Domėtis sveikata kvies Nacionalinis sveikatos egzaminas

Stethoscope mediumArtėja Pasaulinė sveikatos diena, kasmet minima balandžio 7-ąją.

„Žinau – gyvenu sveikiau!“ Tokiu šūkiu 2012 m. balandžio 6-7 d. pasitikrinti žinias apie sveikatą kviečia pirmą kartą Lietuvoje rengiamas Nacionalinis sveikatos egzaminas (NSE).

Egzaminu, kuriame gali dalyvauti visi pageidaujantys, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į sveikatos problemas ir paskatinti domėtis bei rūpintis savo ir artimųjų sveikata.

„Jeigu yra konstitucijos egzaminas, nacionalinis diktantas, dailyraščio egzaminas, tai kodėl negali vykti ir nacionalinis sveikatos egzaminas? Tai bus ne medicinos, o sveikatos egzaminas, kurio klausimai bus aktualūs kiekvienam iš mūsų“, – nauja idėja džiaugėsi sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.

Egzamino organizatoriai yra visuomeninė iniciatyva „Saugok save“ ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Pagrindiniai partneriai: Sveikatos apsaugos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokslų akademija, Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras (ECDC).

Partneriai suvienijo jėgas ir egzaminą simboliškai rengia Pasaulinę sveikatos dieną. „Tai bus ne tik gyventojų sveikatos žinių patikrinimas. Tai paskatinimas domėtis sveikata, padėti sugriauti klaidingus stereotipus bei surasti mokslu pagrįstus atsakymus į aktualiausius sveikatos klausimus“, – sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas dr. doc. Saulius Čaplinskas.

Kadangi vienas egzamino organizatorių yra ULAC, ypatingas dėmesys egzamine bus skiriamas užkrečiamųjų ligų prevencijai.
„Ne tik gydytojai ar valstybė yra atsakingi už gyventojų sveikatą – atsakomybę turėtų prisiimti kiekvienas iš mūsų. Atsakomybė neatsiejama nuo pareigos žinoti, kaip saugoti save ir savo artimuosius, kokios moksliniais tyrimais pagrįstos prevencijos ir profilaktikos priemonės yra veiksmingiausios. Švietimui šiais klausimais visame pasaulyje skiriama daug dėmesio bei lėšų. Tad ir inicijuojant šį egzaminą mūsų vizija – sveikatos temomis išprususi, neabejinga visuomenė“, – aiškino visuomeninės iniciatyvos „Saugok save“ koordinatorė Dalia Vencevičienė.

Siekiama, kad egzaminas sudomintų įvairaus amžiaus ir įvairių profesijų atstovus. Tikimasi, kad NSE taps kasmetiniu vis daugiau dalyvių pritraukiančiu renginiu.

NSE vyks nuo balandžio 6 d. 9 val.

iki balandžio 7 d. 24 val. interneto svetainėje: http://www.saugoksave.lt/   
Dalyviai šioje svetainėje turės užsiregistruoti ir per ribotą laiką atsakyti į 40 klausimų testą. Dalyvauti galima tik kartą: vienas dalyvis – vienas IP adresas.

Prieš egzaminą bus galima dalyvauti bandomajame egzamine – susipažinti su egzamino testo klausimų pavyzdžiais ir į juos atsakyti.

Etapai
I bandomasis egzaminas jau vyko kovo 16-22 d.
II bandomasis egzaminas vyks kovo 23-29 d.
III bandomasis egzaminas vyks kovo 30 – balandžio 5 d.
Nacionalinis sveikatos egzaminas – balandžio 6-7 d.

Rezultatų vertinimas, paskelbimas  ir apdovanojimas
Egzamino rezultatus vertins komisija. Pirmieji dalyviai, teisingai atsakę į visus klausimus, bus apdovanoti. Vienodai gerai atsakiusieji vertinami pagal sugaištą atsakymams laiką ir pirmumą.

Prizai
Pagrindinis apdovanojimas, kurį įsteigė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, – kelionė į Stokholmą, kur nugalėtojas galės aplankyti Europos ligų kontrolės ir prevencijos centrą, bei kiti puikūs prizai.

Rekomendacijos mokykloms
Nors balandžio 2-9 d. moksleiviai atostogauja, kviečiame pedagogus paraginti mokinius dalyvauti NSE, o po atostogų surengti egzamino klausimų aptarimui ir sveikatos aktualijoms skirtą pamoką. Metodinę medžiagą gali suteikti ULAC, savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir centrai.

Daugiau informacijos:
Dalia Vencevičienė, tel. 8 686 84997, dalia@virtuslt.lt
Visuomeninė iniciatyva „Saugok save“
Beata Bukotaitė, tel. 8 614 71720, beata@ulac.lt
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Švietimo ir komunikacijos skyrius