Filmo „Tadas Blinda. Pradžia” kūrėjų ambicijos – pranokti ašaringąjį „Titaniką”

Tadas Blinda. Pradžia. / Organizatorių nuotr.Brangiausias iki šiol pastatytas Lietuvos filmas, kurio biudžetas – per 3,4 mln. litų. Nufilmuotas per rekordiškai trumpą laiką – 33 filmavimo dienas.

Istorinio herojinio epo „Tadas Blinda. Pradžia“ išankstinėje premjeroje Klaipėdoje dalyvavo ir filmo kūrėjai, susitiko su žiūrovais akis į akį, atsakė į klausimus.

Pirmą filmavimų dieną prodiuseris Žilvinas Naujokas nusiskuto plaukus pasakęs, kad jei plaukai neataugs, filmas kino teatruose nepasirodys.

Plaukai ataugo, todėl filmas pagaliau atkeliavo į didžiuosius ekranus.

Kūrėjai nusimovė kelnes

Didžiuosius šalies miestus režisierius Donatas Ulvydas, prodiuseris Ž.Naujokas ir pagrindinio vaidmens aktorius, kine debiutavęs dainininkas Mantas Jankavičius, aplankė iškart po pompastiškos premjeros sostinėje. Taip kūrėjai norėjo atsidėkoti ir parodyti dėmesį tiems, kurie juos palaikė visą laiką.

„Filme buvo daug žmonių, kurie dirbo už dyką, jų dėka filmas egzistuoja, – kalbėjo Ž.Naujokas. – 3,4 mln. – nedaug, nes kinas susideda iš 1000 smulkmenų, todėl jų biudžetai būna dešimtys milijonų. Padarėm darbą už minimalią sumą, kaip jau kažkas rašė – nusimovėm kelnes“.

Juostoje nusifilmavo daugiau nei 100 savanorių, taupant biudžetą masinėse scenose sudalyvavo pats prodiuseris su dukra bei tėvais, repo grupės „G&G Sindikatas“ nariai, filmo autorių draugai, giminės.
Epizodiškai pasirodė net tikros Tado Blindos proproproanūkės.

Filmuota 29 dienas vasarą ir 4 dienas – žiemą. Šiuo faktu režisierius labai džiaugiasi, nes užsienio prodiuseriams buvo duota paskaityti angliška scenarijaus versija, o jie paskaičiavę pasakė dvigubus skaičius – 8 mln. litų ir 60 filmavimo dienų.

Kūrėjai pastebėjo, kad iš Žemaitijos, Luokės kaimo, kilęs svieto lygintojas visuomenėje vertinamas prieštaringai. Jis turi ir neigiamą reikšmę – plėšikas, arkliavagis. Salėje sėdintys žiūrovai, paklausti, kas mano, kad Tadas Blinda teigiamas, rankas pakėlė beveik visi.

Paklaustas, ar nebuvo minčių filmuoti Šilutės krašte, kuriame buvo filmuojamos pirmojo „Tado Blindos“ scenos, režisierius sakė, jog apvažiavo visos Lietuvos dvarus, ieškodamas tinkamos vietos. Filmuota netoli Vilniaus, nes taip arčiau ir pigiau.

Tadas Blinda. Pradžia. Aktoriai kalbėjo žemaitiškai

Po premjeros Vilniuje, internete šmėžavo komentarai, jog filme galėjo būti daugiau žemaičių kalbos. Pasak prodiuserio, komanda daug diskutavo ir nusprendė, kad kils sunkumų aktorius išmokyti, tada vis vien būtų klaidų ir visi juoktųsi.

Nuspręsta vienam kitam personažui leisti pasakyti frazes žemaitiškai, nes buvo žemaičiuojančių aktorių. D.Ulvydas pridūrė, jog nemažai būtų kainavę ir lietuviški subtitrai.

Kodėl Tadas Blinda – tokia aktuali tema? Prodiuseris nusistebėjo, kodėl niekas neklausia apie 8-ias Džeimso Bondo ekranizacijas. „Šerlokas Holmsas“ – 200 filmų, 70 aktorių, todėl „Tadui Blindai“ dar toli iki jo. Kalbėdami rimčiau, kūrėjai sakė, jog Ž.Naujokas gerai žinojo, kaip prasibrauti pro letargo miegą kino versle – reikia ateiti su stipriom vertybėm, heroizmo idėja.

