Emalio meno laboratorijos dalyviai kūrė „SAGĄ apie Kristijoną Donelaitį“

emalio darbaiKintų Vydūno kultūros centre beveik dvi savaites darbavosi emalio meno meistrai. Šių metų meno laboratorijos tema – „SAGA apie Kristijoną Donelaitį“. Plenero dalyviai iš Lietuvos ir užsienio pakviesti pasinerti į lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio kūrybą. Visą stovyklos laikotarpį buvo bandoma per garsiausią K.Donelaičio kūrinį „Metai“ suprasti Prūsijos lietuvio kasdienybę.

Plenerą organizavusi Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė šiemet į kūrybinę stovyklą subūrė ne tik Lietuvos menininkus, bet ir svečius iš Gruzijos ir Italijos.

Kūrybinės stovyklos tikslas yra ne tik supažindinti profesionalius metalo meno kūrėjus su emalio miniatiūrų kūrimo technologija, bet ir patiems lietuviams prisiminti bei giliau pažvelgti į lietuvių literatūros pradininko K. Donelaičio kūrybą, per jo kūrinį „Metai“ suprasti Prūsijos laikotarpio lietuvio kasdienybę bei supažindinti užsienio kūrėjus su mūsų krašto istoriniu laikotarpiu.

K.Donelaičio kūryba išversta į 32 kalbas, tad kiekvienas menininkas „Metus“ skaitė savo gimtąja kalba. Jie lankėsi evangelikų liuteronų parapijose Šilutės ir Klaipėdos rajonose tam, kad pajustų plenero temos „Saga Kristijonui Donelaičiui“ dvasią.

„Šiais metais aš čia visai kitaip pamačiau Donelaitį ir jis man skambės per simbolius, sutapimus, taškus ir skaičius, kurie man gražiai susipina į dvylika mėnesių, kurie sudaro metus“ – kūrybinėmis idėjomis dalinosi klaipėdietė menininkė Neringa Poškutė.

Iš Italijos atvykusi Heidemarie Herb žavėjosi senose bažnyčiose matytomis freskomis. Freskų formas ir ženklus menininkė tikisi panaudoti perteikiant metų laikus.

„Apie Donelaitį sužinojau tik atvykęs į Kintus ir ši tema man gana sunki. Idėjų yra, bet vis dar galvoju,“ – nuogąstavo gruzinas Giorgi Zangaladzė.

Žodis SAGA turi dvi prasmes – daiktas drabužiui susegti arba pasakojimas apie giminės likimą ar istorinį laikotarpį. Šias prasmes dailininkai perkelia į emalio miniatūras kartu dalindamiesi technologijų subtilybėmis.

„Gruzinai turi bizantiškų tradicijų, rusai – tapybinių, pas juos labai didelės realizmo tradicijos. Mūsų lietuviai – modenūs. Modernusis menas labai žavi užsienio menininkus ypatingai iš Gruzijos ir Rusijos. Jei pasakoja, kad mokosi iš mūsiškių ir jiems tai nelabai pavyksta, kai tuo tarpu lietuviams lengvai pavyksta savo darbuose perteikti realizmą“, – skirtingas užsienio šalių meno tradicijas atskleidė plenero organizatorė.

Visi meno laboratorijos dalyviai Kintų Vydūno kultūros centrui paliks po darbą. Per visus 11 metų jau sukaupta daugiau kaip 100 emalio darbų kolekcija „Pamario ženklai“, kuri eksponuojama Vydūno kultūros centro meno galerijoje. Emalio miniatiūrose atsispindi pamario krašto kultūros, istorijos ir gamtos simbolika.

Beveik dvi savaites trukusią menininkų stovyklą ketvirtadienį 14 val. užbaigs iškilmingas laboratorijos uždarymas. Ta proga bus pristatyta emalio darbų paroda „Pamario ženklai-2014“. Uždarymą vainikuos pučiamųjų instrumentų ansamblio „Pamario brass“ koncertinė programa.

Vaizdo įrašą apie meno laboratoriją „SAGA apie Kristijoną Donelaitį“ rodytą rugpjūčio 11 d. LRT laidoje „Panorama“ galite pamatyti ČIA (žiūrėti nuo 22:00).