Eksperto pasirinkimas: keliaujantiems dviračiais

dviraciu takaiRolandas Lubys, Lietuvos karių asociacijos keliautojų klubo prezidentas, pataria pradedantiems keliautojams dviračiais: važiuoti su kompanija yra saugiau nei vienam, nes lenkiantys automobiliai greičiau pamato grupę dviratininkų nei vieną. Važiuoti reikia vorele, o kad būtumėte geriau matomi, reikėtų apsirengti ryškesniais drabužiais, prisitvirtinti prie dviračių spalvotas vėliavėles.

Maršrutą reikėtų susidėlioti iš anksto apgalvojant sustojimų, pietų, nakvynės vietas, įvertinant maršruto iššūkius ir savo galimybes. Planuodami maršrutą į kelionės planą įtraukite apžvalgos bokštus, iš jų pamatysite, kaip skiriasi įvairių Lietuvos regionų kraštovaizdis.

Keletas rekomenduojamų maršrutų:

1. Aplink Kuršių marias. Viena gražiausių trasų, didesnę jos dalį sudaro dviračių takas, taigi  gana saugi ir patogi trasa. Tai – dviejų dienų kelionė. Pirmą dieną keliaujame pagal Vilhelmo kanalą Priekulės link, toliau – Dreverna, Kintai, Ventė, Mingė. Nakvynė Mingėje ir kitą rytą plaukiame į Nidą. O iš Nidos dviračių taku atgal į Klaipėdą. Tai gana intensyvi kelionė visomis prasmėmis – atstumai, turistinių objektų gausa, taip pat sutiksite daugybę žygeivių iš užsienio. Malonus pajūrio klimatas, Mažosios Lietuvos miestelių žavesys daro šį maršrutą išskirtinį, todėl daugelis jį mėgsta. Pradedantiems geriau būtų susilaikyti nuo kelionės po smarkių liūčių – vietomis važiavimas gali būti komplikuotas. Taip pat vasaros pradžioje gali varginti įkyrių mašalų būriai.

2. Kauno marių regionas. Malonus ir nesudėtingas maršrutas pramoginiam važiavimui. Į šį maršrutą būtinai įtraukite Rumšiškes, Pažaislį, Kadagių slėnį, Karčiupį, Kruonio HE. Planuojant dviejų dienų kelionę galima važiuoti iki Birštono. Čia svarbu žinoti, kad Prienų kelio atkarpoje eismas yra gana intensyvus, todėl svarbu važiuoti tvarkingai ir organizuotai.

3. Kamastos žiedas. Kaimiškas žygis Molėtų apylinkėmis. Nėra labai paprastas, nes didžiąją dalį maršruto važiuosite žvyrkeliu, o kai kur ir smėlėtais ar molingais miško keliukais, bus kalvelių ir įkalnių. Trasa vingiuoja aplink ežerus, jus supa vaizdingas kraštovaizdis. Taip pat čia galite patirti tikrų kaimo džiaugsmų – pasimėgauti krosnyje kepta duona ar nakvyne ant šieno. Pasinaudoję gido paslaugomis sužinosite daug įdomių faktų ir istorijų apie įvairius gamtinius, kultūrinius ir istorinius apylinkės objektus.

4. Marijos maršrutas. Maršrutas pavadintas klubo narės, organizavusios šį žygį, vardu. Traukiniu vykstame iki Vievio. Iš ten dviračiais – į Trakus. Trakuose aplankę pilį ir privalgę tikrų karaimiškų kibinų tęsiame kelionę į Užutrakio dvarą, aplankome Angelų kalvą. Maršrutas nesudėtingas, puikiai tinka keliauti su šeima, vaikais.

5. Panemunė. Galima keliauti vieną ar dvi dienas. Kelias – geras, nėra labai apkrautas. Visą kelią važiuojame šalia Nemuno. Tai – įdomus edukacinis maršrutas, nes kelionės tikslas yra ne tik pasivažinėti dviračiu, bet ir aplankyti Panemunės pilis. Ypač daug sužinosite, jei kiekvienas keliaujančiųjų įsipareigos papasakoti apie vieną pilių. Tačiau ši kelionė reikalauja daugiau ištvermės, nes į visas pilis tenka kopti ir traukti dviratį į kalną. Jei važiuosite su vaikais ir norite jaustis saugiai, rinkitės atkarpą nuo Jurbarko iki Raudonės, nes čia 90 procentų maršruto keliaujama dviračių taku.

