Filantropo H.Šojaus statulėle įvertinta Rusnės bendruomenė

sojaus statulele visi DSCN9886Jau penktąjį rudenį pasidžiaugti kilniais, pasiaukojančiais darbais, gera žmonių valia, gražiu pavyzdžiu kviečia Šilutės Rotary klubas. Spalio 16-osios pavakarę vykusiame mecenatų pagerbimo renginyje prisimintos ir senuosius bei naujuosius laikus jungiančios istorijos gijos, užsimezgusios nuo 1926 m.

Įprasmindami mūsų krašto garsaus dvarininko, filantropo Hugo Šojaus poelgį (H.Šojus dalį savos žemės padovanojo miestui), Šilutės Rotary klubo nariai stengiasi tęsti pradėtą labdarystės veiklą – taip kasmet įvertina ir pagerbia labdaringoje veikloje nusipelniusius žmones.

Geri darbai užburia

Prieš 89 metus, lapkričio 10 d., į Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios atidarymo ir pašventinimo iškilmes gausiai susirinkę Sojaus statulele Komskismiestelėnai ir garbūs svečiai džiaugėsi ne tik maldos namais, bet ir dailininko Richardo Pfeiferio, buvusio Karaliaučiaus meno akademijos profesoriaus, ant altoriaus sienos nutapyta freska su 120 originalaus dydžio žmonių figūromis. Tarp jų – ir Hugo Šojaus, rankose laikančio bažnyčios maketą, atvaizdas. Tai paveikslas – virtęs geradarystės simboliu ir kitus įkvėpęs kilniems darbams.

„Esam laimingi, kad turime tokį mecenato H.Šojaus pavyzdį, kuris parodė, kaip reikia mylėti artimus, savo apylinkės, šalies gyventojus, kad jie mylėtų ir tave. Taip sutapo, kad šiemet, kai minime 170-ąsias H.Šojaus gimimo metines, 5-ąjį kartą klube aptarėme bei rinkome Metų geradarį. H.Šojaus statulėlės simbolis – ne tik puiki proga pagerbti bei padėkoti, bet ir galimybė kitiems žmonėms atverti savo širdis ir sekti gražiu pavyzdžiu, būti įkvėptiems geriems tikslams“, – kreipdamasis į šventinės ceremonijos svečius, rotariečius bei miestelėnus sakė šių metų Šilutės Rotary prezidentas Algis Bekeris. Anot jo, ši diena ne tik daugeliui maloni, bet ir verta dėmesio dėl to, kad šventėje dalyvavo Šilutės Rotary klubo brolis, šiuo metu esantis apygardos bei visos Lietuvos Rotary apygardos valdytojas Antanas Čepys.

sojaus statulele mergaite DSCN97351462 Rotary apygardos valdytojas A.Čepys sakė, kad, nors ir ne pirmą kartą dalyvauja tokiame renginyje, tačiau su didžiuliu jauduliu ir nekantrumu laukia tos akimirkos, kai bus paskelbtas šių Metų geradario vardas.

Kalbėdamas apie simbolinę H.Šojaus statulėlę, kurioje mecenatas vaizduojamas su ištiesta dovana miestui, A.Čepys priminė ir šių metų Rotary International temą „Būk dovana pasauliui“.

„Mes kiekvienas iš gyvenimo esame gavę įvairių dovanų: talentus, gebėjimus. Tik nuo mūsų pačių priklauso, ar tomis dovanomis pasidalinsime su kitais, ar jas pasiliksime sau. H.Šojus buvo tas žmogus, kuris kviesdamas visus atrasti ir būti dovana pasauliui, dalinosi savo įgimtomis dovanomis su šilutiškiais“, – sakė Rotary 1462 apygardos valdytojas.

Premijomis pagerbti jaunieji talentai

Tradiciškai iškilmingoje ceremonijoje pagerbti bei apdovanoti Šilutės rajono vaikų meno mokyklos gabiausi mokiniai – vaikai, kurie verčia tobulėti ir mokytojus.

