Filmas „Avinėlio vartai“ atskleidė sakraliąją krikšto prasmę

filmas avinelio vartai brolis gediminasPrieš dvejus metus Šilutės Rotary klubo nario Arūno Dikšo iniciatyva Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko labdaros vakaras, kuriame buvo renkamos piniginės aukos paremti brolio pranciškono Gedimino Numgaudžio OFM sumanymą ir idėją – sukurti dokumentinį filmą apie krikšto sakramentą, apeigų ir simbolių reikšmę.

Praėjusią savaitę miestelėnai viešojoje bibliotekoje buvo pakviesti į Nacionalinės premijos laureato, dokumentinio kino režisieriaus Audriaus Stonio sakralinio dokumentinio filmo „Avinėlio vartai“ (2014) pristatymą bei susitikimą su šio filmo sumanytoju, prodiuseriu broliu Gediminu Numgaudžiu OFM. Renginį padėjo organizuoti jį inicijavęs šilutiškis Petras Janšauskas.

Brolis Gediminas, pristatydamas filmą ir jo siužetą, kalbėjo apie šio filmo idėją, sukūrimo aplinkybes bei kūrybinį procesą. Filmas buvo kuriamas 3 metus: buvo renkami šaltiniai, studijuojama literatūra, surengtos ekspedicijos po Jordaniją, Izraelį ir Jeruzalę.

Šį filmą jis apibūdino kaip poetinį, neturintį jokių paaiškinimų, kuriame yra tiktai dokumentika. Pristatydamas filmo siužetą, jis akcentavo, kad filme nėra suvaidinto siužeto, jame užfiksuotos tik tikros gyvenimo akimirkos. Filme rodomi Lietuvoje ir užsienyje filmuoti krikšto apeigų vaizdai tarytum panaikina laiko ir erdvės pojūtį. Žiūrėdami filmą žiūrovai išvys skirtingų krikščioniškų konfesijų ir krikščioniškų tautų krikštijimo bei krikšto atnaujinimo apeigas: archajišką sentikių krikšto paprotį, Ruandos, Filipinų, Malaizijos ir kitų tautų žmonių krikštą Jordano upėje. Filme nuosekliai parodytas ir katalikų krikšto sakramentas.

Brolis Gediminas, šilutiškiams pasakodamas apie krikštą, jo apeigų ir simbolių prasmę bei reikšmę žmogaus gyvenime, minėjo, kad šiuo filmu siekė atidžiau pažvelgti į krikšto stebuklą bei krikšto siunčiamus ženklus. Filmas sukurtas tam, kad žmogus pajustų ir priartėtų prie paslaptingojo amžinybės sakramento – Krikšto ištakų. Kino juostoje parodyti Jordano upės vandenys, ankstyvųjų krikščionybės krikštyklų akmenys, kuriuos lietė pirmieji krikščionys, ir Jeruzalėje moters aramėjų kalba giedama Dievo malda įprasmina Krikšto stebuklą.

Dokumentinis filmas „Avinėlio vartai“ rodytas ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, Lenkijoje, Izraelyje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šis filmas tarptautiniame Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje 2015 metais pelnė pagrindinį prizą.

Norintys daugiau sužinoti apie krikšto apeigas ir jų prasmę gali užsukti į Šilutės F.Bajoraičio viešąją biblioteką (Tilžės g. 10), nes kompaktinę plokštelę su šio filmo įrašu brolis Gediminas Numgaudis OFM padovanojo bibliotekos lankytojams.