6. Klaipėda–Palanga. Maršrutas lengvas ir labai tinka mažiau patyrusiems, šeimoms su vaikais. Naujai nutiesta dviračių trasa yra plati, saugi ir sužymėta, taigi iš jos neišklysite. Pradėkite kelionę Klaipėdos centre judėdami Melnragės link iki Girulių. Nuo Girulių prasideda ir tęsiasi iki Palangos Pajūrio regioninis parkas. Važiuodami šia trasa gana dažnai sustosite, nes šiame kelyje bus įdomu apžiūrėti Juodąją tvirtovę, Olando kepurę, etnografinį Karklės kaimą, nemažai kitų gamtos ir kultūros paveldo objektų.

7. Gražutės regioninis parkas. Tai – sunkesnis, todėl įdomesnis maršrutas patyrusiems. Čia patogiau keliauti kalnų tipo dviračiais, nes vietovė yra gana kalvota. Galėsite rinktis didįjį arba mažąjį dviračių trasos žiedą. Vienas tinka nusiteikusiems pasportuoti rimčiau, kitas – tiems, kurie nori ramiai, be įtampos pasivažinėti ir pasigėrėti Aukštaitijos regioninio parko gamta – Gražutės giria, ežerais, pilkapynais, piliakalniais. Trasose įrengtos informacinės lentos, kuriose rasite žemėlapių ir nuorodų į lankytinus objektus.

8. Žvėrinčiaus taku. Tai – viena lengvesnių trasų. Jos ilgis tik 15 kilometrų, didžiąją dalį kelio važiuosite asfaltu. Startuosite Birštone ir važiuosite kelio Vilnius–Prienai link. Visa trasa eina per mišką, kuriame gausu įvairių sporto ir poilsio aikštelių, medinių skulptūrų, įrengtos vietos laužavietėms. Labiausiai tiks tiems, kurie nori praleisti dieną gamtoje. Taip pat patiks mėgstantiems uogauti, grybauti ar stebėti paukščius.

9. Po Rambyno regioninį parką. Maršrutas Vilkyškiai–Šereitlaukis–Bitėnai–Rambyno kalnas–Vilkyškiai. Trečdalį maršruto važiuosite asfaltu, trečdalį – žvyrkeliu ir dar vieną dalį – miško keliu, iš viso apie 35 kilometrus. Be istorinių paminklų, pasakojančių Pagėgių krašto istoriją, ir kultūrinių Mažosios Lietuvos paminklų, turėsite galimybę pasigrožėti žmogaus nepaliestos gamtos grožiu. Truputį nusukę nuo trasos Vilkyškių miške aplankykite Raganų eglę, užlipkite į Rambyno kalną, nuo kurio atsiveria įspūdinga panorama į Nemuną. Bitėnuose paklausykite istorijų iš didžiausios Lietuvoje gandrų kolonijos gyvenimo. Ir, jei pavyks, nusipirkite pas vietinius bitininkus medaus.

10. Teminės kelionės. Susigalvokite kokią nors teminę kelionę. Jūsų kelias gali būti istorinis, etnografinis, biografinis, karinis, literatūrinis, kulinarinis ar koks kitoks, kokį patys susigalvosite. Arba vykite į tas vietas, kur yra siūloma teminių ekskursijų. Tai, pavyzdžiui, gali būti  ekskursija alaus keliu Biržų krašte, gilių kavos gamybos edukacinis užsiėmimas Vilkaviškyje ar juodosios keramikos degimas Merkinėje. Galite pasimokyti įvairių amatų, išmokti pažinti vaistažoles ar susipažinti su atskiro regiono gamta, istorija, buitimi ir papročiais. Rinktis yra iš ko. Kad ir kokia būtų kelionė – pramoginė, sportinė ar edukacinė, geriau planuokite dvi dienas. Taip galėsite neskubėti, daugiau pamatyti ar išmokti, ne taip pavargsite, kelionė bus įsimintinesnė.