Elektra iš Švedijos pirmuosius pasieks pamario gyventojus

ElektraLapkričio pabaigoje 24 tūkst. Lietuvos elektros vartotojų pirmą kartą gaus elektrą tiesiogiai iš Švedijos. Per specialų bandymą Klaipėdos ir Šilutės rajonų gyventojus elektra pusvalandį pasieks iš vienintelio energijos šaltinio – Lietuvos ir Švedijos jungties „NordBalt“. Tokiu būdu Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ išbandys unikalios tarptautinės jungties „NordBalt“ funkciją – elektros sistemos atkūrimą.

Planuojama, kad elektros sistemos atkūrimo bandymas vyks paskutinį lapkričio savaitgalį ir apims Priekulės, Saugų, Šilutės, Rusnės, Degučių, Kintų, Vainutų, Švėkšnos, Veiviržėnų, Judrėnų ir aplinkines gyvenvietes. Bandymo laikas bus patikslintas vėliau, vartotojus šiose gyvenvietėse taip pat informuos atskira SMS žinute elektros skirstymo bendrovė „Lesto“.

Sistemos atkūrimas – tai elektros tiekimo atnaujinimas vartotojams po gedimų elektros tinkluose. Ši funkcija yra įdiegta ir „NordBalt“ jungtyje, kuri nutrūkus elektros tiekimui perdavimo tinkle gali tarnauti kaip efektyvi, 700 MW rezervinė galia. Bandymo metu vartotojai gali pajusti elektros tiekimo sutrikimų. Elektros rinkai šis bandymas įtakos neturės.

„Speciali „NordBalt“ aukštos įtampos nuolatinės srovės technologija mums leis ne tik perduoti elektrą ir patikimai kontroliuoti įtampą, bet ir, esant reikalui, greitai atkurti patikimą elektros tiekimą. Tai būtų aktualu, jei dėl gamtos stichijos ar bet kurios kitos priežasties staiga nutrūktų elektros tiekimas didelei daliai elektros vartotojų. Prieš pradėdami jungties eksploataciją šią funkciją turime išbandyti, kad vėliau galėtume sėkmingai panaudoti bet kuriuo metu prireikus“, – sakė Daivis Virbickas, „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.

Anot jo, bandymo metu bus imituojama situacija, kai elektros perdavimas vartotojams bus atkuriamas pasitelkiant „NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklį, esantį Klaipėdoje.

Elektros sistemos atkūrimo bandymas yra „NordBalt“ sisteminių bandymų dalis. Pirmosios Lietuvos elektros perdavimo jungties su Švedija statybų darbai buvo užbaigti spalio pabaigoje. „NordBalt“ kabelio ilgis siekia daugiau kaip 450 kilometrų – 400 kilometrų kabelio eina Baltijos jūros dugnu, 13 kilometrų – nuo jūros iki Klaipėdos transformatorių pastotės ir 40 kilometrų – nuo jūros iki Nybru pastotės Švedijoje. Planuojama, kad 700 MW galios „NordBalt“ jungtis pradės veikti šių metų gruodį.