ES parama miškininkystės priemonėms jau teikiama

2814Šių metų pradžioje prasidėjo naujas ES paramos finansinis laikotarpis, pradėtos įgyvendinti 2014-2020 m. Kaimo plėtros programos priemonės. Naujuoju finansiniu laikotarpiu miškininkystės priemonėms numatyta skirti 6,6 proc. nuo viso kaimo plėtros biudžeto (palyginimui, 2007-2013 m. laikotarpiu miškininkystės priemonėms buvo skirta 7,5 proc. kaimo plėtros biudžeto).

Kas bus remiama?

Nors daugumai priemonių vis dar nėra patvirtintų taisyklių, pagal kurias bus surenkamos paraiškos, bendras remiamų priemonių sąrašas jau yra paskelbtas. Tarp remiamų priemonių yra numatyta skirti paramą miškų infrastruktūrai gerinti pagal priemonę „Investicijos į materialųjį turtą“. Pagal priemonės veiklos sritį remiama veikla – miško kelių su žvyro danga ir kitų su miško keliais susijusių įrenginių (statinių) įrengimas ir rekonstrukcija. Šiai veiklos sričiai 2015 m. skiriama 700 tūkst. eurų.

Pareiškėjai ir partneriai gali būti miško valdytojai (fiziniai ar juridiniai asmenys) ir miško valdytojų grupės. Paramos paraiškas pareiškėjai gali teikti su partneriais – kitais miško valdytojais, jei kartu projektą vykdyti yra tikslingiau.

Pagal priemonės veiklos sritį didžiausia paramos suma vienam paramos projektui negali viršyti 200 000 Eur; 2014-2020 metų laikotarpiu negali viršyti 400 000 Eur; partnerių ir susijusių įmonių didžiausia bendra gauta paramos suma 2014-2020 metų laikotarpiu negali viršyti 400 000 Eur. Paramos intensyvumas – 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų (išskyrus atvejus, kai prašoma mažesnio paramos intensyvumo).

Siekiant atkurti, išsaugoti ir pagerinti nuo miškininkystės priklausančias ekosistemas, pagal priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“, kaimo vietovėje remiamos veiklos: viešojo naudojimo rekreacinės miško infrastruktūros įrengimas ir atnaujinimas; pamiškių formavimas; miškuose esančių saugomų natūralių buveinių ar saugomų rūšių buveinių atkūrimas arba būdingos miško struktūros palaikymas; nevietinių medžių rūšių medynų pertvarkymas į vietinių medžių rūšių medynus;
vienkartinis jaunuolynų ugdymas; vidinės – miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimas.

Pareiškėjai gali būti privačių ir valstybinių miškų valdytojai. Šiai veiklos sričiai 2015 m. skiriama 1,9 mln. eurų. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 50 000 Eur, vienam paramos gavėjui 2014-2020 metų laikotarpiu – 200 000 Eur. Didžiausias galimas paramos intensyvumas vienam projektui – 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų (išskyrus atvejus, kai prašoma mažesnio paramos intensyvumo). Ugdant jaunuolynus parama skiriama mokant vienkartinę nustatyto dydžio kompensacinę išmoką už planuojamą išugdyti jaunuolyno hektarą – 197 Eur.

Taip pat pagal naująją kaimo plėtros programą šiais metais pradedamos mokėti kompensacinės išmokos už teisės aktais nustatytus veiklos apribojimus miškuose, esančiuose „Natura 2000“ teritorijose. Paraiškos pagal šią priemonę renkamos kartu su Tiesioginių išmokų paraiškomis.

2015 m. taip pat numatoma skirti paramą miškų įveisimui, miškų gaisrų prevencijai, nuo gaisrų ir stichinių nelaimių nukentėjusių miškų atkūrimui, investicijoms į miškininkystės technologijas, miško savininkų konsultavimui ir švietimui, bendradarbiavimui skatinti.

Kur kreiptis?

Visas 2014-2020 m. Kaimo plėtros programos remiamas miškų ir žemės ūkio priemones ir veiklas administruoja ir paraiškas renka Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (www.nma.lt).

Kada teikti paraiškas?

Šiuo metu (iki birželio 30 d.) yra renkamos paraiškos pagal priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“, taip pat miškų infrastruktūros gerinimui. Nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d. planuojamas paraiškų rinkimas pagal miškų įveisimui skirtą priemonę, nuo rugpjūčio 3 d. iki rugpjūčio 31 d. – miškų gaisrų, stichinių nelaimių ir katastrofinių įvykių padarytos žalos prevencijai ir atlyginimui, o nuo rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 30 d. – investicijoms į miškininkystės technologijas.

Paraiškas pagal veiklos sritį „Parama Natura 2000 miškuose“ galima pavėluotai teikti iki liepos 10 d., tačiau galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną, skaičiuojant nuo birželio 16 d.

2015 m. renkamų paraiškų grafikas yra pateikiamas ir nuolat atnaujinamas Nacionalinės mokėjimo agentūros (www.nma.lt) tinklalapyje, taip pat visa aktuali informacija apie kvietimus teikti paraiškas ir paramos priemones pateikiama svetainėje www.lietuvosmiskai.lt.

Projektų atrankos kriterijai

Norint sėkmingai gauti paramą, reikia labai atidžiai perskaityti paramos priemonių įgyvendinimo taisykles ir vykdyti visas nustatytas sąlygas ir reikalavimus. Viena iš tokių sąlygų yra surinkti minimalų projektų atrankos balų skaičių (30 balų iš 100 galimų) siekiant bent jau pretenduoti į paramą.

Kiekvienai paramos priemonei atrankos kriterijai nustatomi individualiai, tačiau pagal visas priemones papildomi balai skiriami pareiškėjams, kurie yra miško savininkų asociacijos arba miško savininkų kooperatyvo nariai, taip pat prašantiems mažesnio paramos intensyvumo nei nustatytas galimas didžiausias paramos intensyvumas.