Estakados statybų pradžia – su iškilmingu renginiu ir laišku ateities kartoms

estakada seniune1Penktadienį, birželio 22 dieną, kelyje Šilutė – Rusnė įvyko istorinis momentas, kurio rusniškiai ir šilutiškiai laukė ne vieną dešimtmetį. Dažnai potvynio vandenų skalaujamoje ir dėl to nepravažiuojamoje kelio vietoje buvo įbetonuota simbolinė Rusnės estakados statybos darbų pradžios kapsulė su laišku ateities kartoms.

Pasižiūrėti šio istorinio įvykio iš Rusnės atėjo keli šimtai salos gyventojų. Audringomis ovacijomis jie pasitiko LR Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, kuris ištesėjo prieš metus duotą pažadą pastatyti estakadą. S.Skvernelis sakė, kad ryžtingą jo sprendimą lėmė žmonių poreikiai, o dabartinis tikslas – šiemet ne tik pradėti estakados statybas, bet ir jas užbaigti. Pasak garbaus svečio, svarbu, kad metų pabaigoje automobiliai galėtų jau važiuoti naująja estakada. Likusius statybos darbus planuojama užbaigti kitąmet, kaip ir atsodinti 288 medžius šalia kelio.

Visi iškilmingoje ceremonijoje dalyvavę svečiai džiaugėsi Rusnės bendruomenės sutelktumu, ryžtu, užsispyrimu ir noru padėti projekto vykdytojams.

Ištesėjo pažadą

„Nuoširdžiai vertinu geležinę jūsų kantrybę, kurią dešimtmečiais įvairios valdžios bandė nesibaigiančiais svarstymais dėl estakados statybos. Gerai suprantu šio krašto žmonių esminius poreikius – teisę į skubią medicinos, policijos, gaisrinės tarnybos pagalbą, normalias mokslo ir darbo sąlygas. Daug kas sakė, kad tai – ekonomiškai nenaudingas projektas, tačiau mūsų sprendimą lėmė žmonių poreikiai ir jų gyvenimo kokybė“, – estakados statybos darbų pradžios ceremonijoje sakė premjeras.

Vyriausybės vadovas taip pat palinkėjo, jog netrukus iškilsianti Rusnės estakada taptų ne tik patogesnio, saugesnio, kokybiškesnio gyvenimo simboliu, bet ir, pasitinkant naująjį Lietuvos valstybingumo šimtmetį, šis kelias pradėtų naują Lietuvos turizmo erą.

Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad visi šilutiškiai, rusniškiai labai ilgai laukė šios dienos. Jis dėkojo S.Skverneliui, kuris išlaikė prieš metus duotą tvirtą žodį pastatyti estakadą ir atstovavo rusniškių interesams Seime bei Vyriausybėje.

„Visi per šiuos metus patyrėme daug spaudimo, tačiau mes atlaikėme. Rusnės bendruomenės laimėjimas – jos sutelktumas. Dabar pažadų jau nebėra – yra darbai“, – kalbėjo V.Laurinaitis.

Kelių direkcijos l. e. direktoriaus pareigas einantis Vitalijus Andrejevas džiaugėsi Vyriausybės iniciatyva, kuri sudarė palankias finansines sąlygas Lietuvos automobilių kelių direkcijai įgyvendinti šį projektą. Anot jo, estakada reikalinga ne tik rusniškiams, bet ir visos Lietuvos gyventojams. Jis taip pat pasidžiaugė rangovais, AB „Kauno tiltais“, kurie puikiai moka planuoti darbus, bei rajono vadovais, kurie padėjo pašalinti tam tikras kliūtis vykdant projektą.

AB „Kauno tiltai“ generalinis direktorius Aldas Rusevičius sakė, kad jo vadovaujama įmonė yra stačiusi daug didelių, sudėtingų statinių miestų centruose, kur didelis eismas. Anot jo, Rusnės estakada unikali tuo, kad bus statoma tokioje vietoje, kur ne žmogaus veiksmai bus pagrindinis trukdis. Pagrindinis iššūkis rangovams bus prisitaikyti prie gamtos sąlygų. „Džiaugiamės, kad vietinė bendruomenė labai padeda, stengiasi išspręsti kylančias problemas, kad kantriai pravažiuoja duobėtą ruožą. Tikimės, kad visus nepatogumus atpirks naujas kelias ir estakada“, – sakė A.Rusevičius.

Išsikovojo laisvęestakada kapsule

“Prieš metus, balandžio 21 dieną, mes jus sutikome Rusnėje ir jūs išlaikėte žodį. Gerbiamas Sauliau, negaliu kreiptis pareigomis, nes po šitiek metų nugalėjo žmogiškumas ir jūsų ryžtas padėti šitai salai“, – Ministrui Pirmininkui dėkojo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė.

Pasak jos, kiekvienas į istorinį įvykį atvykęs rusniškis atėjo su ryžtu ir stiprybe, kad tiek metų prabuvę apsupti vandenų, pagaliau bus laisvi, jausis tikrais Lietuvos piliečiais, nes turės kelią, kuris salą sujungs su didžiąja Lietuva.

