Farso bastionas Šilutėje per rinkimus – nesugriaunamas?

Aldona AleksejunieneNeįveikiamu falšo, klastočių, papirkinėjimų bastionu Šilutė garsėja šalyje per kiekvienus rinkimus, šie metai – ne išimtis. Bet per 20 darbo metų pamario krašte tik pastarąjį dešimtmetį tenka stebėti taip sparčiai agresyvėjantį politinių klanų veržimąsi į vadžią, nesibodint negarbingiausių metodų.

„Sveiki atvykę į Stalino „demokratijos“ epochą, kai lemia ne tie, kas balsuoja, o tie, kas skaičiuoja“, – norisi sušukti. Ir ne man vienai.

„Tikras“ meras žada ir bylinėtis

Po kovo 1-ąją vykusių rajono tarybos ir mero rinkimų paaiškėjo, jog šimtai vokų su slapto balsavimo biuleteniais per išankstinių rinkimų etapą, vykusį Šilutės savivaldybeje, naktį galimai buvo atplėšti. Yra požymių, kad juose kažkas keitė rinkėjų valią, po to vokai iš naujo užklijuoti ir pažymėti naujomis plombomis. Jų trūkumą po rinkimų nustatė dvi specialios, pažeidimus tikrinusios komisijos, kurių darbe dalyvavo ir Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) atstovai.

Vienai jų vadovavo Šilutės rinkimų apygardos komisijos narys, savivaldybės tarnautojas Antanas Balvočius. „Tai, ką mes užfiksavome, gali būti vertintina kaip baudžiamasis nusižengimas, jį seniai turėjo pradėti tirti prokuratūra. Bet VRK šio mūsų siūlymo dar nepatvirtino, laikas eina, rezultatų patvirtinimo metas artėja, o šimtų rinkėjų savijauta – šlykšti. Nes su daugelio išreikšta valia, panašu, vyko manipuliacijos, ir objektyvaus vertinimo neliko“, – apgailestavo A.Balvočius.

Jei VRK priimtų sprendimą iš naujo rengti rinkimus Šilutėje, gal pagaliau atsitokėtų ir rinkėjai, ir rinkimų organizatoriai – apylinkių ir apygardos komisijų nariai? Karti pamoka būtų visiems (juolab jei negautų atlyginimų už padarytą darbo broką deleguotieji į rinkimų komisijas). O partinių klanų aktyvistai gal pagaliau ne kriminalizuotais, o demokratiniais metodais siektų mandatų ir ateitų į rajono valdžią, kurią galima po to būtų visiems visuomenės nariams gerbti ir ja pasitikėti?

Klausimas atviras iki šiol, nors kraštas jau turi naują 24 narių tarybą ir išrinktąjį tikrą-netikrą merą – „tvarkietį“ pedagogą iš Vainuto gyvenvietės, buvusį liberalcentristą Vytautą Laurinaitį.11034432 616402771795012 9008572556547164366 o

Jei rinkimus VRK nuspręstų rengti iš naujo, V.Laurinaitis ir „tvarkiečiai“, kaip skelbia vietinė spauda, ryžtųsi šį sprendimą ginčyti teisme.

Žada perversmų epopėjos pabaigą

Su savo palaikymo komanda (Seimo narys Kęstas Komskis – ryškiausias iš jų) V.Laurinaitis iki šiol švyti iš laimės visose reportažinėse nuotraukose, nors realija yra apgailėtina. Už V.Laurinaitį rajone balsavo apie penktadalį rinkėjų, meru jį išrinko 7093 žmonės iš visų 38 891 balso teisę turinčiųjų.

Į rajono tarybą išrinktųjų sąraše – 24 asmenys, kurie mandatus gavo dar mažesniu rinkėjų palaikymu – nuo 1425 balsų (socdemų vedlys Sigitas Šeputis, balsus gavęs abejotinu būdu) iki mažiausiai – vos 303 balsus tegavusio „darbiečių“ vedlio verslininko Sauliaus Stankevičiaus.

Į tarybą pirmą kartą per 20 metų nepateko Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės skyriaus kūrėjas, ilgametis jos lyderis, triskart eksmeras Šarūnas Laužikas, tegavęs 94 balsus (jo sudarytame 18 kandidatų sąraše rekordiškai mažai, tik po 5-8 rinkėjų balsus gavo mandato siekę L.Januškienė, S.Šilgalienė, S.Kuršaitis, I.Kozlovskis).

Beje, Š.Laužiką kandidatu į merus iškėlė jo suburtas visuomeninis rinkimų komitetas „Šilutės kraštas“, bet jis patyrė akivaizdų fiasko. Ir tai buvo dėsninga. TS-LKD skyrius už įvairius pažeidimus eksmerą Š.Laužiką jau anksčiau buvo pašalinęs netgi iš partijos narių. „Apsivalymas“, tikėtasi, bus dešiniųjų elektoratą mobilizuosiančiu postūmiu, „naujo lyderystės veido“ lūkesčių išpildymu per rinkimus rajone. Bet taip, deja, nenutiko.

Vietinių konservatorių naujoji lyderė, pedagogė iš Šilutės lituanistė Sandra Tamašauskienė mero rinkimuose nepateko į antrąjį turą, o jos vedamas sąrašas rajono taryboje iškovojo viena vieta mažiau, nei praėjusią kadenciją konservatoriai turėjo. Bet S.Tamašauskienė, kaip ir partijos lyderis Andrius Kubilius, šių rinkimų nesėkmingais nelaiko.

Dešinieji liberalsąjūdiečiai, skirtingai nei Lietuvoje, Šilutės rajono valdžioje savo svorio nepadidino – kaip turėjo, taip ir liko su dviem mandatais. Tik vienas jų perėjo į kitas rankas – buvusio Seimo nario Audriaus Endzino.

Vos dvi vietas tegavo dešiniąja – centro partija save pristatanti Lietuvos laisvės (liberalų) sąjunga, o jos lyderis Arvydas Jakas, tiesioginių mero rinkimų išvakarėse paskelbęs apie neabejotiną savo pergalę juose, įsitikino sena patarlės išmintimi – „Neperšokęs per upelį, nesakyk „op“.

Tarp 9 kandidatų į merus laimėjo partijos Tvarka ir teisingumas atstovas, praėjusių metų vidury eilinio valdžios perversmo Šilutės valdžioje metu mero postą gavęs buvęs liberalcentristas V.Laurinaitis.

Skirtingai nei Lietuvoje, partijos Tvarka ir teisingumas kandidatai Šilutės rajono valdžioje dabar triumfuojančiai padidino savo svorį ir įtaką – gavo ne tik mero, bet ir dar penkias vietas taryboje.

Sėkmės palytėtieji iš dabartinio valdančiųjų koalicijos stuburo (LSDP sąrašas gavo 6 vietas) švyti ir žada – pagaliau perversmų epopėjai Šilutės rajone bus padėtas taškas.

A.Gorodeckas pripažino kaltę

Pastarąją kadenciją (2011-2015 m.) buvo rengti 5 valdžios viršūnių perversmai, 4 vietiniai politikai pasišildė mero kėdėje, pasipuikavo ant krūtinių blizgančiomis regalijomis (valstietis – žaliasis Virgilijus Pozingis, buvusi „tvarkietė“, vėliau – socdemė, dar vėliau – nepartinė Daiva Žebelienė, konservatorius Š.Laužikas ir „tvarkiečių“ naujokas V.Laurinaitis).

Šilutės rajono žmonės per praėjusius 4 metus pavargo nuo valdžių ir joje esančiųjų interesų kaitos, abejotinos švaros suokalbių ir sandorių, miglotų plėtros perspektyvų ir tvyrančios klampios moralinės atmosferos. Daugybė žmonių, taip pat ir žiniasklaidoje dirbantieji, didelius lūkesčius siejo su šiais rinkimais.

O ką dabar, po jų, galima reziumuoti?

Objektyviai vertinti politinių jėgų pasirodymą per šiuos rinkimus Šilutėje neįmanoma vien dėl to, kad šešėlis dėl galimo rinkimų rezultatų klastojimo (ne tik galimo papirkinėjimo), nėra išsklaidytas, o rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkas socialdemokratas Arvydas Gorodeckas jau viešai pripažino savo kaltę ir vietinei žiniasklaidai ištarė žodžius „teks atsakyti“.
Bet ar tik jam vienam? Manyčiau, atsakyti turėtų ir LSDP skyrius bei jo lyderis, savivaldybės administracijos direktorius S.Šeputis. Tai jo sprendimu A.Gorodeckas rinkimų išvakarėse gavo tarnybinį paaukštinimą, tapo Civilinės ir priešgaisrinės saugos skyriaus vedėju, nors jo  kompetencija, sprendžiant iš viešų atsiliepimų, apgailėtina.