Pirmąjį stipendijos vertą Meno mokyklos ugdytinį apdovanojo Šilutės Inner Wheel klubo prezidentė Aušra Višinskienė, kuri su kitomis narėmis tą vakarą minėjo klubo veiklos jubiliejų – 20-metį.

Kviesdama ateiti atsiimti apdovanojimo jaunąją kanklininkę Emiliją Skrodenytę, A.Višinskienė sakė, kad šiuo metu nedaug sojaus statulele taroza DSCN9756jaunų žmonių, kurie puoselėja lietuvybę, renkasi liaudies instrumentus ir dainuoja liaudies dainas. Būtent gardamiškė penkiolikmetė E.Skrodenytė, turinti savo kraitėje nemažai apdovanojimų iš įvairių konkursų, Šilutės Inner Wheel klubo moterų nuomone, yra verta paskatinimo stipendijos.

Trečius metus kanklių klasę uoliai lankanti Emilija (mokytoja Angelė Alšauskienė) yra Žemaitijos ir Klaipėdos krašto konkurso „Lietuviška pjesė 2014“ I vietos laureatė, respublikinio Kazimiero Biliūno tautinių muzikos instrumentų ansamblių ir orkestrų konkurso II vietos laureatė, XII respublikinio Jono Švedo liaudies instrumentų atlikėjų konkurso III vietos laureatė (2015 m.).

Šilutės Rotary klubo narių išrinktą vienkartinės stipendijos nusipelniusį mokinį paskelbė klubo prezidentas A.Bekeris.

Apdovanojimo, skirto už nuopelnus ir pasiekimus, pakviestas atsiimti akordeonininkas Benas Taroza (mokytoja Loreta Kabanova). Jaunojo muzikanto laimėjimai – gausūs ir brandūs: vaikinas yra daugkartinis Žemaitijos ir Klaipėdos krašto jaunųjų akordeonininkų ir ansamblių konkursų dalyvis bei laureatas, respublikinių Lietuvos akordeonininkų ir tarptautinių konkursų diplomantas.

Po pirmųjų padėkų ir jas palydėjusių plojimų šaltokas didingos Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios erdves tą vakarą jautrumu ir dėkingumu užpildė Šilutės vaikų meno mokyklos, šiemet mininčios savo 50-mečio jubiliejų, auklėtinių ir mokytojų parengtas koncertas.

Įvardinti labiausiai nusipelniusieji

skarzius rotary apdovanojimuose„Tekėdama saulė nelaukia nei pagyrimo, nei prašymo, ji šviečia ir dėl to yra viso pasaulio sveikinama. Darydami gerus darbus mes taip pat nenorime nei meilikavimo, nei pagyrimo, tai daryti privalome patys ir iš savęs, ir tik tuomet galime tapti gerbiamais kitų“, – artėjant vakaro kulminacijai ir laukiant, kada bus paskelbtas Metų geradaris, sakė renginio vedėjas, Šilutės Rotary klubo narys Gintaras Verbus.

Šiais metais renkant geradarį, labiausiai vertą simbolinės H.Šojaus statulėlės, po kelių Šilutės Rotary klubo narių balsavimų buvo išskirtos trys organizacijos. Tai Šilutės kultūros ir pramogų centras (direktorė Jūratė Pancerova), kuris kelerius metus kviečia į nemokamų koncertų ciklą „Muzikinė Verdenė“. Taip pat Vyžių kaime veikiančio reabilitacijos centro „Gabrielius“ steigėja VšĮ „Liuteronų diakonija“ (direktorius Mindaugas Kairys). Pastaroji nominuota už priklausomybėmis sergančių ir socialinių problemų turinčių žmonių gyvenimo kokybės gerinimą reabilitacijos namuose. Trečioji kandidatė – Rusnės bendruomenė „Rusnės sala“ (pirmininkas Raimondas Plikšnys), nuolat besirūpinanti bendruomeniškumu ir aplinkos tvarkymu saloje.

Belaukiant, kol bus paskelbtas Metų geradaris, visų šių organizacijų atstovai buvo pakviesti atsiimti apdovanojimų.

