Džiugina braškės rekordininkės: ir sunkiasvorės, ir „drugeliai“

Vasara pulsuoja visa savo pilnatve ir jau dovanoja pirmąjį derlių. Braškių – taip pat. Bet šįkart ne apie to derliaus kiekius, bet apie uogų įvairovę ir grožį.

Ši gražuolė svėrė 75 gramus, o plačiausioje vietoje jos apimtis buvo net 9 cm.

Ilgamečių braškių augintojų Albinos ir Romo Undžių ūkyje Degučiuose šiemet užaugusi raudonšonė svėrė net… 75 gramus, o jos skersmuo plačiausioje vietoje siekė 9 cm. Bet dar labiau ši gražuolė ją radusią uogautoją sužavėjo savo forma – ji buvo tiesiog apsivijusi sultingą lapą – tarsi šoktų su juo tango…

Šiųmetis pavasaris braškių augintojams buvo dėkingesnis nei pernykštis, kuomet šalnos sunaikino net 70 – 80 proc. užmegztų žiedų. Šiemet, pasak R. Undžio, nušalo gal vos 1 proc. žiedų.

Jau kelis dešimtmečius šias vertingas uogas auginantys, o pastaruosius 20 metų jas tiesiog iš savo laukų pardavinėjantys Undžiai ne itin nustemba, kuomet pranešame apie jų lauke rastą rekordininkę. Anot jų, ankstesniais metais yra rasta ir dar sunkesnių – apie 100 gramų sveriančių, vos į delną telpančių uogų. Tiesa, tokios nėra įprastos, užtat radusiajam – dvigubas džiaugsmas.

Na, o po pusšimtį gramų sveriančios uogos degutiškių laukuose – visai įprastas ir nieko nestebinantis reiškinys. Kur kas labiau stebina neįprastos uogų formos. Pavyzdžiui, pernai viena uoga priminė sparnus išskleidusį drugelį.

Ar uogininkai taiko sodinti tik kokią vieną, ypač stambias uogas užauginančią veislę? Undžiai sako, kad taip darydamas gali smarkiai pralošti, mat kiekvieni metai atneša vis kitokius orus. Tad jei vienos, pavyzdžiui, nušąla, gelbsti kitos, šalnoms ne tokios jautrios ar kitu metu žydinčios veislės.

Uogų rekordininkių ieškant interneto platybėse aiškėja, kad kai kuriuose šalies rajonuose skirtingais metais tokių irgi aptinkama. Tačiau visgi menkesnių – vos 45, 50 ar 60 gramų sveriančių.

Štai Lazdijų rajono augintojai 2010-ųjų birželį tikino dar niekada savo laukuose nematę tokių didelių uogų. Dėl liūčių ir šalto oro braškių tuomet užsimezgė perpus mažiau negu įprastai, tačiau jos užaugo daug didesnės. „Vikat“ veislės braškės tuomet siekė net 6,7 centimetro skersmens, o viena uoga svėrė 58 gramus. Vidutinis šios veislės braškių svoris tuomet buvo 45 gramai.

2012 metais Pasvalio rajone aptikta neįprasto dydžio širdies formos uoga, kurios skersmuo siekė 7 cm. Uoga vos tilpo moters rieškučiose ir uždengė beveik visą lėkštelę. Tokios didelės uogos jos augintoja dar nebuvo mačiusi.