Laikina tamsa („Temporary darkness“) – taip vadinasi trumpametražis filmukas, kurio pagrindiniai herojai – šilutiškis Mantas Ežerinskis ir juknaitiškė Emilija Arnašiūtė. Jų ir dar dviejų draugų sukurtas filmukas dalyvavo Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK) drauge su partneriais iš Portugalijos, Nyderlandų ir Turkijos organizuotame prevencinio video konkurse, skirtame visų Lietuvos universitetų ir profesinių mokyklų 15-25 metų amžiaus studentams.
Iš pirmo žvilgsnio „Laikinos tamsos“ siužetas atrodo bauginantis – nufilmuotas gyvenimo džiaugsmą ir brangiausius dalykus praradęs narkomanas. Tačiau filmuko pabaigoje sužimba viltis: „Nesvarbu, kaip tamsu yra… Šviesa visada ten… Pasikalbėkime. Tu ne vienas“.
Būtent tokią žinutę nešęs filmukas buvo pripažintas geriausiu Lietuvoje, o europiniame konkurse laimėjo trečiąją vietą. Jį sukūrusių keturių pirmakursių komanda išsidalijo 2000 eurų piniginį prizą.
„Jaučiamės įvertinti“, – šypsosi Kaune studijuojantys jaunuoliai.
Komandą subūrė grupiokas
Bendraamžiai šilutiškiai, prieš metus baigę Šilutės pirmąją (Mantas) ir Vydūno gimnazijas (Emilija), išvažiavo į Kauną studijuoti. Mantas pasirinko kineziterapijos studijas Kauno kolegijoje, o Emilija – multimedijos technologijas Kauno technologijos universitete.
Dalyvauti NTAKK organizuotame konkurse paakino Emilijos grupiokas šiaulietis Edvinas, kuris informaciją apie konkursą pamatė „Facebook’e“. Jis pasiūlė Emilijai bei dar vienai merginai išbandyti jėgas. Prie komandos prisijungė ir Mantas, kuris tapo šio filmuko veidu – suvaidino narkomaną.
Kiek daugiau nei minutę trunkantį filmuką jaunuoliai filmavo 3 dienas su skaitmeniniu fotoaparatu. Siužeto idėją sugalvojo Emilija, techninį darbą atliko komandos subūrėjas Edvinas.
Konkurso sąlygos reikalavo, kad filmuke nebūtų rodomos jokios narkotinės medžiagos, jų vartojimui skirti įrankiai, negalėjo būti minimi narkotinių medžiagų pavadinimai.
Veidrodyje – prisiminimų atspindys
Taigi į veidrodį žvelgia kadaise visavertį gyvenimą turėjęs, dabar skęstantis narkotikų liūne vaikinas. Vidiniai prieštaravimai jį stumia į depresiją, nerimą, suvokimą, jog yra vienišas savo problemų akivaizdoje. Jaunuolis veidrodyje neatpažįsta savęs ir savo gyvenimo: anksčiau turėti draugai, mylima mergina, aktyvus laisvalaikis, pomėgiai virto skauduliu, liko panieka pasauliui.
Narkotikų vartojimo pasekmės pasirodo neįmanomai pražūtingos – paaukoti artimiausi žmonės, sveikas gyvenimo būdas, o svarbiausia – tikėjimas savimi ir galimybė būti laimingam. Po alinančio konflikto su savimi jaunuolis nori būti išklausytas ir atranda jėgų apie savo problemą pasikalbėti su artimiausiais žmonėmis.
Kalbėjimasis atveria duris naujam ir šviesiam gyvenimo etapui. Švaresnė sąžinė, noras vėl jausti gyvenimą ir viltis susigrąžinti jo žavesį motyvuoja vaikiną keistis.
Siekia atkreipti visuomenės dėmesį
Video konkurso organizatoriai siekė atkreipti visuomenėsdėmesį į nepilnamečių narkomanijos problemą, gilinti jų tėvų žinias ir supratimą apie narkotikų vartojimo riziką, priklausomybę ir, visų svarbiausia, – galimą pagalbą.
Jungtinių tautų Narkotikų ir nusikalstamumo padalinio 2015 metų ataskaitoje nurodoma, kad 2013 metais nelegalius narkotikus pasaulyje vartojo 246 milijonai žmonių, taigi 15-64 m. amžiaus grupėje – vienas iš 20-ies. 10 proc. narkotikus pavartojusių asmenų tampa probleminiais vartotojais – jie patiria žalą sveikatai, tampa priklausomi. Net 27 milijonai pasaulio gyventojų – probleminiai narkotikų vartotojai.