„Smagu, kai dirbame ir tie darbai yra įvertinami. Tačiau mes tai darome ne dėl to, kad būtume apdovanoti“, – sakė bendruomenės pirmininkas R.Plikšnys, kviesdamas iš salės ateiti Rusnės seniūnę Dalią Drobnienę. Anot R.Plikšnio, būtent ji Rusnėje yra visų gražių darbų siela, varomoji jėga, burianti ir vienijanti salos žmones.

Pasinaudojusi proga ir dėkodama už tai, kad mažoa salos gyventojai, turintys dideles širdis, yra įvertinti, seniūnė simbolinėmis gėlėmis bei angelo statulėle pasveikino naujos gyvybės – dukrelės Uršulės – prieš keliolika valandų sulaukusį Rusnės evangelikų liuteronų parapijos kunigą Valdą Miliauską.

Rusnės moterų vokalinis ansamblis „Luotužė“ (vad. Aušra Šlažienė) susirinkusiesiems dovanojo keletą dainų.

Metų geradaris – už meilę ateičiai

   Kai iškilmingos apdovanojimų ceremonijos aplinka jau ėmė tvinkčioti nuo nekantraujančiųjų laukimo, kada gi bus paskelbtas nugalėtojas, į salę Šilutės Rotary klubo viceprezidentas Aleksas Kvederis įnešė voką. Pastarojo turinys buvo žinomas tik vienam asmeniui – šių metų klubo sekretoriui Marijui Budraičiui, kuris apdovanojimų renginyje negalėjo dalyvauti.

Kai buvo praplėštas vokas ir perskaityti pirmieji žodžiai, daugelio salėje susirinkusiųjų džiaugsmui dėmesys vėl nukrypo į rusniškius. Šįkart jie buvo pakviesti atsiimti pagrindinio apdovanojimo – bronzinės H.Šojaus statulėlės bei pavadinti Metų geradario vardu.

Kartu su bendruomenės pirmininku R.Plikšniu į sceną užlipusi D.Drobnienė, vos sulaikydama ašaras, kvietė prisijungti visus bendruomenės narius, kurie stebėjo renginį salėje. Anot seniūnės, ne ji ir ne bendruomenės pirmininkas yra verti šio apdovanojimo. Jo nusipelnė visa bendruomenė, kurios dėka saloje šiuo metu auga 172 rožių krūmai, pailsėti kviečia 44 suoliukai, atlikta daugybė kitų darbų.

„Dažnai girdime iš aplinkinių: „Ko skubate ir draskotės?“ O draskomės tam, jog nė vienas nežinome, kiek mums Dievas skyrė eiti šiuo gyvenimo keliu. Mes auginame vaikus, o kai mūsų neliks, tegul išlieka jiems bent nuotraukose, straipsniuose atmintis apie čia gyvenusius tėvus, kurie stengėsi dėl ateities kartų“, – sakė D.Drobnienė, dėkodama visų rusniškių vardu.
Jauduliui atslūgus, sveikinimo žodžius sakė rajono meras Vytautas Laurinaitis, Seimo nariai Kęstas Komskis ir Artūras Skardžius.

„Matydamas kandidatus, nuoširdžiai suprantu, kad nebuvo lengva išrinkti verčiausiuosius Metų geradario vardo, tačiau labai džiaugiuosi, kad šiemet juo tapo bendruomenė ir jai parodytas dėmesys. Kaip ir kiti, taip ir aš pats pastebėjau: Rusnės veidas keičiasi ir tai yra visų salos gyventojų nuopelnas“, – linkėdamas sėkmės sakė K.Komskis.

Pavadindamas Rusnės salą Lietuvos perlu, A.Skardžius irgi pripažino, kad ji per kelis paskutiniuosius metus pastebimai pasikeitė: nuoširdžių ir atsidavusių gyventojų dėka išgražėjo, o prieš porą savaičių, kai buvo atidengtas paminklas bendražygiams M.Gandžiui ir H.Kalenbachui, sulaukė dėmesio ir iš viso pasaulio.