Dviem trečdaliais padidintas nekilnojamojo turto mokestis

turtoRajono konservatorių ir liberalų politikams didžiulę neviltį sukėlė sprendimo projektas, dėl nekilnojamojo turto mokesčio tarifų.

Savivaldybės administracija Tarybai parengė sprendimo projektą, kuriame, pirmą kartą per porą dešimtmečių didinamas turto mokestis. 2020 metais nekilnojamajam turtui, išskyrus naudojamą ne pagal paskirtį, apleistą ir nenaudojamą, taip pat atsinaujinančios energijos jėgaines, bus taikomas jau ne 0,3, bet 0,5 proc. jo mokestinės vertės mokesčio tarifas. Kitaip tariant, šis mokestis verslininkams ir daugiau nei 240 tūkst. Eur vertės statinių savininkams padidės dviem trečdaliais, lyginant su ligšioliniu.
Reikia pinigų

Tris dešimtmečius Šilutės savivaldybė sugebėjo tvarkingai naudojamam nekilnojamajam turtui išlaikyti mažiausią galimą – 0,3 proc. mokestinės vertės mokesčio tarifą. Tai buvo galimybė deklaruoti palankesnes sąlygas verslui, lyginant su kitomis, ypač – kaimyninėmis savivaldybėmis.
Tačiau dabar, kaip pažymėjo sprendimo projekto rengėja, Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė, Savivaldybė nemažai investuoja į miesto ir seniūnijų gyvenviečių infrastruktūrą. Yra daug projektų, kurie remiami ES paramos fondų, tačiau bemaž prie visų projektų Savivaldybė priversta prisidėti ir savo biudžeto lėšų dalimi. Todėl galima vertinti, kad surinkti mokesčiai bus dar 3 ar 4 kartus padidinti ES lėšomis, už kurias bus galima atlikti nemažai papildomų darbų.

Praėjusiais metais nekilnojamojo turto mokesčio buvo surinkta 362,8 tūkst. Eur. Padidinus mokesčio tarifą tikimasi, kad į Savivaldybės biudžetą įplauks dar apie 220 tūkst. Eur.

Mažiausias nekilnojamojo turto mokesčio tarifas Lietuvoje dabar yra tik šešiose savivaldybėse.

Tiek Savivaldybės tarybos komitetuose, tiek Tarybos posėdyje opozicijos politikai priešinosi mokesčio didinimui. Konservatorius Zigmantas Merliūnas kalbėjo, kad jis norėtų išgirsti daugiau duomenų apie situaciją Savivaldybės biudžete. Jo nuomone, siekiant padidinti mokesčio tarifą nebuvo pasiruošta ir nesuteikta jokia tiksli informacija.
Liberalas Algirdas Gečas teigė, kad šalyje jau prognozuojamas lėtesnis ekonomikos vystymasis, o mūsų Savivaldybė dar labiau sunkina verslo sąlygas.

Vis dėlto tokios kalbos neįtikino valdančiosios koalicijos ir 15 Tarybos narių balsavo už nekilnojamojo turto mokesčio tarifo didinimą iki 0,5 proc.

Mokesčio tarifas kai kam yra dar didesnis

Jau daugiau nei dešimtmetį nekilnojamajam turtui, kuris yra naudojamas ne pagal paskirtį arba yra apleistas ir nenaudojamas, yra taikomas – 3 proc. mokestinės vertės mokesčio tarifas.

Jau kelis metus iš eilės yra taikomas 3 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės tarifas kitos paskirties statiniams (atsinaujinančios energijos – vėjo, saulės ir kt. – jėgainėms).

Pasak mero V. Laurinaičio, tokį turtą valdo ne Šilutės rajono gyventojai, ir jie tikrai vengtų tiek mokėti. Tačiau dėl tokio mokesčio yra sutarta ir jis visuomet sumokamas.

Be to Savivaldybės sprendime yra nustatyta, kad dabar patvirtinti nekilnojamojo turto mokesčio tarifai taikomi 2020-ųjų metų mokestiniam laikotarpiui.