Euras suglumino ir pirkėjus, ir pardavėjus

euras nedirbameGyventojų nuogąstavimai kad nauja valiuta atneš sumaišties, pasitvirtino. Jau pirmąją darbo dieną, sausio 2-ąją, nemažai Šilutėje veikiančių ir mažmenine prekyba užsiimančių parduotuvių pirkėjams tiesiog neatvėrė durų, o kalbinti didžiųjų prekybos centrų darbuotojai komentuoti atsisakė.

Spūstis pašte ir ginkluoti pareigūnaieuras pardaveja haleje

Nors pirmąją šių metų darbo dieną buvo tikėtasi antplūdžio bankuose, tačiau šios spėlionės pasitvirtino tik iš dalies. Dauguma gyventojų iš anksto pasirūpino, kad jų lietuviški litai bei centai būtų pervesti į bankų sąskaitas arba tiesiog juos išleido šventiniu laikotarpiu.

Daugiausia darbo pirmomis metų dienomis turėjo Šilutės pašto darbuotojai. Čia nuo ankstaus ryto iki vakaro būriavosi minia žmonių, o visą procesą neatsitraukdami prižiūrėjo ginkluoti policijos pareigūnai.

Sausio 2-ąją Šilutės pašte užkalbinta p. Agrofina atviravo, kad čia jau praleido daugiau nei valandą. Moteris kaip ir kiti gyventojai atėjo išsikeisti litus į eurus. Per televiziją ir radiją ji buvo girdėjusi, kad paštuose bus keičiama valiuta. Paklausta, kokius jausmus kelia naujieji pinigai, Agrofina prisipažino, kad jau ne pirmą kartą jos gyvenime keičiami pinigai, tad jaudintis nėra dėl ko.

„Galbūt neramu tik dėl to, kad gali sukilti prekių kainos. Nedaug tų eurų gausime, neramu, ar užteksime, jei viskas pabrangs“, – nuogąstavo šilutiškė.

Bankuose ir parduotuvėse išvengta antplūdžio
euras pirkejas haleje
Šilutės kredito unijoje pirmąją šių metų darbo dieną gyventojai, unijos nariai gausiau būriavosi iš ryto, popiet norinčiųjų pasikeisti valiutą gretos retėjo. Šilutės kredito unijos vadovė Genovaitė Kimbrienė tądien net keliems darbuotojams davė poilsio dieną, nes nesitikėjo didelio gyventojų antplūdžio.

„Nuo sausio 1 d. iki 15 d. savo nariams valiutą keičiame nemokamai. Prieš Naujuosius metus sulaukėme daug narių, kurie dėjo pinigus į einamąsias sąskaitas. Galima sakyti – buvo masinis dėjimas. Per dieną atnešdavo vos ne pusę milijono litų“, – sakė G.Kimbrienė.

Pasak G.Kimbrienės, prasidėjus 2015-iesiems, valiutų keitimo procesas vyksta sklandžiai. Klientų grūsties Šilutės kredito unijoje turbūt išvengta ir todėl, kad čia, Šilutėje, valiuta keičiama tik unijos nariams, kurių yra per 8 tūkstančius.
„Šilutėje situacija dėkinga ir dėl to, kad čia veikia nemažai bankų, pašto skyrius. Pavyzdžiui, Akmenėje kitaip, nes ten nėra nė vieno banko. Suprantama, ten litų į eurus keitimo procesas užgriuvo kredito uniją“, – palygino G.Kimbrienė.

Smulkiesiems verslininkams – daugiau rūpesčių

Prekybos centre „Halė“ smulkiais suvenyrais prekiaujanti Birutė Baltutienė sakė, kad pirmąją naujųjų metų darbo dieną ji iš ryto išsikeitė 1 000 litų į eurus, kad galėtų sklandžiai prekiauti. Deja, tą dieną „Halėje“ ir prekeivių, ir pirkėjų buvo vienetai. Moteris, nesulaukusi pirkėjų, keliomis valandomis sutrumpino darbo dieną.