2013 m. atliktas paslaugų prieinamumo tyrimas parodė, kad nors Lietuvoje veikia veiksminga pagalbos vaikams, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, sistema, tačiau ja naudojamasi nepakankamai. Tyrimas atskleidė, kad pagalba vaikams gali būti suteikta greičiau negu per savaitę, tačiau mokyklos ir sveikatos specialistai pernelyg retai nukreipia vaikus ir jų tėvus veiksmingai pagalbai.
Veiksmingiausią pagalbą vaikams, vartojantiems narkotikus, teikia specialistai, dirbantys penkiuose regioniniuose priklausomybės ligų centruose, visose savivaldybėse veikiančiuose Psichikos sveikatos centruose, reabilitacijos bendruomenėse ir nevyriausybinėse organizacijose. Svarbu laiku kreiptis pagalbos – tada sulaukiama geriausių rezultatų.
Pasak konkurso organizatorių, filmukai turėtų padėti tėvams įveikti nuostatą, kad „apie tai negalima kalbėti“, ir priminti būtinybę kalbėtis su vaikais. Kitas tikslas – perduoti žinią, kad nei tėvai, nei vaikai neturėtų problemų spręsti vieni – reikia kreiptis profesionalios pagalbos. Todėl temą apibrėžia bendrasis šūkis „PASIKALBĖKIM. TU NE VIENAS“.
Laimėjo 2000 eurų prizą
„Stengėmės atskleisti šią temą“, – „Šilutės naujienoms“ sakė Emilija.
Šilutiškiai pasakoja, kad konkurse dalyvavo Olandijos, Portugalijos, Lietuvos ir Turkijos kūrėjai. Iš kiekvienos šalies buvo atrinktos trys finalininkų komandos. Lietuvoje jie užėmė I vietą, aplenkę 6 komandas, ir gavo 100 eurų premiją.
Konkurso finalas įvyko birželio 10 dieną Stambule (Turkija), iš kiekvienos komandos ten nuskrido po vieną narį. Apdovanojimų ceremonijos metu buvo paskelbti nugalėtojai.
Šilutiškių komanda džiaugiasi užėmusi trečiąją vietą ir laimėjusi 2000 eurų piniginį prizą. Antrąją vietą laimėjo olandų komanda (laimėjo 3000 eurų), o pirmi buvo turkai (laimėjo 5000 eurų). Finale iš viso varžėsi 10 video kūrėjų iš keturių šalių.
Į finalą patekusius filmus vertinusi tarptautinė žiuri buvo sudaryta iš psichologijos, psichiatrijos, komunikacijos, kino industrijos sričių atstovų.
Daugiau informacijos apie narkotinių medžiagų vartojimo problemą, jos sprendimo būdus ir pagalbą vartojantiesiems rasite šiose interneto svetainėse: www.ntakd.lt, www.visuomene.ntakd.lt, www.vspc.lt, www.prevencija.lt, www.ntakk.lt .
Šių metų raginimas: „Pirmiausia – išklausyk“
Beje, birželio 26 d. pasaulis minėjo Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, kuri primena apie poreikį spręsti narkotikų ir narkomanijos sukeliamas problemas visuomenei. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro (UNODC) paskelbta šių metų minėjimo tema „Pirmiausia – išklausyk“.
Lietuvos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas prisijungė prie šios kampanijos ir primena, kad tėvų įtaka vaikų priimamiems sprendimams yra labai didelė. Vaikams, kurie iš tėvų sužino apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo pavojų, gresia 50 proc. mažesnė tikimybė vartoti psichoaktyviąsias medžiagas nei tiems vaikams, kurių tėvai nemoko apie šių medžiagų keliamą pavojų.
Kampanija skelbia, kad pirmas žingsnis, norint padėti vaikams ar jaunimui sveikai ir saugiai augti – juos išklausyti. Vaikystė yra svarbus vystymosi ir didelių galimybių laikotarpis. Žengdami į paauglystę vaikai auga, tyrinėja ir turi progą realizuoti savo individualius ir unikalius gebėjimus. Tačiau šiame laikotarpyje jie yra ir pažeidžiamesni. Tad nesveikas gyvenimo būdas, įskaitant narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimą, jauname amžiuje labai pavojingas. Vaikams ir jaunimui reikia, kad juos atidžiai ir nuoširdžiai išklausytume bei suteiktume jiems reikalingų įgūdžių ir galimybių.
Rašyti atsakymą