Donoro kortelė – tai patvirtinimas, kad jos turėtojas savanoriškai ir neatlygintinai sutinka po mirties dovanoti organus ir (ar) audinius transplantacijai. Šiuo metu Lietuvoje donoro kortelę turi 16 680 žmonių, iš kurių 10 831 yra moterys ir 5 849 vyrai.
Dažniausiai organų donorystei po mirties pritaria 18 – 30 ir 31 – 40 metų amžiaus grupės žmonės.
Kur kas rečiau tam ryžtasi senyvo amžiaus žmonės – sulaukę 80 ir daugiau metų. Tokių duomenų bazėje užregistruoti 57.
Pagal gyvenamąją vietą daugiausiai pritariančių šiam kilniam tikslui yra Vilniaus apskrityje – 6 021, Kauno apskrityje – 2 927, Šiaulių – 1 737, Panevėžio – 1 538, Klaipėdos – 1 310, Alytaus – 999, Marijampolės – 991, Utenos – 476, Telšių – 386, Tauragės – 287.
Pildant anketą donoro kortelei gauti, reikia pasirinkti vieną iš variantų – ar po mirties sutinkate dovanoti visus organus ir audinius ar kurio nors organo dovanoti nesutinkate.
Šiuo metu „Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų“ duomenų bazėje yra užregistruoti 16 031 sutikimų, kai žmonės sutinka dovanoti visus audinius ir organus, 649 sutinka dovanoti tik kai kuriuos, o 51 pasirašiusiųjų apskritai nepritaria organų donorystei.
Pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti galima bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (poliklinikoje, ligoninėje ir kt.) arba šeimos gydytojo kabinete. Pasirašant sutikimą, reikia turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo arba studento pažymėjimą).
Lietuvoje dar nė vienas žmogus, kuris buvo pasirašęs sutikimą donorystei, netapo organų donoru, t.y. jis nemirė smegenų mirtimi ir donoru netapo. Visais atvejais sprendimą dovanoti priėmė artimieji.
Apie organų donorystę ir transplantaciją kviečiame pasikalbėti su savo artimaisiais. Juk netekus artimojo, skausmą ir netektį užgydyti galima neįkainojamos dovanos – donorinio organo – įteikimu kitam. Toks poelgis suteiks viltį pasveikti sunkiai sergančiam žmogui.
Informavo Aurika Urvinytė, Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė.
Rašyti atsakymą