„Visos šalys turi herojinius epus, nacionalinius herojus. Kitose šalyse istoriniai nacionaliniai filmai žiūrimi geriau nei „Titanikas“. Lietuva yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje „Titanikas“ pirmauja“, – sakė režisierius D.Ulvydas, neslėpdamas ambicijų šio romantiško filmo žiūrimumo reitingus sumušti.

Bučiavosi pirmą pažinties dienąAktorius M.Jankavičius prisipažino, jog joti nemokėjo - specialiai filmui išmoko per pusmetį. / Organizatorių nuotr.

„Tadas Blinda. Pradžia“ remiasi Rimanto Šavelio romanu. Tai – ne prieš tai buvusio LTV filmo perdirbinys, bet nauja, originali jo versija, priešistorė.

Nuo dažnai filosofiškų, minorinių lietuviškų filmų „Tadas Blinda. Pradžia“ skiriasi energija, gausiomis veiksmo, kovų scenomis, įtemptu siužetu. Čia žiūrovas ras visko, ko nori – meilės, aistrų, heroizmo, kovų dėl garbės, šmaikščių frazių, net šių dienų aktualijų, perkeltų į XIX a., ir, be abejo, profesionalios vaidybos.

Operatoriai fiksavo vaizdus ir iš paukščio skrydžio, ir po vandeniu. Kelios scenos buvo itin pavojingai filmuojamos tarp nuodingų augalų. Filmuojant pelkėse buvo iškastos specialios duobės, kad būtų įmanoma suvaidinti skendimo scenas.

Juostoje žiūrovai išvys Renavo dvarą dar iki jo renovacijos, kurios data specialiai buvo nukelta dėl to, kad objekte vyko filmavimai. Filmuojant Merkinės dvare, nuvirto dalis sienų, todėl visi dėl saugumo turėjo vaikščioti su šalmais.

Juostoje nusifilmavo ožkos, žiurkės, vištos, arkliai ir kiti gyvūnai. Nei vienas jų per filmavimus nenukentėjo. Aktoriai filmavimo aikštelėje vilkėjo apie 500 XIX a. kostiumų, kurie buvo specialiai atrinkti iš Lenkijos, Čekijos ir Lietuvos saugyklų.

Įspūdžiai po filmo

Išankstinėje premjeroje Klaipėdoje filmą pamatyti galėjo visi, suspėję įsigyti bilietus. Tarp žiūrovų sėdėjo ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, aktorė Eglė Jackaitė. Po filmo „Šilutės naujienos“ įspūdžių paklausė filmą stebėjusių dainininkų Violetos ir Viliaus Tarasovų.

Dainininkams didžiausią įspūdį paliko daug specialiųjų efektų. „Labiausiai patiko senieji aktoriai – super! – kelis kartus kartojo V.Tarasovienė. – Manau, kad lietuviškame lygyje tai yra labai gerai“.

„Sunku „permušti“ aną filmą. Žiūrėdamas šį automatiškai tikrinau, ar bus atitikmuo tęsiniui. Man buvo keista, kad neprofesionalas Mantas taip gerai vaidino! Būna, kad kartais žiūri filmą ir jaučiasi toks subtilus falšas. Čia gal tik poroje vietų buvo. Vaidyba puiki“, – įspūdžiais dalijosi išankstinėje premjeroje su žmona Diana apsilankęs Šilutės mero pavaduotojas Vaidas Pavilonis.

Brangiausiam Lietuvoje istoriniam nuotykių filmui jau dabar pranašaujama didžiulė sėkmė. Mažesniuose miesteliuose nėra techninių galimybių rodyti filmą, tad visi kviečiami kokybišką kiną pažiūrėti didžiųjų miestų kino salėse.

Filmo „Tadas Blinda. Pradžia” anonsas:

 

Specialiai filmui G&G Sindikato sukurta daina „Žaibo rykštė”: