Fejerverkai miesto kavinėse trikdo miestelėnų ramybę

gilijos triuksmaiGarsi muzika ir galingi fejerverkai dvyliktą nakties miesto centre būna ne vien per Naujuosius metus. Tą savo kailiu jaučia ne tik Eglių ir Vytauto gatvių gyventojai, kurių kaimynystėje įsikūręs restoranas „Gilija“, bet ir daugybė miesto centro daugiabučių gyventojų.

Netoli pasilinksminimo įstaigos gyvenantys žmonės guodėsi, kad nuo trankios muzikos neišsimiegodavo vos ne kiekvieną vasaros savaitgalį, o kai kuriomis naktimis fejerverkai būdavo tokie galingi, kad išgąsčio ašaras spaudė ir šokti iš lovų priversdavo ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius…

Šilutės policija, gavusi skundų dėl triukšmo, ėmėsi tyrimo. Bet policijos vadovas mano, kad panašiais atvejais reikia ieškoti aukso vidurio, kalbėtis, aiškintis, o ne aklai skubėti bausti žmones, kurie nori padaryti savo šventę iškilmingesnę.

Gimtadieniai kavinėje primena miesto šventę…

„Nuo didelio garso pašokau vidury nakties, nes pro atidarytą langą veržėsi tiršti dūmai, kaukė kieme stovinčių automobilių signalizacijos. Tik vėliau supratau, kad tai fejerverkai“, – vieno šeštadienio nakties siaubą pasakojo Eglių gatvės gyventoja. Pasak jos, didžiulės talpyklos su sprogmenimis buvo sustatytos ne restorano kieme, bet Eglių ir Vytauto gatvių sankryžoje.
„Ar įsivaizduojate, kas būtų nutikę, jei tuo metu į sprogmenis būtų įlėkęs dideliu greičiu važiuojantis automobilis – tai irgi yra dažnas reiškinys šioje gatvėje?“ – kėlė klausimą moteris.

Žmonės prie namo, iš gatvės pusės, sudėliojo masyvius akmenis. „Ne veltui jie čia stovi, nes anksčiau „Gilijos“ lankytojai automobilius statydavo tiesiog mums po langais“, – skundėsi gyventojai.

Sprogimų vidurnaktį iš lovos ne kartą pakelta vyresnio amžiaus moteris pasakojo, kad vėliau nebegalinti užmigti, būna priversta gerti vaistus. Kita guodėsi, kad iš baimės ir nežinojimo, kas vyksta, pradėjusi verkti…

O galingus rugpjūčio 3-osios fejerverkus sakė girdėję netgi užmiestyje gyvenantys žmonės. „Galvojome, kad vyksta kokia miesto šventė“, – sakė jie…

Pasipiktinęs ir 4 mėnesių mažylį auginantis tėtis – dėl triukšmo vaikas prastai miega, o tvankiomis savaitgalių naktimis nebuvo įmanoma praverti langų, nes tuomet atrodydavo, kad garsi muzika skleidžiasi ne lauke, o tiesiog miegamajame.

Vyras teigė, kad rugpjūčio 3-iosios naktį į „Giliją“ skambinęs dar prieš fejerverkus, apie 22.30, kuomet nuo trankios muzikos išbudo visa šeima. Pažvelgęs pro langą jis išvydo, kad „Gilijos“ langai atidaryti, o į lauką išneštos garso kolonėlės. Tačiau skambutis nieko nepadėjo – atsiliepusi administratorė patikino, kad tuoj viskas aprims. Bet neaprimo…

Beje, tą naktį į „Giliją“ skambino ir daugiau Eglių gatvės gyventojų.

Rugpjūčio 3-oji – toli gražu ne vienintelė vasaros naktis, kuomet Eglių, Vytauto ir kitose aplinkinėse gatvėse gyvenantys žmonės neturėjo ramybės. Jie su tokiu pat siaubu prisimena kavinėje vykusias abiturientų išleistuves, kuomet irgi sakė pasijutę, lyg patys dalyvautų šventėje. Ne savo noru naktį atsikėlusieji tuomet pro langus irgi galėjo „grožėtis“ „Gilijos“ kieme vykusiu įspūdingu ugnies šou – visas kvartalas švietė tarsi būtų diena…

Reikia ieškoti aukso vidurio

Šiuos skundus ir juos iliustruojančias nuotraukas perdavėme ir gyventojams atsakyti paprašėme Šilutės r. policijos vadovą Sigitą Mikutavičių. „Iki kurios valandos savaitgalio naktimis miesto centre galima garsiai švęsti? Ar yra Šilutėje kokie nors garso ribojimai ir atsakomybė?“ – klausėme.

Į šiuos konkrečius klausimus komisariato viršininkas neatsakė, mat, pasak jo, triukšmo neišvengiama bet kokios šventės metu, švenčiantiems žmonėms policija stengiasi būti tolerantiška, o jeigu būtų laikomasi „įstatymo raidės“, tai neretai ir garsiau šūktelti nebebūtų galima.

„Panašiais atvejais situaciją vertiname individualiai: ar švenčiantieji tik garsiau švenčia, ar jų elgesys kelia grėsmę žmonių sveikatai, gyvybėms ar eismo saugumui“, – sakė S.Mikutavičius.

Jis prašo kiekvienu konkrečiu atveju skambinti policijai, o atvažiavę pareigūnai nutrauks triukšmą ir tada spręs, ar reikia pradėti įvykio tyrimą. Jei bus nustatyta, kad leistinos ribos viršytos, kad pažeista viešoji tvarka, triukšmadariams bus taikomos poveikio priemonės.

Šilutėje tokių tyrimų jau buvo. Pavyzdžiui, pernai tokį pat fejerverkų šaudymą pats S.Mikutavičius užfiksavo važiuodamas Gluosnių gatve 23.40 val., nors aplinkinių gyventojų skundo ir nebuvo gauta. Buvo pasikalbėta su kavinės šeimininkais, jie įspėti, kad gali kilti žmonių nepasitenkinimas, gali nukentėti ir pravažiuojantys automobiliai. Verslininkai, anot S.Mikutavičiaus, buvo geranoriški, sakė suprantantys situaciją ir pažadėjo kalbėtis su savo klientais, mat būtent klientai, o ne verslininkai pirmiausia atsako panašiais atvejais.

„Visada reikia ieškoti aukso viduriuko, nes kiekvienas iš mūsų, rengdami šventę, norime iškilmingumo, o muzika ir fejerverkai kaip tik ir suteikia tą iškilmingumą. Tačiau, žinoma, asmeninės šventės neturi trukdyti kitiems žmonėms, reikia gerbti ir kitų poilsį ir ramybę“, – sakė komisariato viršininkas.

Kad tą aukso viduriuką rasti pavyktų lengviau, jis yra numatęs susitikimą su didesniųjų miesto kavinių šeimininkais, kuriame ketina aptarti, kaip padaryti, kad panašiais atvejais „ir avis liktų sveika, ir vilkas būtų sotus“.