Dirbusiems užsienyje gali grėsti baudos

spin-the-globeDirbusiems užsienyje Lietuvos piliečiams derėtų pasidomėti, ar toje šalyje, kur jie dirbo, yra privaloma pateikti pajamų deklaraciją ir ar jos nepateikus laiku gresia baudos.

Taip pat labai svarbu deklaracijas pateikti be klaidų, kad netektų sulaukti nemalonios staigmenos iš užsienio šalies mokesčių inspekcijos.

Mokesčių grąžinimo bendrovės „RT Tax Lietuva“ vadovas V. Paknys pasidalino patarimais, į ką yra svarbu atkreipti dėmesį dirbusiems užsienyje lietuviams.

Svarbiausia žinoti, ar jūs nepatenkate į privalančių pateikti deklaraciją kategoriją. Ne visose šalyse ir ne visais atvejais jums bus privaloma pateikti šią deklaraciją.

Gavę laišką iš užsienio šalies mokesčių inspekcijos su raginimu deklaruoti pajamas, į jį sureaguoti turėtumėte kuo skubiau – kitu atveju jums bus skirta bauda, o jos nesumokėjus, bus priskaičiuoti delspinigiai.

Verta pažymėti, kad baudos už vėlavimą yra skiriamos ir tuo atveju, jei mokesčių mokėti nereikia, arba jie jau yra sumokėti.

Deklaracijos pateikimo terminai kiekvienoje šalyje yra skirtingi. Pavyzdžiui, Vokietijoje mokesčių deklaraciją už praėjusius mokestinius metus reikia pateikti iki gegužės 31 dienos, Olandijoje –  iki balandžio 1 dienos.

Jungtinėje Karalystėje mokestiniai metai baigiasi balandžio 5 dieną, taigi privalantys pateikti deklaraciją tam turi lygiai pusę metų – iki spalio 31 dienos.

Didžiausios baudos gresia tiems, kas dirbo Jungtinėje Karalystėje kaip laisvai samdomi darbuotojai (self-employed) ir laiku nepateikė pajamų deklaracijos.

Šios kategorijos darbuotojai visi be išimties privalo pateikti pajamų deklaracijas, net ir tokiu atveju,  jei mokesčių inspekcijoje tik užsiregistravo kaip laisvai samdomas darbuotojas, o dirbti net ir  neteko. Baudos yra skiriamos pagal pavėlavimo trukmę taip pat priskaičiuojant ir delspinigius.

„Labiausiai atmintyje įstrigo atvejis, kai žmogus gavo laišką iš Jungtinės Karalystės mokesčių inspekcijos su raginimu grąžinti 65 tūkst. Lt. skolą. Ji susikaupė per 4 metus, sudėjus nesumokėtus mokesčius, priskaičiuotas baudas bei delspinigius. Šiam žmogui teko sudaryti sutartį su mokesčių inspekcija ir išmokėti skolą dalimis“, – pasakojo V. Paknys.

Ne tik laiku nepateikus pajamų deklaracijos galima tapti užsienio šalies skolininku. Pasitaiko atvejų, kai teikiant pajamų deklaracijas savarankiškai, pateikiama klaidinga informacija ir susigrąžinama per daug mokesčių.

Mokesčių inspekcijos gali perskaičiuoti mokesčius už 5 paskutinius mokestinius metus ir radus neatitikimų bus priskaičiuota skola. Išsisukti nuo  šios skolos šansų mažai: informacija iš užsienio šalies mokesčių inspekcijos bus perduota Lietuvos Respublikos mokesčių inspekcijai.

Mokesčių deklaracijas pateikti galima tiek gyvenant užsienyje, tiek grįžus į Lietuvą. Tai galite padaryti patys arba pasinaudojant profesionalų pagalba. „Dažniausiai deklaruojant pajamas paaiškėja, kad yra susidariusi mokesčių permoka ir atgal į mokesčių mokėtojo kišenę grįžta ženkli suma. Taigi deklaracijas pateikti turėtų skatinti ne tik gresiančios baudos, bet ir didelės permokėtų mokesčių sumos“, – sakė „RT Tax Lietuva“ vadovas.