Šilutės ir aplinkinių rajono miestelių bei gyvenviečių nuotekų dumblo apdorojimo komplekso statinių rekonstrukcija UAB „Šilutės vandenys“ teritorijoje greitai bus baigta, o iki šiol čia plušėjusius statybininkus palaipsniui keičia įrangos montuotojai ir technologai.
Pernai rudenį pradėtą dumblo apdorojimo pastato rekonstrukciją planuojama baigti iki birželio, o vidaus darbai ir įrangos montavimas dar truks keletą mėnesių.
Projektą įgyvendins iki metų pabaigos
„Šiuo metu sparčiai vyksta baigiamieji statybos darbai ir lygiagrečiai technologiniai. Pavyzdžiui, vos tik patalpą išbetonavo, jau atskuba technologai, kurie montuoja įrangą“, – sakė „Šilutės vandenų“ vyriausioji inžinierė Vida Kiaulakienė.
Anot jos, stengiamasi išnaudoti gerus orus ir neatsilikti nuo darbų grafiko. Sumontavus įrenginius, dar teks juos derinti ir paleisti, o tai užtruks apie tris mėnesius. Visą įrangą įvairiuose objektuose būtina sumontuoti iki spalio, nes tą mėnesį jau turi prasidėti paleidimo darbai.
Įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) Sanglaudos fondo remiamą projektą „Šilutės dumblo apdorojimo įrenginių statyba“ (Nr. VP3-3.1-AM-01-V-01-031) numatyta iki šių metų pabaigos.
Nuotekų dumblo projektas, pagal kurį Šilutės miesto, Kintų, Vilkyčių, Rusnės, Juknaičių, Švėkšnos, Vainuto, Saugų, Kaklių bei kitų vietovių dumblas bus perdirbtas į nekenksmingas gamtai ir žmonėms sausas granules, pradėtas vykdyti 2010 m., tačiau dėl pakartotinio rangovo konkurso realūs darbai prasidėjo tik pernai – spalio 26 d. gavus statybos leidimą.
Iki žiemos suskubta išbetonuoti dalį aikštelių, atlikti kitų lauko darbų, pakeisti rekonstruojamo pastato, kuriame bus pūdomas bei džiovinamas dumblas, langus, įrengti lietvamzdžius ir pan.
Šiuo metu pagrindinio technologinio pastato fasadas jau apšiltintas ir apkaltas skarda, taip pat apšiltinti pamatai, pakeista stogo danga, tvarkomos komunikacijos bei teritorija.
„Statybininkai čia pluša visu tempu, taip pat prie pastato konstruoja dujų valymo statinio rėmą ir konstrukcijas, o po to karkasą apšiltins“, – aiškino bendrovės vyriausioji inžinierė.
Sumontuoti dumblo rezervuarai ir tirštintuvai
Pavasarį pradėti montuoti ir dumblo priėmimo, tankinimo, tankinto dumblo bei pūdyto dumblo rezervuarai, technologiniai vamzdynai, tvarkoma dumblo priėmimo iš kitų valyklų ir dumblo džiovinimo grandis, biodujų šiluminis ūkis, tiesiama elektros instaliacija, statoma kita įranga. Dauguma technologinių darbų jau įpusėjo, o džiovinto dumblo saugojimo aikštelė beveik įrengta.
„Sumontuoti įvairių grandžių dumblo rezervuarai bei du dumblo tirštintuvai, montuojamas sausinto dumblo konvejeris su bunkeriu, technologiniai bei geriamojo vandens vamzdynai, uždaroje dumblo saugojimo aikštelėje įrengtas apšvietimas, jos fasadas apdengtas skarda, bet dar nėra grindų dangos. Išbetonuoti ir pamatai biodujų talpykloms, baigiami kloti ir bandomi lauko inžineriniai tinklai, sumontuoti siurbliai dumblo siurblinėje“, – darbų gausą vardijo V.Kiaulakienė.
Iš viso nuo darbų pradžios iki šių metų balandžio pagal aktą buvo įsavinta lėšų daugiau nei už 2,7 mln. litų, tačiau dabar ši suma jau gerokai ūgtelėjusi.
Visa Šilutės dumblo apdorojimo įrenginių statybos vertė viršija 13 mln. litų. Iš ES struktūrinių fondų 2007-2013 m. paramos projektui skirta 10,44 mln. litų, iš valstybės biudžeto – 1,23 mln. litų, o Šilutės rajono savivaldybė bei projektą vykdantys „Šilutės vandenys“ prisideda 1,33 mln. litų.
Šis projektas padės sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Europos Sąjungos piliečių.
Statybos ir įrengimų montavimo darbus pagal konkursą atlieka bendrovė „Arginta“ su partneriu UAB „Žibai“, o už projekto techninę priežiūrą, administravimą bei viešinimą atsakinga UAB „Sweco Lietuva“.
Daug įrangos atsivežė iš užsienio
Šilutės regiono nuotekų dumblas į sausas granules, tinkamas laukams tręšti, karjerams rekultivuoti ir kitoms reikmėms, bus perdirbtas pagal naujausias, ES standartus atitinkančias technologijas. Dalies tokios įrangos Lietuva negamina, tad rangovai ją pirko užsienyje. Į objektą atvežti ir jau sumontuoti skysto ir pūdyto dumblo sliekiniai siurbliai, maišyklės ir persipildymo vamzdynai dumblo rezervuaruose, pirminio ir perteklinio dumblo tirštintuvai, polimerų ruošimo – dozavimo mazgai, pirminio ir perteklinio dumblo siurbliai, uždaromoji armatūra ir kita įranga, o dalis prietaisų parengti montuoti.
Šilutės miesto bei atvežtą dumblą perdirbs naujas dumblo tankintuvas ir pūdytuvas bei modernūs dumblo džiovinimo įrenginiai. Pūdytuve dumblas bus laikomas apie 20 parų 37 laipsnių temperatūroje. Tokiomis sąlygomis bakterijos didelę dalį organinių medžiagų pavers į biodujas – metaną ir anglies dioksidą. Šios biodujos bus deginamos ir šildys pūdytuvus bei „dirbs“ dumblo džiovykloje. Dėl to susitaupys šilumos ir elektros energijos – jos papildomai iš kitų šaltinių reikės nedaug.
Granuliuotas dumblas iš uždaros saugyklos bus fasuojamas į maišus arba konvejeriu kraunamas į sunkvežimius išvežti į laukus, karjerus, aplinkai tvarkyti ar kūrenti.
Šiuo metu nuotekų dumblas sandėliuojamas vietovėse, kurių valymo įrenginiuose jis susidaro, o po to iš laikinų saugojimo aikštelių bus vežamas į Šilutę ir perdirbtas. Apsausintą dumblą apdoroti atveš maišuose, o skystesnę frakciją – statinėse.
Šilutės kraštas taps daug švaresnis
Jau šių metų pabaigoje Šilutės kraštas taps daug švaresnis ir draugiškesnis aplinkai. Neliks ir nemalonių kvapų, sklindančių nuo sparčiai augančių nuotekų dumblo kalnų laikinose sandėliavimo vietose. Didelė gamtosaugos problema bus išspręsta, nes dumblas taps dešimteriopai mažiau vietos užimančia beveik bekvape ir žmogui naudinga medžiaga.
Specialistų tyrimais, Šilutės rajone susidarantis nuotekų dumblas yra aukštos kategorijos, jis neužterštas sunkiaisiais metalais, nes pamario krašte nėra agresyvių pramonės įmonių ir kitų pavojingų taršos židinių.
Rašyti atsakymą