Europos žydų kultūros diena Švėkšnoje. „Diaspora ir paveldas. Štetlas“

 

4Šiais metais Europos žydų kultūros dienų tema „Diaspora ir paveldas. Štetlas“. Štetlas jidiš kalboje yra žodžio štot, reiškiančio miestą, mažybinė forma, kuria apibūdinama santykinai nedidelė bendruomenė, veikianti santykinai mažame miestelyje.

Rugsėjo 3 dieną Švėkšnos muziejuje buvo minima Europos Žydų kultūros diena. Šiais metais dalyviams buvo suteikta galimybė susipažinti ne tik su Švėkšnos, bet ir su Žemaičių Naumiesčio štetlu. Renginio dalyvius iš Šilutės ir Ž. Naumiesčio nemokamai vežė užsakytas autobusas.

Nėra aiškaus kriterijaus štetlo dydžiui apibrėžti. Bendruomenės narių skaičius konkrečiose vietovėse varijavo nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių, miestelių dydis taip pat ženkliai skyrėsi.

Tiek Švėkšnoje, tiek Ž. Naumiestyje kadaise gyveno gausios žydų bendruomenės, kurių istoriją mena išlikę pastatai, maldos namai, kapinės. Šilutės rajone (Žemaitijos pasienyje su Mažąja Lietuva) iki šiol yra išlikusios 2 nuostabaus grožio sinagogos: Švėkšnoje ir Ž. Naumiestyje.

Minint Europos žydų kultūros dieną, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicijoje vyko paskaita „Žydiškasis paveldas: tarp mistikos ir kasdienybės“, kurią skaitė lektorė Deimantė Varnaitytė. Deimantė – būsima jauna paveldosaugininkė, Lietuvos žydų kultūros ir paveldo specialistė. Pirmosios Lietuvos žydų studijų premijos „Or be‘Lita“ idėjos autorė ir steigėja, edukacinių Holokausto seminarų organizatorė.

Šia proga atidaryta architekto Aurimo Širvio fotografijų paroda „Europos sinagogos“. Parodoje pristatomos architekto aplankytos Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Danijos, Vokietijos, Baltarusijos, Čekijos, Italijos, Prancūzijos ir Belgijos sinagogos. Iš viso pristatomos net 98 sinagogos.

Muziejuje daug dėmesio skiriama jaunajai auditorijai: pristatyta edukacinė erdvė muziejuje, skirta vaikams – mažiesiems muziejaus draugams ir lankytojams. Kadangi muziejus įsikūręs pradinės mokyklos rūsyje, mažųjų lankytojų sulaukiama dažnai. Šiais metais vaikams buvo sukurtos dėlionės, kurias jie galės dėlioti pertraukų metu ar po pamokų. Dėlionėse atsispindi Švėkšnos miestelio paveldo objektai: senosios medinės sinagogos, dabartinė mūrinė sinagoga, XX a. pr. Švėkšnos miestelio planas.

Po oficialiosios renginio dalies dalyviai buvo pakviesti į ekskursiją „Štetlo paieškos“. Ekskursijos metu buvo lankomi išlikę (ir neišlikę) kadaise žydams priklausę statiniai Švėkšnoje (M. Žąsytienė) ir Ž. Naumiestyje (V. Pielikienė), pasakojama, kas juose gyveno, kokia veikla vertėsi ar kokią funkciją atliko pastatas. Ekskursijoms buvo išleisti du maršrutai: vienas po Švėkšnos miestelį, kitas po Ž. Naumiesčio.

Taip pat žemėlapiais galima pasinaudoti ir mobiliuoju telefonu, turint nuorodas:
Švėkšna – http://arcg.is/1HP1zC;
Ž. Naumiestis: http://arcg.is/1PuvmP

Organizatorius: Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicija.
Projektą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Šilutės raj. savivaldybė, Šilutės Hugo Šojaus muziejus.