Elektros ir dujų kainų augimas bus kompensuojamas

Seimas priėmė Energetikos įstatymo pataisas, kuriomis nuspręsta valstybės biudžeto lėšomis iš dalies kompensuoti elektros energijos ir gamtinių dujų kainų augimą buitiniams ir nebuitiniams vartotojams.

Pataisos sudarys galimybes sumažinti elektros ir dujų kainas visiems elektros energijos bei dujų kainas visiems vartotojams. Vyriausybė kompensavimui buitiniams vartotojams suplanavo skirti virš 570 mln. eurų, nebuitiniams – 120 mln. eurų. 

Nuo liepos mėn. numatoma subsidijuoti tarifą, kad jis būtų ne didesnis negu 23 ct už kilovatvalandę. Kompensacinių lėšų administratorius bus Energijos skirstymo operatorius, kuris turi informaciją apie kiekvieno vartotojo suvartotą kiekį, taip pat žino, kokį nepriklausomą tiekėją yra pasirinkęs vartotojas.

Kompensacijos mechanizmas gyventojams įsijungtų, jei elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų kainos didėja daugiau kaip 40 proc. ir tokiam kompensavimui yra numatytos lėšos atitinkamų metų valstybės biudžete. Kompensacija negalės būti didesnė kaip 60 proc. galutinės elektros energijos kainos ir (ar) 80 proc. galutinės gamtinių dujų kainos, taikomos elektros energijos ir (ar) gamtinių dujų buitiniams vartotojams.

Planuojama, kad kompensacijos bus taikomos nuo 2022 m. liepos 1 d. ir ne ilgiau kaip pusmečiui.