„Mes būsime ramūs naktį, kada reikės greitosios, mes būsime ramūs tada, kai važiuos gaisrinė. Būkime kantrūs, kol vyks kelio ir estakados statybos darbai“, – kalbėjo seniūnė.

Ji taip pat dėkojo Šilutės kelininkams, kurie rusniškius globojo daugybę metų, saugiai leisdami pervažiuoti, taip pat dėkojo vyramas, kurie dabar statys estakadą.

„Jeigu niekada nepasakysiu šito sakinio, tiesiog niekada sau neatleisiu. Ponai pesimistai, mes būsime laisvi, jūs galite mus kandžioti, kiek jums patinka, bet mes būsime laisvi ir savo estakadą turėsime“, – savo kalbą užbaigė ji.

Atsidėkodama S.Skverneliui visų rusniškių vardu ji įteikė kepuraitę ir marškinėlius su užrašu „Aš myliu Rusnę“. Visiems garbingiems svečiams seniūnė padovanojo šio krašto gėlių – rūkytos žuvies.

Užbetonavo laišką ateities kartoms

Atėjo ir iškilmingas momentas, kai renginio vedėjas perskaitė laišką Pamario krašto ateitiems kartoms. Jis skamba taip:

„Rusnė – vienintelis Lietuvos miestelis, esantis saloje, Nemuno deltoje, ir viena seniausių gyvenviečių, garsėjanti gamtos grožiu, paukščių įvairove, medine architektūra, senosiomis žvejų tradicijomis ir potvyniais. Didžiausia Lietuvoje Rusnės sala pelnytai vadinama Pamario krašto perlu. Čia vanduo ir žmonės kuria savo gyvenimą. Būdavo laikai, kai potvynių metu vandens gylis žemiausiame kelio ruože siekdavo 1 metrą ir daugiau, o rusniškiai lengvuoju transportu negalėdavo važiuoti net iki 40 dienų. Ilgai svarstyta, kaip jiems padėti. Po tris dešimtmečius trukusių diskusijų sprendimas buvo priimtas – reikia statyti estakadą. 2017 metai – itin svarbūs Rusnei. Tuometė Vyriausybė, vadovaujama Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio, pritarė Rusnės estakados statybai. 2017 m. gruodžio 13 d. Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos su AB „Kauno tiltai“ ir UAB „Tiltų ekspertų centras“ pasirašė sutartį dėl valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 206 Šilutė-Rusnė ruožo nuo 2,401 iki 7,363 km rekonstravimo ir estakados šio kelio užliejamame ruože (6,190-6,940 km) naujos statybos.

2018 m. birželio 22 d. įbetonuota kapsulė skelbia ilgai lauktos Rusnės estakados statybos darbų pradžią. Pastatyta estakada užtikrins patogų susisiekimą rusniškiams ištisus metus. Tai – tarsi visos Lietuvos dovana Pamario krašto žmonėms Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo proga.

Keletas faktų apie projektą: statomos gelžbetoninės sijinės dviejų eismo juostų estakados ilgis – 750 m; rekonstruojamo kelio ilgis – 4,96 km;  tiesiamo pėsčiųjų ir dviračių tako ilgis – 4,5 km.“

Laišką pasirašė: LR Ministras Pirmininkas S.Skvernelis, LR susisiekimo ministras Rokas Masiulis, Šilutės rajono savivaldybės meras V.Laurinaitis, LR Seimo narys A.S.Nausėda, laikinai einantis Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktoriaus pareigas V.Andrejevas, AB „Kauno tiltai“ generalinis direktorius A.Rusevičius, Rusnės seniūnė D.Drobnienė.

Laiškas buvo įdėtas į specialią kapsulę ir užbetonuotas kelyje.

Planuoja atsodinti ir medžius

Rusnės kelio ir estakados statybai Vyriausybės nutarimu patvirtintoje 2018 metų Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšų naudojimo sąmatoje numatyta 10 mln. eurų, darbus ketinama baigti 2019 metų gegužę, tačiau bus siekiama, kad jau šių metų pabaigoje transportui būtų galima naudotis estakada.

750 metrų – tokio ilgio pradedama statyti gelžbetoninė sijinė dviejų eismo juostų estakada ir nauja kelio dangos konstrukcija. Šis vaizdingas kelio ruožas neliks be žalumos ir gyvybės: pagal visus saugos reikalavimus numatoma įrengti 4,5 km dviračių taką ir atsodinti 288 medžius.

Krašto kelias Nr. 206 Šilutė-Rusnė yra vienintelis kelias, vedantis į Rusnės salą. Žemiausią jo 400 m ilgio ruožą (6,35-6,79 km) kiekvieną pavasarį ir rudenį užlieja Nemuno žemupio Atmatos upės potvynis, todėl apie 40 dienų per metus kelias būna nepravažiuojamas lengvaisiais automobiliais.