

Pajamų deklaracijos pateikimas
 
Paprastai vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje, turėję darbinių santykių Norvegijoje, iš mokesčių inspekcijos gauna galutinį mokesčių apskaičiavimą, formą „Skatteoppgjør“. Tai dokumentas, kuriame pateikiami duomenys, apie sumokėtus mokesčius Norvegijai. Jame nurodoma, kiek pajamų buvo gauta per praėjusius metus ir kiek mokesčių buvo sumokėta valstybei. Jei mokesčiai buvo sumokėti teisingai, pagal priklausantį tarifą, nereikės nieko nei susigrąžinti, nei sumokėti valstybei. Jei mokesčių buvo permokėta, reikalinga pateikti banko sąskaitos numerį mokesčių inspekcijai, į kurią bus pervesta permoka. Jeigu mokesčių buvo sumokėta per mažai, prie deklaracijos formos pridedamas kvitas su nurodyta banko sąskaita, į kurią privaloma įmokėti trūkstamą mokesčių dalį. Net ketinant nesutikti su tuo, kad ne visi mokesčiai buvo sumokėti, geriau iki nurodytos dienos pervesti reikalaujamą įmoką, kadangi kitu atveju bus pradėtos skaičiuoti palūkanos. Mokesčių deklaracijos apskundimo terminas yra 6 savaitės po rezultatų paskelbimo. Jeigu po „Skatteoppgjør“ dokumento atsiuntimo į  jūsų www.altinn.no paskyrą praeina daugiau nei 12 mėnesių, inspekcija turi teisę atmesti bet kokį prašymą grąžinti permokėtus mokesčius.

Deklaracijos pateikimas, jau grįžusiems į Lietuvą
 
Jei prieš išvykdami iš Norvegijos, mokesčių inspekcijai nepateikėte reikalingų dokumentų, nieko tokio. Tą galima padaryti ir elektroniniu būdu, jau grįžus į gimtąją šalį. Paprastai šį rūpestį žmonės palieka tuo užsiimančioms įmonėms, nes tokiu būdu viskas vyksta greičiau ir paprasčiau. Be to, dauguma įmonių, neima jokio mokesčio už paslaugas, jeigu mokesčių susigrąžinti nepavyko, t.y. jų permokėjimo nebuvo.
Norint pradėti mokesčių grąžinimo procedūrą, reikia pateikti šiuos dokumentus:  
 
·       Paso arba asmens tapatybės kortelės kopijas;
·       Arsoppgave formą (ją išduoda darbdaviai);
·       Selvangivelse formą (ją pateikia Norvegijos mokesčių inspekcija);
·       Mokesčių paskaičiavimą Skatteoppgjor (pateikia mokesčių inspekcija);
·       Skattekort kopiją. Kiekvienas dirbantis asmuo Norvegijoje privalo turėti Skattekort kortelę, arba kitaip sakant – mokesčių mokėtojo kortelę. Joje rašomas žmogaus Fodselsnummer arba D-number. Vadovaudamasis šiuo dokumentu darbdavys žino, kiek mokesčių iš darbuotojo atlyginimo išskaičiuoti, ar jam taikomos kokios nors lengvatos. Skattekort kortelė paprastai išduodama kiekvienais metais gruodžio mėnesį.
 
Mokesčių grąžinimas už ankstesnius metus
 
Mokesčių permokas galima susigrąžinti ne tik už praėjusius kalendorinius metus, tačiau ir už ankstesnius metus (daugiausiai už trejus paskutinius metus). Tai galima padaryti užpildžius anketą arba pateikus iš mokesčių inspekcijos gautą galutinę reikalingų metų deklaraciją. Visi, turėję oficialius darbinius santykius Norvegijoje, gali drąsiai kreiptis į Mokesčių inspekciją ir forma bus išduota. Ją galima gauti prisijungus prie savo altinn.no sistemos. Tam reikalingi Altinn ir MinID kodai, kuriuos gaunate gavę mokesčių mokėtojo kortelę. Savo paskyroje galite matyti deklaracijas, savo registracijos adresą, koreguoti mokesčių kortelę (Skattekort), išsitraukti įvairias ataskaitas bei tvarkyti deklaraciją elektroniniu būdu. Prisijungimo kodai siunčiami automatiškai tuo adresu, kuris buvo nurodytas Folkeregister formoje. Jeigu negaunate kodų, reikėtų kreiptis į Skatteetaten ir patikslinti siuntimo adresą.
 
Parengta pagal RT Tax medžiagą.