Tarp šių sodybų – ir dvi veikiančios Šilutės rajone, Mažosios Lietuvos atstovės „Pakalnė“ ir „Ėvė“.
Kviečia pažinti senojo kaimo tradicijas
Daugelyje į kaimo turizmo sodybą gidą įtrauktų sodybų yra išsaugota arba atkurta atskirų Lietuvos regionų senojo kaimo architektūra. Apsilankę jose turėsite galimybę pagyventi senovinėje troboje, stuboje ar pirkioje, akį džiugins namą puošiantys žirgeliai ir šulinio svirtis.
Daugelyje auginami tradiciniai augalai: namą supa senovinis obelų ir vyšnių sodas, o vartus saugo diemedis ar šermukšnis. Ne vienoje iš šių sodybų veisiami tradicinių lietuviškų veislių gyvuliai. Apsilankę galėsite susipažinti su Lietuvos sunkiaisiais arkliais ar žemaitukais, Lietuvos juodgalvėmis avimis ar Lietuvos skalikais. Tad galėsite visomis juslėmis pajusti senovinio Lietuvos kaimo dvasią, persmelktą gamtos artumo ir ramybės.
Dažnu atveju sodybų šeimininkai yra ne tik senosios architektūros, bet ir tradicinio gyvenimo būdo puoselėtojai. Daugelyje į gidą įtrauktų sodybų yra galimybė mokytis tradicinių amatų, pažinti augalus, išmokti pasigaminti vieną ar kitą kulinarinio paveldo patiekalą. Ne vienoje rengiamos paslapčių ir atradimų kupinos etnokultūrinės šventės.
Sodyba „Pakalnė“ – Pakalnės kaimas
Sodyba „Pakalnė“ įsikūrusi Rusnėje, ant Pakalnės upės kranto. Kaip ir dera senai žvejo sodybai, nuo namo iki upės tik 30 metrų, upe tik 2 kilometrai iki Kuršių marių.
Sodyba rekonstruota stengiantis kiek įmanoma išsaugoti šio krašto tradicijas, pritaikant ją šiuolaikinio žmogaus poreikiams. Namo stogas dengtas nendrėmis, jį puošia tradiciniai apvadai.
Aplinkui – vaistažolių darželiai, aptverti tradicinėmis tvorelėmis, sode auga tradiciniai vaismedžiai ir vaiskrūmiai.
Sodybos šeimininkė Živilė Skirkevičienė yra kvalifikuota gidė ir gali supažindinti su apylinkių istorinėmis, etnografinėmis vietomis. Sodyboje vyksta vaistažolių ir arbatų pažinimo seminarai. Svečiams panorėjus, patiekiama tradicinė pamario žuvienė.
Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Pakalnė“ iškovojo prizinę III vietą ir buvo pripažinta Geriausia etnokultūrine Mažosios Lietuvos sodyba.
Sodyba „Ėvė“ – Minijos kaimas
Sodyba „Ėvė“ – tai restauruotas 1900 m. statybos didysis pievininkų laukininkų namas (buvusi Minijos kaimo mokykla) su ūkiniais pastatais (staldu, skūnia, rūsiu). Visi pastatai atnaujinti remiantis profesionalių tradicinės architektūros specialistų rekomendacijomis, dekoruoti drožinėtais lėkiais, vėjalentėmis, karnyzinėmis lentomis, langų apvadais ir langinėmis. Tad sodyba – išskirtinis Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros pavyzdys.
Šeimininkai saugo išlikusius sodybos baldus, buities rakandus, kaupia Mingės kaimo gyventojų dovanotus eksponatus, juos išradingai eksponuoja. Tad čia galima daug sužinoti ne tik apie Mažosios Lietuvos tradicinę architektūrą, bet ir apie žmonių gyvenimą, amatus, paragauti šio krašto kulinarinio paveldo patiekalų. Gaminami Karaliaučiaus kukuliai „Kionigsberger Klopse“, anuomet buvęs prašmatnus krašto patiekalas – mėsos kukuliai baltame padaže su kaparėliais. Šeimininkai svečius vaišina žuviene, rūkyta žuvimi, varške, tradicinėmis arbatomis, kava.
Bendradarbiaujama su vietiniais žvejais, laivų savininkais. Svečių laukia kelionės laivu po Nemuno deltos upes, žvejyba, kelionės po apylinkes: Aukštumalos pelkę, Kintus, Ventės ragą.
Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Ėvė“ skirta nominacija už Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros puoselėjimą. O 2020 m. konkurse „Ėvei“ teko nominacija už dėmesį Mažosios Lietuvos kultūriniam paveldui ir tradicijoms.
Lietuvos etnokultūrinių kaimo turizmo sodybų gidą rasite Etninės kultūros globos tarybos svetainėje: https://ekgt.lt/svarbu/etnokulturines -kaimo-turizmo-sodybos
Rašyti atsakymą