Dvaro šventėje – „Jokūbėlis“ ir padėkos už gerus darbus

P7285130Šimtai švėkšniškių ir jų svečių šeštadienį vėl rinkosi į kasmet vis kitokią, bet kasmet labai visų laukiamą Dvaro šventę.

Ir šiemetinėje šventėje įteikta Švėkšnos „Oskaru“ vadinama „Jokūbėlio“ statulėlė, pagerbti gražiausiai besitvarkantys, labiausiai prie miestelio gražėjimo prisidėję gyventojai, ovacijomis į Londono olimpiadą išlydėta lengvaatletė Indrė Jakubaitytė, buvo parodų, koncertų ir net… spalvoto šampano purslų.

Švęsti švėkšniškiams nesutrukdė net alinantis karštis, kurį neatsiejama Švėkšnos dalimi pavadintas jos seniūnas Alfonsas Šeputis tądien pavadino baisesniu net už šaltį.

„Jokūbėlis“ – gerumo akcijos organizatorei D.Jančauskienei

Kreipdamasis į susirinkusiuosius A.Šeputis pastebėjo, jog rodos dar taip neseniai visi jie šoko ir dainavo pernykštėje šventėje. Bet jau prabėgo metai. Seniūnas dėkojo saviškiams už buvimą kartu praėjusiais metais ir linkėjo ir tądien, ir visus metus išlikti arti vieniems kitų ir džiaugsme, ir nelaimėse.

Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis prisiminė močiučių pasakojimus apie „smetoniškas vasaras“. Kaip tik tokios, anot svečio, šiemet ir sulaukta. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis stebėjosi švėkšniškių gausa: jų į savo šventes visuomet susirenka minios net tada, kai grandiozinės šventės vyksta uostamiestyje.
P7285140
Nuo Genovaitės vilos Šilalės orkestro atlydėtą Švėkšnos vėliavą pakelti tradiciškai patikėta geriausiai abiturientei. Šiemet ja pripažinta Akvilė Paldauskaitė ir visi šventės dalyviai palinkėjo jai sėkmės tolesniame gyvenimo kelyje.

Garbingiausias Švėkšnos apdovanojimas – „Jokūbėlio“ statulėlė – šiemet skirta „Saulės“ gimnazijos mokytojai Danguolei Jančauskienei už daugiau nei dešimtmetį organizuojamas gerumo akcijas „Padėkime tiems, kurių nelanko Kalėdų senelis“. Nors mokytoja šventėje nedalyvavo, jai nuvilnijo susirinkusiųjų plojimai.

Švėkšnoje užauga olimpiečiai

Šventės vedėjo Marijaus Budraičio paraginti, ovacijas šventės dalyviai sukėlė ir legendiniam šio miestelio treneriui Medardui Urmulevičiui, pastebinčiam ir ugdančiam gabius šio krašto sportininkus. Būtent su šiuo pedagogu, anot M.Budraičio, sporto pasaulyje siejama Švėkšna. Nuo šiol, matyt, bus siejama dar labiau, nes tądien į olimpiadą išlydėta būtent M.Urmulevičiaus išugdyta lengvaatletė I.Jakubaitytė.

Net 17 itin stiprių komandų šventės dieną susirinko į krepšinio varžybas. Tarp 12-os vyrų komandų stipriausi buvo šilutiškiai, rugtyniavę ir pasivadinę „Be Bulsio“, tarp jaunimo – Šilutės sporto mokyklos 17-mečiai, o šeimų turnyrą nugalėjo vainutiškių Jucikų rinktinė.

Gražiausiai besitvarkančių – visas būrys

Pagerbė Švėkšna ir gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkus. Į sceną kviesti miestelyje gyvenantys Silva ir Stasys Freitakai, Rasa ir Stasys Raukčiai, Dijana ir Povilas Poškai, Ieva Paulauskienė su Virginijos ir Vaido Bliūdžių šeima, Stanislava Rimkienė, Onutė ir Petras Šertvyčiai, Irena ir Dainius Šarkai iš Pavilnučio kaimo bei Dijana ir Vytautas Lukomskiai iš Vilkų Kampo.

Jų sodybas nuo šiol puoš apie tokį pripažinimą informuojančios lentos.

Padėkos už gerus darbusP7285144

Visą būrį nesavanaudiškai miesteliui dirbančių žmonių tądien pagerbė ir Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyriaus nariai, vadovaujami Onos Norkutės. Pernai jie organizavo vadinamojo Bibliotekos kelio – grindinio, kuris vedė į Gedminaičių dvarą – atkasimo darbus, kuriuos baigė tik šiemet. Atkasta beveik pusantro šimto metrų ilgio ir apie 2,70 metrų pločio kelio, kurio plotis yra 4 metrai.

Būtent Gedminaičių dvare gyveno Jurgis Pliateris – garsus lituanistas, bibliofilas ir bibliografas. Jis su savo patarėju ir padėjėju Simonu Stanevičiumi tvarkė biblioteką, kurioje buvo apie 3000 knygų. Testamentu biblioteką paliko S.Stanevičiui, po jo mirties šios bibliotekos turtai apkeliavo dar ne vieną vietovę.

Draugijos nariai buvo nustebinti saviškių geranoriškumo. Stasė ir Jonas Norkai, Stasė Petrošienė, Juozas Mikužis, Ingrita ir Arvydas Riteriai, abiturientas Tadas Vanagas, Violeta Astrauskienė, Rasvita Kundrotaitė, Vytautas Bliūdžius – tai tie, kuriems už nuoširdų kultūrinį, kraštotyrinį darbą įteiktos padėkos.

Atskirą padėką pelnė I. ir A.Riteriai – „Už gerus darbus, kuriuos atlieka niekam nematant“, – taip savo nuomonę suformulavo E.Pliaterytės atminimo draugijos nariai.

Tą pačią dieną parko viloje „Genovaitė“ E.Pliaterytės atminimo draugija surengė ir parodą „Grafai Pliateriai ir jų dvarai“. Vila pasirinkta todėl, kad norėta, jog parodos lankytojai pajaustų tikrąją grafų gyvenimo dvasią. Fotografijos ir dokumentai sudomino gausų būrį šventės svečių, o draugijos nariai kartu apžvelgė ir paskutiniuosius savo darbus.

Plojo šventės svečiai šokantiems ir dainuojantiems saviškiams ir kaimynams iš Žemaičių Naumiesčio, ovacijomis palydėjo grupės „Dinamika“ narius, Simoną Donskovą, „Sadūnų“ kapelą ir Ireną Starošaitę, o vidurnaktį, kaip ir kasmet, gėrėjosi fejerverkais. O sekmadienį po šv. Mišių „Genovaitės“ viloje dar gėrėjosi Klaipėdos filharmonijos atlikėjų koncertu.