Du trečdaliai vairuotojų linkę viršyti greitį

Du trečdaliai šalies vairuotojų yra linkę viršyti greitį, dauguma taip besielgiančių jaučiasi puikiai valdantys situaciją ir dėl nieko nenuogąstauja, atskleidė Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) užsakymu atlikta apklausa.

Net 69 proc. apklaustų vairuotojų nurodė, kad yra linkę viršyti greitį miestuose ir gyvenvietėse. Užmiestyje šis rodiklis dar didesnis – čia greičio pedalą stipriau nuspaudžia 75 proc. šalies vairuotojų. Dar 40 proc. greitį viršijančių vairuotojų visiškai savimi pasitiki, teigia dėl nieko nenuogąstaujantys ir mano puikiai valdantys situaciją, 26 proc. jaudina gresianti piniginė bauda ir tik 23 proc. jų baiminasi dėl galimo eismo įvykio ir pasekmių. Dar 9 proc. vairuotojų kelia nerimą galimas vairuotojo pažymėjimo netekimas, o 2 proc. – automobilio sudaužymas.

Anot LTSA direktoriaus pavaduotojo Tomo Kolendos, tikimasi, kad tyrimo rezultatai padės apsibrėžti veiksmingas priemones, kad ilgainiui būtų sumažintas kelyje greičio pedalą mėgstančių spausti vairuotojų skaičius.

„Siekėme išsiaiškinti, kaip vairuotojai traktuoja saugų ir leistiną greitį,  kaip dažnai jie linkę greitį viršyti ir kodėl. Tyrimas atskleidė, kad greitį viršyti linkusi dauguma vairuotojų, tačiau labiausiai stebina, kad šio veiksmo jie netraktuoja rimtai, nors greitis yra viena pagrindinių tragiškai pasibaigiančių avarijų priežasčių bei esminis žūčių bei sužalojimų keliuose faktorius“, – teigė T. Kolendo.

Greitį viršyti labiausiai skatina apytuštės gatvės – net 68 proc. vairuotojų paspaudžia greičio pedalą, kai mažas eismas, geros oro sąlygos skatina pažeisti Kelių eismo taisykles 65 proc. apklaustųjų. 34 proc. viršija greitį,  kai labai skuba, 23 proc. – kai mato kitus greitį viršijančius vairuotojus, 19 proc. – užsimiršę ar užsigalvoję.

89 proc. vairuotojų važiuoja mažesniu nei leistina greičiu esant prastam orui, blogam matomumui; 43 proc. – kai jaučiasi pavargę, neišsimiegoję ar yra prastos sveikatos; 31 proc. – kai turi laiko ir niekur neskuba; 30 proc. – kai automobilyje yra daugiau keleivių; 19 proc. – kai nori sutaupyti degalų, o 7 proc. – kai būna susinervinę.

66 proc. vairuotojų mano, kad esant palankioms sąlygoms greičio viršijimas mieste saugus iki 10 km/h, o užmiestyje – iki 20 km/h (85 proc.). Bet kokį greičio viršijimą mieste nesaugiu laiko 13 proc., o užmiestyje – 5 proc. tyrimo dalyvių.

Pagrindinės priežastys, skatinančios vairuotojus laikytis leistino greičio yra stacionarieji ir mobilieji greičio radarai (59 proc.) bei matuojami vidutinio greičio ruožai (58 proc.). Toliau rikiuojasi policijos patruliavimas (45 proc.), didėjantis vairuotojų sąmoningumas ir gerėjanti eismo kultūra (42 proc.). 37 proc. mano, kad leistino greičio laikytis padeda greičio mažinimo kalneliai, gatvių susiaurėjimas, 33 proc. įvardijo baudas.

Tyrimo metu apklausta daugiau kaip 1000 nuo 18 iki 75 metų vairuotojų, 37 proc. jų turi didesnę kaip 20 m. vairavimo patirtį.

Elta inf.