Paskirtas apygardos rinkimų komisijos pirmininku, dar iki rinkimų jis spėjo sukelti konfliktinę situaciją – išleidęs vienos apylinkės komisijos pirmininkę pasisvečiuoti į Didžiąją Britaniją, o vėliau sumanęs jai sumokėti atlyginimą už darbą rinkimų komisijoje, sulaukė protesto ir atsisakymo dirbti visų likusių tos apylinkės komisijos narių. Tas skandalas buvo užglaistytas, bet, deja, nepamokė.

Apskaita apygardos rinkimų komisijos dokumentacijoje buvo suvelta, ir prasidėjus rinkimams rajone galimai keista rinkėjų valia, pareikšta paštu ir t.t. Gal A.Gorodeckas, socdemų statytinis, patyliukais „atidirbinėjo“ už gautą paaukštinimą savo tiesioginio viršininko, socdemų lyderio, savivaldybės administracijos vadovo S.Šepučio ir jo bičiulių naudai?, – viešai kelia klausimus rinkėjai.

Nes rajone yra vieša paslaptis – prieš pat rinkimus LSDP rajono skyriuje dvi stovyklos aršiai konkuravo dėl įtakos ir vietų sąraše. Patikrintų biuletenių pluoštas dabar atskleidė identiška rašysena reitinguotą naują penketuką…
Manipuliacijų mastai, akivaizdžiai neblaivių rinkėjų gabenimas į rinkimus, pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl galimo papirkinėjimo, „apsauginių“ erzelis prie rinkimų vietų… Atrodė, lyg būtum pakliuvęs į laukinių kovos lauką dėl mamuto (perkeltine prasme).

Garbingos kovos deklaracija nepadėjo

O juk galėjo būti kitaip. Reikėjo tik vieno – kad vietinis elitas Šilutėje laikytųsi garbės žodžio.
Rajono žiniasklaida šiemet pirmą kartą istorijoje buvo pakvietusi visų rajono tarybos ir mero rinkimuose dalyvaujančių partijų skyrių ir rinkimų komitetų lyderius pasirašyti garbingos kovos deklaraciją.

Sausio 21-ąją ją iškilmingai pasirašė LSDP skyriaus lyderis, kandidatas į merus S.Šeputis, partijos Tvarka ir teisingumas vardu – Nemuno deltos regioninio parko direktorius, rajono tarybos narys Vaidas Pavilonis,Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vardu – rajono tarybos narys, kandidatas į merus A.Jakas, TS-LKD vardu – pedagogė, kandidatė į merus  S.Tamašauskienė, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ vardu – verslininkas, rajono tarybos narys Vladas Kainovaitis, rinkimų komiteto „Šilutės kraštas“ vardu – eksmeras Š.Laužikas, LR liberalų sąjūdžio vardu – savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, kandidatas į merus Raimundas Ambrozaitis, LVŽP sąjungos skyriaus pirmininkas, kandidatas į merus V.Pozingis ir Darbo partijos skyriaus vadovas, rajono tarybos narys verslininkas S.Stankevičius.

„…lieka tikėtis, kad politikai ar bent dalis jų rimtai pažiūrės į viešai prisiimtus įsipareigojimus, ir kovo pirmąją vyksiantys rinkimai Šilutėje bus švaresni ir sąžiningesni už ankstesniuosius“, – tai portalo Šilutės ETA žinios leidėjo Oresto Lidžiaus, iniciatyvos autoriaus ir pasirašytosios deklaracijos originalo saugotojo, viešai skelbtas lūkestis.

Politikų įsipareigojimai buvo keturi:

– tiksliai ir nenukrypstamai laikytis visų savivaldos rinkimų teisinių normų;
– užtikrinti vykdomos rinkimų kampanijos skaidrumą;
– nenaudoti rinkėjų papirkinėjimo priemonių;
– laikytis pagarbos ir tolerancijos principų, siekti,kad jų laikytųsi rėmėjai ir šalininkai.

Deja. Nieko švaresnio ir sąžiningesnio per šiuos rinkimus Šilutės rajone nebuvo, o atvirkščiai – iki šiol užfiksuoti pažeidimai savo įžūlumu pranoksta iki šiol krašte buvusius.

Tuo tarpu naujasis tikras-netikras meras „tvarkietis“ V.Laurinaitis, kalbėdamas su žurnalistu O.Lidžiumi, dėl skandalingai pasibaigusių rinkimų kaltę meta… žiniasklaidai. A.Gorodecko vadovaujamos komisijos „darbo trūkumus“ jis laiko neesminiais, o iškovotą poziciją rinkimuose  yra pasiryžęs apginti teismuose…