Tai, kad pirkėjai vis dar moka litais, pardavėjai sunkumų nekelia, nes prie euro visi buvo pratinami jau nuo rugpjūčio. Didesnė problema, anot šilutiškės prekeivės, dėl netolygaus kainų ir pensijos euras hale tusciakilimo.

„Grįžtu į laikus prieš 10 metų. Per tą laiką kainos kilo 5 kartus, o pensija – vos tris. Prieš 10 metų pensijos gavau 300 Lt, o dabar gausiu 300 eurų“, – sakė ji. Pasak moters, savo smulkųjį verslą nuo šių metų gegužės ji ruošiasi uždaryti, nes nebeliko pelno.

„Halės“ prekyvietėje sutiktas pirkėjas Virgis sakė, kad pats su prekybininkais dar atsiskaito litais. „Turiu daug smulkių, tad jais ir atsiskaitau, o gautą atlyginimą pasidėjau į banko sąskaitą“, – sakė vyras.

Virgis prisipažino, kad neabejoja, jog įvedus eurą kainos kils, ir jei būtų buvusi galimybė, jis būtų balsavęs tik už lietuviškąją valiutą.euras paste

„Halėje“ dirbanti maisto prekių pardavėja Sonata prisipažino, kad labai jaudinosi prieš pirmąją darbo dieną, kuomet jau turės pirkėjams grąžą atiduoti eurais. „Visą naktį nemiegojau, vis galvojau, kaip reikės susigaudyti, nesuklysti. Tačiau viskas vyksta sklandžiai, žmonės labai tolerantiški“, – atviravo pardavėja. Ji iš ryto banke pasikeitė litus į eurus, kad turėtų kuo atmesti grąžą ir džiaugėsi, kad banke nebuvo ilgų eilių. Tačiau popiet išsiuntusi vyrą į banką iškeisti pirkėjų atneštus lietuviškuosius centus, jo kuris laikas nesulaukė grįžtančio – tikriausiai įstrigo eilėje.

Sonata pripažino, kad dauguma pirkėjų, mokėdami už prekes senąja valiuta, parduotuvėje išsikeičia litus į eurus.

Bankuose eilės – dėl lietuviškų centų

Šilutėje veikiančio „Swedbank“ padalinio vadovas Martynas Valaitis, paklaustas apie gyventojų srautą pirmąją naujų metų darbo dieną, sakė antplūdžio nepajutęs. Pasak jo, šiek tiek darbą lėtino atėjusieji išsikeisti lietuviškus centus. Centų skaičiavimas, ne paslaptis, užtrunka ilgiau nei popierinės valiutos.

„Žmonės aktyviai naudojasi bankomatais, o tai mūsų darbuotojams gerokai palengvina darbą. Turime ir litų bankomatą, į kurį žmonės gali įnešti lietuvišką senąją valiutą iki sausio 19 d. Popiet padaugėjo žmonių, kurie atneša lietuviškuosius centus“, – sakė M.Valaitis.
euras paste eiles
Jis teigė, kad prieš Naujuosius banke buvo gerokai daugiau žmonių. Valiutą, tik tąkart – iš eurų į litus, keitė grįžusieji iš užsienio. O gyventojų spūstys banke, pasak M.Valaičio, susidarė dėl daug nedarbo dienų.
„Per dvi savaites buvo tik 5 darbo dienos, tad neišvengta gyventojų spūsties“, – aiškino M.Valaitis.

Apytuštis šeštadienį buvo ir Šilutės turgus – mažai buvo ir pirkėjų, ir pardavėjų. Ne paslaptis, kad kai kurių prekių kainos, į apyvartą išėjus eurui, pakilo. Tai geriausiai galima pastebėti maisto produktų skyriuose.

Smulkieji prekeiviai prisipažino, kad šiuo metu jiems sunkiausia ir daugiausia painiavos atneša galimybė klientams atsiskaityti dar litais. Pasitaiko, kad už vieną dalį prekių ar paslaugų pirkėjas atsiskaito litais, už kitą dalį – jau eurais.