Dvi metraštininkės valdžiai – ne prabanga

PATAREJOS 1Trečiadienio susitikime su Savivaldybės vadovais žiniasklaidos atstovai vėl priminė apie gausų biudžeto išlaikytinių skaičių: Savivaldybės administracijos padaliniuose ir mero institucijoje dirba per tris šimtus valstybės tarnybos ir laisvai samdomų tarnautojų. Ir kaskart valdžia randa progą dar pasididinti ją aptarnaujančių valdininkų skaičių.

Taip vėl įvyko visai neseniai, kai į Komunikacijos skyrių buvo priimta jauna specialistė, nors dar vasarį meras Vytautas Laurinaitis, šio skyriaus specialistei Editai Šukytei sukūręs naują etatą Tarybos sekretoriate, dievagojosi, jog į atlaisvintą Komunikacijos skyriaus etatą nebepriims naujo specialisto.

Tai buvo NETIESA.

Išlaikytinių dauginimosi pavyzdys

Niekas neabejoja, kad savivaldybės merui V.Laurinaičiui netrūksta kompetencijos organizuoti savivaldybės Tarybos veiklą. Juolab kad jam padėti prieš metus yra priimtas Tarybos sekretorius Andrius Jurkus ir iki vasario dirbo dvi sekretoriato specialistės. Be to, meras turi ir asmeninę, „tvarkiečių“ deleguotą patarėją Inesą Murauskienę.

Bet vasarį savivaldybės politikai buvo nustebinti V.Laurinaičio užgaida padidinti jam patarnaujančio sekretoriato specialisčių skaičių. Savivaldybės Tarybos dauguma pritarė mero prašymui Savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus specialistę, valdžios žygių metraštininkę Editą Šukytę perkelti į jo valdomą Tarybos sekretoriatą.

V.Laurinaitis tuomet paaiškino, kad E.Šukytė perkeliama į sekretoriatą, nes jai skirtos papildomos pareigos – ji bus atsakinga už ryšius su užsienio partneriais.

Į opozicijos priekaištus, kad didinamas valdininkų skaičius, meras tuomet atsakė, kad darbuotojų nepadaugės, papildomų biudžeto lėšų neprireiks, nes į E.Šukytės vietą Komunikacijos skyriuje niekas nebus įdarbintas.

Tačiau Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis tokius pažadus netrukus sulaužė, nes E.Šukytės perkėlimo operacija arčiau mero nebuvo palydėta sprendimu panaikinti etatą Komunikacijos skyriuje.

Nepraėjo nė pora mėnesių, ir S.Šepučio sprendimu buvo paskelbtas viešasis konkursas eiti Komunikacijos skyriaus vyresniosios specialistės pareigas. Dabar minėtame skyriuje jau antras mėnuo dirba konkursą laimėjusi Greta Ulevičiūtė.

Akivaizdu, kad mūsų valdžios supratimu, šios pareigos – tokios svarbios, jog reikia iš biudžeto tam skirti atlyginimus dviem darbuotojoms.
Dabar abi specialistės – E.Šukytė ir G.Ulevičiūtė – vaikšto į Savivaldybės vadovų renginius, abi konspektuoja valdžios kalbas, abi fotografuoja ir Savivaldybės interneto svetainėje publikuoja žinutes apie valdžios veiklą.

V.Laurinaitis ir S.Šeputis metraštininkių darbu yra patenkinti. Meras netgi įtikinėjo, kad E.Šukytė turi daug darbo su užsienio partneriais. „Juk kiek laiškų reikia perskaityti, surašyti atsakymus, organizuoti keliones…“, –  daug dirbančią savo pavaldinę gyrė meras.

Įtarimų sukėlęs konkursas

Savivaldybės vadovų ir spaudos atstovų susitikime jau prieš mėnesį buvo užklausta, ar tikrai skaidriai buvo įgyvendintas viešasis konkursas į minėtą Komunikacijos skyriaus specialistės vietą?DSC 0905

Valdžia nedvejodama aiškino, kad viskas buvo teisinga. Pasak S.Šepučio, konkurse dalyvavo dvi pretendentės, kurios gavo po vienodą balų skaičių. Esant tokiai situacijai, S.Šepučio teigimu, pasirinkimą lėmė Komunikacijos skyriaus vedėjas Romualdas Eglinskas. Jis pasirinko G.Ulevičiūtę.

Toks atsakymas tuomet žiniasklaidininkus suintrigavo. Kokiais kriterijais remdamasis R.Eglinskas pasirinko ne šios darbo patirties turinčią, kelerius metus mūsų rajono žiniasklaidoje dirbusią Eveliną Maliauskaitę, bet tik mokslus pabaigusią G.Ulevičiūtę.

Aiškinantis situaciją kai kurie faktai sukėlė įtarimų. Pirmiausia, konkurso metu skyriaus vedėjo R.Eglinsko darbe nebuvo – jis atostogavo.
S.Šeputis, antrą kartą paklaustas, kas nusprendė, kurią iš pretendenčių pasirinkti, jau aiškino, kad darbuotoją rinkosi R.Eglinską pavadavusi Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Bičkauskienė.

E.Maliauskaitė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad ji dar prieš pateikdama konkurso dokumentus buvo perspėta, kad nebūtų naivi, nes į laisvas Savivaldybės administracijos vietas nutupia tik valdžios politikų pasirinkti žmonės. „Tuomet buvau naivi. Dabar jau žinau tikrai, kad tai buvo tiesa“, – sakė E.Maliauskaitė.

Pasirodo, G.Ulevičiūtės mama yra aktyvi socialdemokratė.

Valdžia pučiasi.

Ar kas nors ją stabdys?

Šilutės r. savivaldybės administracija savo išpūstu valdininkų aparatu yra viena iš lyderių Lietuvoje. Nors Šilutės savivaldybės gyventojų skaičius sparčiai mažėja – 2016 metų duomenimis, jų buvo tik 42 tūkstančiai (prieš 6 metus Šilutės savivaldybėje dar buvo per 50 tūkst. gyventojų), bet valdininkams daugintis tai ne kliūtis. Šiemet savivaldybės mero ir administracijos institucijose darbuotojų skaičius paaugo 1,6 proc. Apie tai skaitykite šiame „Šilutės naujienų“ numeryje, straipsnyje „Ar Šilutės rajono savivaldybei reikia tiek darbuotojų?“ – 3-5 p.

O savivaldybės Tarybos politikams visai neįdomu, kiek valdininkų ir samdomų tarnautojų, išlaikomų iš savivaldybės biudžeto, yra mūsų rajono savivaldoje, ar jų skaičius yra optimalus. Tokios analizės nėra numatęs savo veikloje nei savivaldybės Tarybos Kontrolės komitetas, kuriam vadovauja opozicinės partijos – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Zigmantas Jaunius.