Du vyrus palaidojusi neįgali švėkšniškė su vaikais ieško namų

deringytei reikia_namu_sveksna41-erių švėkšniškė Rasa Deringytė su dviem vaikais netrukus liks be pastogės. Neįgalumą dėl įgimto sąnario išnirimo turinti moteris šiuo metu su nepilnamečiais vaikais gyvena vienoje Švėkšnos sodyboje, tačiau jos savininkai ketina ją parduoti, todėl vienišai mamai su vaikais teks išsikraustyti.

„Mūsų padėtis yra kritinė. Kai prieš mėnesį sužinojau apie tai, kad iš sodybos teks išsikelti, nepaleidžiu telefono iš rankų, rašau skelbimus, ieškau galimybių persikelti kitur, tačiau vis atsimušu į sieną dėl finansų stokos. Mano mėnesio pajamos siekia vos 260 eurų, todėl man labai sunku tam tikrą pinigų dalį skirti nuomai. Sutikčiau gyventi sodyboje net ir be patogumų. Svarbiausia, kad būtų stogas virš galvos“, – kalbėjo du vyrus palaidojusi ir visiškai viena su dviem nepilnamečiais vaikais Švėkšnoje gyvenanti Rasa.

Problema dėl mokyklos

Šilutės rajone dirbančios socialinės darbuotojos moteriai su vaikais siūlo kraustytis į Klaipėdą ir ten nuomotis būstą, tačiau ten nuomos kainos prasideda nuo 130 eurų.

„Man tokia suma yra pernelyg didelė“, – prakalbo moteris, kuri jau po savaitės leis septynmetį sūnų į pirmąją klasę. Būtent tai, kad netrukus pagrandukas pirmą kartą peržengs mokyklos slenkstį, dar labiau kelia nerimą Rasai.

„Mokykla yra dar viena didelė problema. Sūnus yra užregistruotas į Švėkšnos pradinę mokyklą, tačiau, jei mes čia negyvensime, mums reikės kuo greičiau ieškotis kitos mokyklos. Ta pati problema ir su 17-mete paaugle. Ji rugsėjį eis į 11 klasę, tačiau yra kankinama nežinios – ar tikrai mokysis šioje mokykloje, ar reikės ją keisti, priklausomai nuo gyvenamosios vietos“, – susijaudinusi aiškino Rasa.

Dviejų vaikų mama pasiruošusi tą pačią akimirką, vos tik atsirastų galimybė, persikelti į kitus namus. „Kitiems gal reikia patogumų, o man svarbiausia, kad būtų kur gyventi. Turiu du vaikus, už kuriuos esu atsakinga“, – sakė ji.

Palaidojo tėvus ir abu vyrus

Gyvenimas Rasos nepagailėjo. Vos gimus Raselei, mirė jos mama, todėl mergaitę augino močiutė. Gimdymo metu mama patyrė traumą, todėl Raselė gimė su išnirusiu klubu. Nors ji vaikšto, gali judėti ir net aplink namus dirba fizinius darbus, jai skirtas neįgalumas.

Abu vyrai, su kuriais moteris susilaukė vaikų, mirė. Pirmąjį, mergaitės tėvą, parklupdė alkoholizmas, o antrasis mirė dėl širdies ligos. Už sūnų Rasa gauna našlaičiams priklausančią išmoką, tačiau už mergaitę – nė cento. Kaip pati aiškino, vyro giminė nutraukė visus įmanomus giminystės ryšius su 17-mete.

„Neturiu nieko, kas galėtų man padėti. Pasikalbame su dukra, kad norėtume persikelti į Šilalę, tinka ir kiti aplinkiniai rajonai. Šilutėje stoviu socialinio būsto eilėje, tačiau ta eilė nejuda arba juda labai lėtai. Esu baigusi lankomosios senelių ir neįgalių vaikų priežiūros kursus. Galėčiau dirbti tokio ar panašaus pobūdžio darbą, bet nepavyksta susirasti. Tinka ir visi kiti darbai, kur nereikia daug vaikščioti. Kaimynai mane žino – jei reikia, einu ir bulves kasti, ir daržus ravėti. Kai prieš kelerius metus čia atsikraustėme, viską dariau pati. Mums žadėjo, kad gyvensime čia bent jau penkerius metus, tačiau savininkų planai pasikeitė“, – jaudulio neslėpė R.Deringytė.

