Estakadą suprojektuoti – ne problema, bet statyboms pinigų nėra

ESTAKADAMinistro pirmininko Algirdo Butkevičiaus pažadas išjudinti estakados į Rusnę statybos klausimą iš mirties taško pildosi.

Kaip ir buvo žadėta, sausio 28 dieną į Šilutę suvažiavo įvairių institucijų atstovai, kurie atsakingi, kad būtų pastatyta estakada, garantuojanti rusniškių saugų susisiekimą su Šilute potvynio metu.

Techninio projekto dalį turime

Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis informavo, kad estakados statybai kliūčių iš Savivaldybės pusės nėra: žemės dokumentai toje dalyje sutvarkyti, atlikta poveikio aplinkai galimybių studija, iš dalies parengtas techninis projektas, kurį turėtų pabaigti Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Merė Daiva Žebelienė sakė, kad svarbu sutelkti Susisiekimo ministerijos, kelininkų, projektuotojų ir Savivaldybės administracijos pastangas ir atnaujinti estakados projektavimo darbus.

UAB „Tiltų ekspertų centras“ projektų vadovė Odeta Jokubauskienė pasakojo, kad prieš porą metų, kai teismo sprendimu buvo nutraukti estakados projektavimo darbai, buvo spėta atlikti maždaug pusė darbo.

Teisminį ginčą tuomet sukėlė Klaipėdos apygardos prokuratūra, gindama viešąjį interesą. Prokuratūros iniciatyva tuomet teismas pripažino, kad Šilutės savivaldybės administracija neteisingai organizavo projektavimo darbų viešąjį pirkimą. Be to, tuometinis Savivaldybės administracijos direktorius Šarūnas Laužikas projektavimo darbų sutartį buvo pasirašęs be savivaldybės Tarybos sprendimo. Šia sutartimi Savivaldybė įsipareigojo už projektavimo darbus sumokėti 800 tūkst. Lt.
Dalis pinigų – 250 tūkst. litų – projektuotojams jau buvo sumokėta.estakada mmaketas

Nors teismas nutraukė projektavimo darbus, tačiau neįpareigojo projektuotojų bendrovės grąžinti Savivaldybei pinigus.
Projektuotojai nebaigtą projektą atidavė Savivaldybei. Dabar jie sako, kad pakaktų dar maždaug 250 tūkst. litų projektui pabaigti, nes pusė darbo jau padaryta.

Taigi visas projektavimas dabar būtų pigesnis beveik 300 tūkstančių litų, nei anksčiau ketinta sumokėti projektuotojams.

Kas mokės už statybas?

Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Petras Tekorius mano, kad Susisiekimo ministerija projektui baigti lėšų galėtų rasti dar šiemet. Tačiau iš kur vėliau gauti 25 mln. litų jos statybai, pasak P.Tekoriaus, neaišku.

Susisiekimo ministerija tiltų priežiūrai ir remontui šiemet yra gavusi tik 30 mln. litų. Todėl akivaizdu, kad nei šiemet, nei kitais metais ministerija tokios statybos kaip estakada negalės vykdyti.

Be to, pasak P.Tekoriaus, estakada ant Rusnės kelio ekonomiškai nepagrįsta. Todėl Susisiekimo ministerijai nėra jokių galimybių pretenduoti į ES paramos lėšas, nes transporto srityje europiniai fondai finansuoja tik ekonomiškai atsiperkančius projektus.

P.Tekoriaus nuomone, estakadą galima būtų pastatyti tik tuo atveju, jeigu šalies Vyriausybė nuspręstų šią statybą finansuoti iš Valstybės investicijų programos arba lėšų būtų ieškoma ES paramos programose, skirtose aplinkosaugos ar socialinei gerovei užtikrinti. Tačiau tai – ne Susisiekimo ministerijos funkcijos.

Susirinkimas tą dieną buvo baigtas sutarus, kad Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas P.Tekorius surinks visą turimą dokumentaciją ir paruoš sprendimus, kaip baigti estakados projektavimo darbus.