Eismas Šilutės gatvėse: taisykles pažeidinėja ir ratuoti, ir pėsti

3 eismas_dviraciu_takasSituacija Šilutės rajono keliuose vis dar nėra saugi: ir pernai, ir šiemet per pirmąjį pusmetį eismo įvykiuose žuvo po vieną žmogų,  o įskaitinių eismo įvykių šiemet net padvigubėjo. Be to, už vairo per pirmąjį šių metų pusmetį sulaikyta 30 vidutiniškai ir sunkiai apgirtusių vairuotojų, ir tai yra trečioji pagal dažnumą užregistruota nusikalstama veika. Tiesa, tokių kelių „gaidelių“ šiemet šiek tiek mažiau, nei per tą patį laiką buvo sulaikyta pernai.

Dar viena aktuali Šilutės problema – pėstieji, kurie skersai gatvę žingsniuoja kur pagalvoję, ir dar girdėdami tik per savo ausinuką skambančią muziką ir spaudydami savo mobiliojo mygtukus. Bet panašu, kad visai netrukus tokių įpročių teks atsisakyti, nes jie smarkiai plonins tokių eismo dalyvių pinigines.

Praradę mašinas nebeturi kuo važiuoti

Per pusmetį Šilutės rajono keliuose įvyko 28 įskaitiniai eismo įvykiai, kai pernai per tą patį laiką jų buvo tik 13. Jų metu pernai ir šiemet žuvo po vieną žmogų, sužalota 2017 metais 22, o šiemet – 31. Vieną eismo įvykį sukėlė neblaivus vairuotojas. Tokius skaičius pateikia Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas.

Keliuose ir gatvėse sulaikyta 30 vairuotojų, kurių girtumas buvo ne mažiau kaip vidutinis. Pernai per tą patį laiką buvo sulaikyti 35 tokie pažeidėjai. O iš viso per 2017-uosius metus buvo sulaikyti 95 sunkiai arba vidutiniškai apgirtę vairuotojai.

Tokių „drąsuolių“ negąsdina net ir tai, jog už tokį prasižengimą yra netenkama vairuotojo pažymėjimo,  prarandamas automobilis, be to teismai dar skiria ir baudą arba areštą.

Nieko nelaimi net ir tie, kurie padarę prasižengimą suskumba parduoti savo transporto priemonę. Tokiais atvejais teismai vis tiek priteisia sumokėti valstybei turėto automobilio vertę, tad finansinės prievolės neišvengiama.  

Pasak A.Mikalausko, girtų vairuotojų šiemet šiek tiek mažiau galbūt dėl to, kad dalis sulaikytųjų pernai prarado transporto priemones, tad važiuoti tiesiog nebeturi kuo.

Taisyklių nesilaiko ir pėstieji

Niekuo ne geresni ir mūsų miesto pėstieji, ir jiems pareigūnai turi nemažai priekaištų. Vis dar labai „populiaru“ kirsti gatvę ten, kur kiekvienam atrodo patogiau, net jei pėsčiųjų perėja pažymėta vos už 10 metrų. O jei tokį „niekur nespėjantį“ eismo dalyvį sustabdo eismą prižiūrintys pareigūnai, pastariesiems tenka išklausyti visą tiradą pėsčiojo komentarų apie tai, kaip policija akivaizdžiai neturi ką veikti, todėl užsiima „tokiais niekais“… Savo kaltės dėl to, kad nesilaiko visuotinai priimtų eismo taisyklių, mūsų miesto pėstieji nė už ką nenori pripažinti.

Panašiai elgiasi net ir tie tamsiu paros metu važiuojamąja kelio dalimi žingsniuojantys pėstieji ar važiuojantys dviratininkai, kurie nesegi šviesą atspindinčios liemenės ir neturi jokių kitų elementų. Ir nors tokių „drasuolių“ nukenčia ypač daug, tų svetimų skaudžių pamokų kitiems regis vis dar nepakanka.

Ir jau visai į jokius rėmus netelpa, pavyzdžiui, tokie pasakymai, kaip „aš iš principo niekada nesidėsiu tos jūsų liemenės“… O pareigūnams tenka sutikti net ir tokių „principingų“ piliečių.

Beje, tamsusis paros metas jau visai ant nosies, tad pats laikas ir pėstiesiems bei dviratininkams pagalvoti apie savo saugumą. Pareigūnai primena, kad pėstieji tamsoje turi eiti prieš eismą, o dviratininkai važiuoti automobilių kryptimi (jei kelyje nėra dviračių tako).

Ausinukus ir telefonus gatvėje teks užmiršti

Visai nebe už kalnų metas, kai pinigines gerokai patuštinti teks tiems, kas įprato ne tik šaligatviais, bet ir gatvėmis žingsniuoti su ausinukais ir mobiliuoju  rankose. Už kalbėjimą mobiliuoju telefonu einant per gatvę ar nenusiimant ausinukų tokie eismo dalyviai bus negailestingai baudžiami.

„Regis kiekvienas pats tą turėtume suprasti ir taip nesielgti vien dėl savo pačių saugumo“, – sako A.Mikalauskas. Ir pasakoja atveją, kai jam pačiam teko vytis su ausinuku važiavusį dviratininką, kuris jam mojančio ir balsu garsiai dėmesį atkreipti bandančio Šilutės policijos viršininko negirdėjo net šalia būdamas…

„Tada tikrai įsitikinau, kad toks žmogus girdi tik ausyse jam skambančią muziką, ir tikrai nesureaguos į jokį automobilio garsą“, – dalijasi patirtimi A.Mikalauskas.

Dar vienas įspėjimas dviratininkams – važiuoti šaligatviais galima tik specialiai tam pažymėta juosta, o to dažnai nepaisoma. Šilutėje jau būta atvejų, kai dviratininkai partrenkė ir sužalojo ne dviračiams skirta juosta, o pėsčiųjų zona ėjusius pėsčiuosius.