Darbo Rasa nebijo. Kai prieš kelerius metus atsikraustė į dabartinę sodybą, ji pati susikasė daržus, su dukra pasistatė šiltnamį, kad galėtų auginti daržoves.

„Esu labai dėkinga šios sodybos savininkui, kad priėmė gyventi. Jis neveja mūsų į gatvę. Tiesiog pasakė, kad reikės išsikraustyti. Dabar intensyviai ieškau kito gyvenamojo ploto. Ieškau aplink Švėkšną, Šilutės, Šilalės, Tauragės, Klaipėdos rajonuose ir dar toliau. Buvau gavusi gerų žmonių pasiūlymą apsigyventi atokiame vienkiemyje, Tauragės rajone. Bet negaliu ten kraustytis, nes nepajėgsiu taip toli kas dieną nugabenti sūnų į mokyklą. Vilties neprarandu – tikiuosi rasti naujus namus“, – sako Rasa.

Seniūnija: „Moteris tikrai tvarkinga“

Šilutės rajono savivaldybės Švėkšnos seniūnijos specialistas Bronius Oželis tikino, kad seniūnija visokeriopai padeda šiai šeimai.

„Kiek galime, padedame malkomis, tačiau daugiau neturime galimybių padėti. Sunkiai besiverčiantiems žmonėms niekas nenori nuomoti būsto, nes žino, kad gali būti finansinių sunkumų. Moteris tikrai yra tvarkinga, rūpinasi savo vaikais, tačiau, deja, niekuo padėti negalime“, – aiškino B.Oželis.

Būsto laukia 150 šeimų

Šilutės rajono savivaldybės Ūkio skyriaus Turto poskyrio specialistė Nijolė Grigonienė teigė, kad šiuo metu socialinio būsto Šilutės rajone laukia apie 150 šeimų, iš kurių beveik visos yra daugiavaikės.

„Be eilės būstą galima gauti tuo atveju, jeigu neįgalumas yra 25 procentai arba šeimoje auga penki vaikai. Tai, kad moteris turi du vaikus, dar nieko nereiškia“, – aiškino valstybės tarnautoja.

Kai kurie gyventojai savo eilės nesulaukia nuspręsdami emigruoti arba susitaupę pinigų būstui – tokiu atveju eilė pajuda šiek tiek greičiau.

„Nežinia, kokia bus situacija ateityje, kiek būstų bus perkama ir kaip judės socialinio būsto gavimo eilė. Šiai šeimai yra vienintelė išeitis – kreiptis į Šilutės socialinių paslaugų centrą. Į jį priimami būsto netekę arba gyvenamosios vietos neturintys žmonės. Ten galima gyventi pusmetį – per tą laiką pageidaujama susirasti nuolatinę gyvenamąją vietą“, – kalbėjo N.Grigonienė.

E.Žiobienė: „Tėvai atsakingi už vaikų gerovę“

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė aiškino, kad išsikeldinant iš nuomojamo būsto vienintelė išeitis – rasti žmogų, kuris galėtų legaliai išnuomoti būstą. „Kol teisės į vaikus neapribotos, tėvai yra atsakingi už vaikus ir jų gerovę. Visais atvejais būtina kreiptis į savivaldybės socialinės paramos skyrių, bandyti ieškoti galimų paramos formų. Tai galėtų būti pašalpa, kuri padėtų dengti nuomos kaštus. Galima nuomotis būstą legaliai, tačiau mūsų šalyje vis dar klesti juodoji rinka, žmonės būstus nuomoja be mokesčių ir formalumų. Jei būtų viskas daroma legaliai, būsto nuomos kaštus galėtų padengti miesto savivaldybė. Taip pat yra galimybė stoti į eilę gauti socialinį būstą. Manau, kad tai nėra tik vienos dienos problema, todėl stotis į eilę galima buvo ir anksčiau. Kol nepasikeitė įstatymai, buvo galima registruotis prie miesto savivaldybės pastato, tačiau dabar šios galimybės nebėra“, – paaiškino kontrolierė.

 Jei galite pasiūlyti Rasai ir jos vaikams gyvenamąją vietą, tel. 8 653 54758.