Dramos mėgėjų kolektyvai įvertinti teatrų apžiūroje „Lėkis 2016“

teatru apziura_lekis_DSCN0174Mažoji Lietuvos kultūros sostinė Juknaičiai pamažu atsisveikina su visus metus brangintu ir puoselėtu titulu. Vienas paskutiniųjų renginių į miestelio kultūros namus kvietė praėjusį penktadienį – čia  surengta Šilutės rajono suaugusiųjų dramos mėgėjų kolektyvų apžiūra „Lėkis 2016“.

Scenoje skambėjo juokas, padėkos, nuo susijaudinimo virpėjo sparnus išauginusios širdys. Kitaip ir būti negali, nes, anot vakaro vedėjos, Usėnų seniūnijos etnografinio mėgėjų teatro vadovės Jūratės Daugalienės, teatras – tai žodžio, muzikos bei dailės sintezė, kuri, apsigyvenusi širdyje, žmogų paverčia paukščiu.

Tradicinis, bet dar nepaskutinis renginys

Šiemet rajono dramos mėgėjų kolektyvų šventė turėjo ir kitokį atspalvį – pirmą kartą ši peržiūra surengta be garsiosios režisierės, rusniškės Virginijos Gajauskienės. Prisimindami šią iškilią asmenybę, rudenį iškeliavusią Anapilin, visi aktoriai bei žiūrovai V.Gajauskienės atminimą pagerbė tylos minute.teatru apziura_lekis_DSCN0085

Išskirtinis žodis suteiktas Juknaičių bendruomenės pirmininkei Laimai Barkauskienei, kuri į sceną atėjo nešina Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliava. Džiaugdamasi, kad besibaigiantys 2016-ieji juknaitiškiams atnešė daug kultūrinių vėjų ir veiklos, ji pakvietė visus dalyvauti gruodžio 8 d. adventiniame vakare bei Juknaičių eglės įžiebimo ceremonijoje, kuri įvyks gruodžio 16 d. Būtent tą dieną Juknaičiai atsisveikins ir su visus metus turėtu Mažosios Lietuvos kultūros sostinės titulu.

Šiltame teatrų apžiūros vakare vieni kitus keitė trys kolektyvai iš Rusnės, Usėnų ir, žinoma, Juknaičių. Jų pasirodymus ir aktorių teatrališkumą vertino Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros docentas Gediminas Šimkus. Savo simpatijas ir balsus taip pat galėjo išreikšti ir salėje gausiai susirinkę žiūrovai – viso vakaro metu jie rinko geriausią aktorių ir aktorę bei geriausią epizodinį aktorių.

Nukėlė į praeitį

Rusnės mėgėjų dramos kolektyvas „Keltas“ (režisierius Petras Stankus) parodė 20 minučių trukmės dramos, kuri pastatyta pagal H.Zudermano apysaką „Jonas ir Erdmė“ ištrauką. Aktoriai papasakojo meilės ir gyvenimo istoriją. Ne visuomet gražių tikslų siekis veda teisingu keliu, bet meilė ir pagarba vienas kitam suteikia viltį pradėti viską iš naujo. Visa tai įrodė Jonas Baltrušaitis (P.Stankus) ir Erdmė Maurytė (Sonata Verbučianskė), kurie, kartu susidėję pinigus, nusprendžia statyti nedidelį namą anapus Šilutės, Rupkalvių pelkėje, kur kuriasi Žalgirių kolonija. Scenoje taip pat pasirodė Pelkių seniūnas (Gintaras Banys), Žmogelis (Petras Stankus), Vitkūnas (Romas Endriukaitis), Vitkūno žmona (Dalia Kubilienė), dukros (Viltė Jatkauskaitė, Berta Guntarskytė), pagalbininkai – folkloro ansamblis „Sklada“. Rusniškių spektaklio kompozitorius – Valdas Lacko.

teatru apziura_lekis_DSCN0112Išskirtiniu pasirodymu, ištaigingais aktorių rūbais žiūrovus pamalonino Juknaičių  dramos mėgėjų kolektyvas „Motyvas“ (režisierė Dalia Minkevičienė) – parodė komedijos, pastatytos pagal Regimanto Kaškausko pjesę „Meilės keturkampis“, impresiją. Veiksmas žiūrovus nukėlė į 1610 metus, kai Lietuvoje vyravo itališkos ir lenkiškos mados. Auksakalio Vitoldo Terlos (Gintaras Jankauskas) dirbtuvėje gyvenimas verda tarsi pasimatymų karuselėje. Čia vienas po kito renkasi įvairaus luomo meilės ištroškę miestelėnai, o meilė ir neištikimybė – dvi priežastys, dėl kurių kyla karai, gaisrai ir nesutarimai per visus amžius.

