Emalio miniatiūrų kūrėjai kartu su K.Donelaičiu suks „Metų“ ratą

emalio atidarymas 1Vos įžengusi į Kintų Vydūno kultūros centrą ir pasidėjusi kelionė daiktus, italė Heidemarie Herb skubėjo į 12-osios emalio meno laboratorijos „Pamario ženklai“ atidarymą, kur turėjo atlikti simbolinę misiją – itališkai paskaityti K.Donelaičio „Metų“ ištrauką.

Viešnia prisijungė prie 7 kūrėjų iš Lietuvos ir Gruzijos, kurie tradicinėje dailininkų stovykloje stengsis atskleisti šių metų aktualiausią temą – kurs „SAGĄ Kristijonui Donelaičiui“ arba „SAGĄ apie Kristijoną Donelaitį“.

Atnaujintame Vydūno centro pastate dabar yra vietos ir dailininkams gyventi (antrajame aukšte įrengti gyvenamieji kambariai), ir kurti (įrengtos meno dirbtuvės), ir emalio kūriniams eksponuoti (veikia nuolatinė ir keičiama ekspozicijos).

Pasakodama apie laboratorijos gimimą ir veiklą, Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė sakė, kad per 11 metų emalio laboratorijos dalyviai Kintams jau padovanojo daugiau kaip 100 unikalių emalio kūrinių, kuriuos visi gali pamatyti nuolat veikiančioje ekspozicijoje.

Kasmet dailininkams pasiūloma kūrybos tema, tad ekspozicijoje galima pamatyti ir laiškų Vydūnui, ir vėtrungių tėvo E.Berbomo įkvėptų kūrinių, ir sakralinių ženklų. Šiemet menininkai aplankys seniausias Šilutės ir Klaipėdos rajono evangelikų liuteronų parapijas, išlikusias bažnyčias, klausysis pasakojimų ir prisiminimų apie jų atsiradimą. Deja, negalės aplankyti K.Donelaičio Tolminkiemio bažnyčios, esančios Kaliningrado srityje. Per pažintį su evangelikų tikėjimo tradicijomis ir paveldu tapusiais maldos namais pabandys pajusti K.Donelaičio 1714-1780 m. gyvenimo tarpsnį Prūsų Lietuvoje ir bandys kurti SAGAS.

„Žodis SAGA lietuvių kalboje turi dvi prasmes: vienu atveju – tai daiktas rūbui susegti, kitu atveju – pasakojimas apie giminės ar šeimos likimą, apimantį nemažą istorijos laikotarpį. Dailininkus kviečiame, pasitelkiant emalio meno technologiją ir meno simbolių kalbą, materializuoti šias dvi prasmes emalio miniatiūrose“, – sakė R.Tarvydienė.

Kartu su K.Donelaičiu sukti „Metų“ ratą kūrėjus pakvietė lietuvininkų tarmės perteikėja, Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė. Tad skambėjo K.Donelaitis ir itališkai, ir gruziniškai, ir lietuviškai, ir autentiška lietuvininkų tarme. Sukdami iš žolynų nupintus pavasario, vasaros, rudens ir žiemos ratus, dailininkai deklamavo K.Donelaičio poeziją ir mintyse dėliojo ateinančios savaitės kūrybines mintis.

Šiemet stovykloje dalyvauja Adomas Milukas (Šilutė), Aušra Mačiulaitienė (Stankiškės), Giorgi Zangaladzė (Gruzija), Heidemarie Herb (Italija), Mariam Dzidzikashvili (Gruzija), Neringa Poškutė (Klaipėda), buvusi kintiškė Šarūnė Vaitkutė (Vilnius), Ramunė Jundaitė (Vilnius), Aivaras Liekis (Šilutė). Tris dienas jie dalyvaus edukacinėse kelionėse, vėliau kurs emalio miniatiūras Vydūno kultūros centre. Rugpjūčio 6-13 dienomis nuo 10 iki 18 valandos lankytojai galės stebėti kūrybinį procesą laboratorijoje.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ facebook albume!