Egzaminų sesija įpusėjo. Dalis abiturientų neatsigauna nuo šoko, patirto anglų kalbos, matematikos egzaminuose. Šiuos egzaminus kritikuoja net itin stiprių Lietuvos gimnazijų vadovai ir reikalauja paviešinti, kas sudarė tokias „super“ užduotis.
Šilutės rajono gimnazijų vadovai į karštas diskusijas neįsitraukia. Dauguma vadovų sako, kad abiturientams problemų nesukėlė lietuvių kalbos egzaminas, tačiau daugumos abiturientų būsimų studijų planus sujaukė matematika, anglų kalba, istorija.
Patys abiturientai yra pasipiktinę, kad anglų kalbos egzamine buvo nekokybiškas įrašas, trūko laiko. Be to, jų nuomone, šiais metais istorijos užduotys buvo tarsi dailės egzamine.
Tiems, kas mokėsi, nebuvo sunku
Vygandas, Pirmosios gimnazijos gimnazistas, laikė tris egzaminus – lietuvių, anglų kalbos, matematikos ir dabar ruošiasi fizikai. Mokykloje stropiai mokęsis vaikinas teigia, kad gimtosios kalbos gramatika jam sunkumų nekėlė, todėl ruošdamasis egzaminui labiau gilinosi į kūrinių kontekstus. Jis mano, kad šį egzaminą išlaikė neblogai. Matematikos egzamine jam pritrūko laiko, nors tikina, kad užduotys buvo lengvos.
Panašios nuomonės apie matematikos egzaminą yra tos pačios gimnazijos dvyliktokė Paulina. Uždavinių buvo ir lengvų, ir sunkių, tačiau jai pakišo koją jaudulys: „Nežinojau, nuo kurio uždavinio pradėti, o laikas bėgo…“.
Vygandui ir Paulinai antrino Vydūno gimnazijos abiturientas Gražvydas. Jis matematiką mokėsi B lygiu ir egzamine pajėgė išspręsti reikiamas užduotis.
Klausymo užduotis – sunkiai įveikiama
Po anglų egzamino visoje Lietuvoje kilo pikta diskusija, ar tik užduočių sudarinėtojai nepersistengė? Daugumos abiturientų ir mokytojų nuomonės sutapo, kad klausymo užduotis buvo itin sudėtinga.
„Ir man ši dalis buvo sunki, neapibrėžta, nespėjau perskaityti užduoties klausimų ir į juos įsigilinti“, – atviravo Vygandas.
Vydūnietis Gražvydas, kurio anglų kalbos žinios mokykloje buvo įvertintos dešimtukais, mano, kad už egzaminą gaus vos 60 balų. Atlikti klausymo užduoties per 15 sekundžių buvo neįmanoma ne tik abiturientams, bet ir mokytojams, kurie vėliau namuose bandė atlikti tą užduotį.
„Tie, kas sukūrė tą neįmanomą užduotį, tikriausiai įsivaizdavo, kad mokiniai vienu metu sugeba ir skaityti, ir klausyti. Bet mums to nepavyko padaryti“, – apgailestavo vaikinas. Bandomajame egzamine šiai užduočiai buvo skirta 4 kartus daugiau laiko – visa minutė, o ankstesnių metų egzaminuose užduotis netgi buvo perskaitoma garsiai. Šįmet ši užduotis buvo neįveikiama.
Vydūnietė Gintė irgi piktinosi, kad anglų egzamino klausymo užduotis sukirto visus abiturientus.
Šilutės Vydūno gimnazijoje anglų egzaminas tarp pasirinkimų buvo dažniausias.
Istorijoje svarbiausia buvo dailė…
Praėjusį antradienį dvyliktokai laikė istorijos egzaminą. Jis yra ypač svarbus norintiems studijuoti socialinius ar humanitarinius mokslus. Gimnazistė Paulina stebėjosi, kad tiek daug užduočių buvo susijusios su kultūros epochomis: renesansu, gotika ir kt. „Esu baigusi dailės mokyklą, tai man prisiminti nebuvo sudėtinga, bet kiti ties šiomis užduotimis suklupo“, – dalijosi pastebėjimais abiturientė. Ji tikėjosi istorinio žemėlapio užduočių, tačiau vietoj to reikėjo komentuoti istorines karikatūras.
Gintė istorijos egzaminui ruošėsi itin daug, nes šio egzamino įvertinimas jai svarbiausias stojant į aukštąją mokyklą. Tačiau istorijos egzamine mergina pasijuto tarsi dailės egzamine. Ji sakė, kad labiau reikėjo išmanyti apie architektūrą (toms užduotims buvo skirta net 16-18 taškų) negu 1-ąjį ar 2-ąjį pasaulinius karus.
Direktoriai laukia rezultatų
Žemaičių Naumiesčio gimnazijos direktorius Liudvikas Genys nesileido į egzaminų komentarus, sakė, kad jo gimnazijos abiturientai egzaminais nenusivylė. Dvyliktokai daugiausia rinkosi biologijos egzaminą, kuris vyks šį penktadienį.
Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas atviravo apie matematikos egzaminą: „Prieš ezgaminą abiturientai pasitikėjo savo žiniomis, o kai pamatė užduotis, patyrė stresą, tiesiog išsigando“. Šį egzaminą mokykloje pasirinko 18 abiturientų iš 28.
Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė komentavo, kad didžiąją dalį dvyliktokų piktino blogas anglų egzamino klausymo užduoties įrašas. Lietuvių kalbos egzaminas abiturientams nebuvo itin sunkus. Matematikos egzaminą šio dalyko mokytojai laiko sunkesniu nei pernai, bet pusę užduočių galėjo išspręsti ir vidutiniškai besimokantys mokiniai. Likusi dalis užduočių buvo sudėtingos net „tiksliukams“: „Abiturientų veidai po matematikos egzamino buvo akmeniniai“, – komentavo D.Dirgelienė. O istorijos egzaminą Švėkšnos abiturientai irgi prilygino dailės egzaminui, nes labai daug užduočių buvo ne iš istorijos kurso programos, o iš meno, architektūros, net iš literatūros.
Rašyti atsakymą