XVII a. Lietuvos miesto gyventojų slaptas problemas taip pat atskleidė pasakotoja – raštininkė (Birutė Jankauskienė), klajojančio cirko artistė Magdalena Rinjoli (Meilė Žadeikienė), smuklininko žmona Gertrūda Špilevska (Laima Barkauskienė), Heltmano dukra Gražina Masalska (Rimutė Bagdonienė), kailiadirbys Kazimieras (Sergejus Nikanovas) ir miestelio budelis Jeronimas Kniūkšta (Vytautas Barkauskas).

Vienas masiškiausių pasirodymų buvo Usėnų seniūnijos etnografinio mėgėjų teatro (režisierė Jūratė Daugalienė) spektaklis pagal H.Zudermano apysaką „Mano širdies marios“. Tai pasakojimas apie lietuvininkų gyvenimą, kuris nebuvo visad gražus… Kūčių naktį kalbasi gyvuliai apie Vilviškių kaimo patį gražiausią kiemą, kuriame dedasi negeri dalykai. Ansas Balčius (Andrius Gedvila) skriaudžia savo žmoną Indrę (Gintarė Juščiūtė) ir yra jai neištikimas su samdine Buše (Vilma Berneckytė). Sudrausminti žento atvažiuoja uošvis Jurkšaitis (Antanas Lukošius), kuris pasitinkamas nesvetingai. Teatralizuotame veiksme pasirodė ir Jurkšaitienė (Teresė Lukošienė), Dočys (Vytautas Plačas), Dočienė (Rūta Plačienė), kiti Vilviškių kaimo gyventojai (Aldona Rauktienė, Onutė Miliauskienė, Zosė Židackienė, Rūta Silienė, Saulius Daugalas).

Įvertinti už kūrybą ir meninę veiklą

Po visų kolektyvų pasirodymų sveikinimo žodžius išsakė Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė, svečias iš uostamiesčio G.Šimkus ir Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys.

Jie visiems dramos mėgėjų kolektyvams įteikė specialiai renginiui pagamintus tortus, ant kurių buvo užrašyta „Lėkis 2016“, visiems režisieriams – specialius diplomus.

Išskirtinėmis padėkomis atsidėkota ir Rusnės etnografinio ansamblio „Sklada“ vadovei D.Kubilienei, Juknaičių bendruomenės pirmininkei L.Barkauskienei, su Rusnės gėle – rūkyta žuvimi – pasveikintas ir svečias iš Klaipėdos G.Šimkus.

Už kūrybiškumą ir artistiškumą apdovanoti trys tą vakarą labiausiai žiūrovus sužavėję aktoriai. Už geriausią moters vaidmenį apdovanota debiutantė, Rusnės mėgėjų dramos kolektyvo „Keltas“ aktorė S.Verbučianskė, įkūnijusi mūsų krašto gyventoją Erdmę. Už geriausiai atliktą vyro vaidmenį įvertintas Juknaičių dramos mėgėjų kolektyvo „Motyvas“ aktorius G.Jankauskas, kuris įtikinamai suvaidino apsukrų ir saldžialiežuvį auksakalį. Geriausiu epizodiniu aktoriumi pripažintas  Usėnų seniūnijos etnografinio mėgėjų teatro aktorius A.Lukošius. Jis užkariavo žiūrovus ne tik scenoje pagrodamas armonika, bet ir suvaidinęs griežtą uošvį, pasiryžusį už niekšybes kaip reikiant pamokyti nedorą žentą.

Daugiau nuotraukų ƒ„Facebook“ albume.