Durpių substratų gamintoja Klasmann-Deilmann Šilutė vėl ruošiasi sezonui

Durpininkystė – specifinė ir nedaugeliui žinoma pramonės šaka, tačiau neabejotinai svarbi tiek vietos, tiek Lietuvos ekonomikai.

Pakrovimo darbai.

Pirkdami gėles ar daržoves prekybos centruose, tikėtina, džiaugiamės produktais, Lietuvos ar kitos šalies profesionalų šiltnamiuose užaugintais Šilutėje pagamintuose durpių substratuose.

Iššūkiai pasaulinėse rinkose palietė ir vieną didžiausių įmonių Šilutėje – beveik 140 metų veikiančią durpių substratų gamintoją UAB „Klasmann Deilmann Šilutė“, kuri taip pat sukasi išbandymų ir naujų iššūkių sūkuryje.

Apie tai, kaip sekasi vystyti įmonės veiklą bei suburti darnią komandą, su „Šilutės naujienomis“ kalbėjosi įmonės personalo padalinio vadovė Loreta Dobravolskienė ir vidinių mokymų centro vadovė Valerija Daukantienė.

Iššūkiai tik sustiprino

Suprantama, kad viena svarbiausių šiandienos aktualijų – sparčiai ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse augančios energetinių išteklių ir žaliavų kainos, taip pat pasikeitusi vartotojų rinka. Todėl įmonei tenka ieškoti racionalių sprendimų.

Nuo praėjusių metų gruodžio, dėl politinių aplinkybių Kinijos muitų sistemoje „dingus“ Lietuvai, konteineriai su įmonėje pagamintais durpių substratais užstrigo šios šalies uostuose. Iki tol šiai rinkai buvo tiekiama apie 15 proc. realizuojamų produktų. Šiuo metu bendradarbiavimas su Kinijos klientais visiškai sustabdytas.

Įmonė, tikėdamasi, kad tokia situacija neamžina, tęsia darbus ir toliau prekiauja su 80-čia pasaulio valstybių.
Įmonės darbuotojai šiandien visomis jėgomis ir sumanymais stengiasi prisidėti prie įmonės plėtros, rengia projektus ir ruošiasi naujam durpių gavybos sezonui.

Pradeda sezoninę žaliavos gavybą

Žaliavos sandėliavimas.

 

Kaip ir kiekvieną pavasarį, įmonėje vyksta intensyvūs pasiruošimo darbai durpių žaliavos gavybai. Anot Personalo padalinio vadovės L. Dobravolskienės, įmonėje su kiekvienu pavasariu tarsi prasideda atgimimas: nuo gegužės iki spalio durpių gavybos plotuose išgaunama ir sandėliuojama žaliava, kuri visus metus naudojama substratų gamybos cechuose. Tad šiuo metu padidėja mechanizatorių, ekskavatorininkų ir laukų priežiūros darbuotojų poreikis.

Džiugu, anot pašnekovės, kad įmonėje, turinčioje ilgametę durpių substratų gamybos patirtį, dirba profesionali komanda. „Mes ypatingai džiaugiamės jau kelintą ar net kelioliktą sezoną sugrįžtančiais darbuotojais, jų kasmet sulaukiame apie 70 proc. Bet sudėtinga situacija darbo rinkoje liečia ir mus, nes dar 30 proc. reikalingų darbuotojų ieškome naujai. Sunkiau sezoniniam darbui rasti mechanizatorių, tačiau ir su šiuo iššūkiu kol kas sėkmingai susitvarkome. Svarbiausia, kad darbuotojas, norintis dirbti mechanizuotą darbą, turėtų traktorininko pažymėjimą, norą dirbti ir išmokti“, – sako L. Dobravolskienė.

Prieš pradedant darbus, visi darbuotojai supažindinami su vykstančiais procesais ir tvarka, apmokomi dirbti saugiai. Vidinių mokymų centro vadovė V. Daukantienė sakė, jog kiekvieno naujo darbuotojo ar suformuotos naujos komandos pirmoji darbo diena prasideda erdvioje ir modernioje mokymų salėje.

Pandemija nesumažino paklausos

„Durpių žaliavai surinkti per sezoną mes faktiškai turime tik 40 dienų ir jos – aukso vertės. Nes būtent per tą laiką darbuotojai mechanizuotu ir rankiniu būdu surenka visą žaliavą, kuri vėliau naudojama substratų gamyboje ištisus metus. Procesai turi būti kruopščiai apgalvoti, nes esame labai priklausomi nuo oro sąlygų“, – sako V. Daukantienė.

Klodo paviršiuje paskleistos durpės turi išdžiūti, o tam labai svarbi tinkama oro temperatūra, drėgmė ir vėjo greitis, tad kartais net saulėtos dienos durpininkams nėra palankios. Kai vėjo greitis siekia 10 m/s, tenka stabdyti darbus tiek laukuose, tiek gamybos teritorijoje, siekiant išvengti galimų gaisrų bei durpių išpustymo ir dulkėtumo.

Vėjo greitį stebime nuolat. Už gavybos ir krovos darbus atsakingi darbuotojai į mobiliuosius telefonus gauna pranešimus iš meteorologinių įrenginių ir nedelsiant imasi veiksmų. Ypatingas dėmesys skiriamas aplinkosaugos problemoms. „Gamybos teritorijoje pasodinome medžių užtvarą, ribojame transporto greitį tiek teritorijoje, tiek atvežant žaliavą iš laukų“, – sako pašnekovė.

Durpyne vasaros metu didelis gaisrų pavojus, todėl nuolat atnaujinama priešgaisrinė įranga, budi ugniagesių komandos. Šiemet įmonėje įkurtas ir atskiras priešgaisrinis padalinys.
Anot pašnekovių, durpės tarsi gyvas organizmas, labai svarbu technologiniame procese išsaugoti jų struktūrą. „Mes labai stengiamės, kad, renkant žaliavą, durpių kokybinės charakteristikos nebūtų pažeistos ir vartotoją pasiektų tik pats geriausias produktas“, – sakė V. Daukantienė.

Įmonės atstovės džiaugiasi, kad pandemija nesumažino produktų paklausos rinkoje, tik šiek tiek pakoregavo poreikio sritis. Iki pandemijos apie 60 proc. substratų buvo parduodama gėlių ir kitų dekoratyvinių augalų, o likusieji 40 proc. – daržovių augintojams. Pastaruoju metu poreikis pasiskirstė priešingai: dabar daržovių augintojams tiekiama virš 60 proc. šilutiškių pagamintos produkcijos.