Finansinės paramos perspektyvos – bendruomenių rankose

lamatos zemes konferencijaĮ rajoną bus galima pritraukti daugiau investicijų – žada naują LEADER metodo įgyvendinimą Lietuvoje ir Europoje pristatantys jo kuratoriai mūsų šalyje.

Praėjusią savaitę Šilutės seniūnijoje vietos veiklos grupė (VVG) „Lamatos žemė“ surengė informacinį seminarą, kurio lankytojai supažindinti su nauja planuojama LEADER metodo po 2013 m. kryptimi: metodas iš dalies plečia veiklos ribas bei finansines galimybes – tampa daugiafunkciu mechanizmu, atversiančiu kelius didesnio masto projektams rengti.

Į informacinį seminarą buvo sukviesti ne tik kaimo bendruomenių nariai, bet ir seniūnai, įvairių kitų rajone veikiančių organizacijų nariai – būtent jų paramos tikimasi rengiant „2014-2020 m. Integruotos plėtros strategiją“.

Naują LEADER metodą pristačiusi Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento vyr. specialistė Ilona Sadovskaitė priminė, kad Lietuvoje jis startavo 2004 m. – kai buvo pradėtos įgyvendinti kelios pirmosios bandomosios strategijos. Šiuo metu šalyje veikia net 51 VVG, apimanti 99 procentus kaimo teritorijų. Per 8 metus visos Lietuvos mastu buvo pateikti 2376 projektai, iš kurių 244 jau baigti.

Kalbėdama apie LEADER metodo įgyvendinimo ypatumus, I.Sadovskaitė pasakojo, kad jo raida ir pažanga Lietuvoje vyko normaliai, tačiau lėšų įsisavinimas per projektus buvo kiek lėtesnis.

Apžvelgusi 8 metų patirtį, ŽŪM specialistė pastebėjo, kad nors lietuviai ir yra patrauklūs partneriai užsienio valstybėms, tarptautinio bendradarbiavimo tarp VVG vis dėlto trūksta. Pastebėta ir kitų trūkumų: dažnai VVG pateikia nekokybiškas arba tiesiog nuo kitų nukopijuotas strategijas, susiduriama su ribotais gebėjimais parengti ir įgyvendinti VVG strategijas, privatus sektorius nelabai domisi galimybe vykdyti projektus. Per 8 metus buvo pateikti vos 34 verslo projektai. Po 2013 m., optimistinėmis prognozėmis, tikimasi sulaukti daugiau nei 100 verslo projektų.

Šiuo metu visos Europos Sąjungos šalys, kuriose įgyvendinamas LEADER metodas, sutiko, jog po 2013 metų jį reikėtų vystyti kaip daugiafunkcę strategiją, orientuotą į bendruomenių inicijuotą vietos plėtrą.

Esmine naujove pristatytas faktas, kad VVG pateikiamos strategijos bus galimos įgyvendinti per visus Europos Sąjungos paramos fondus, tad savaime strategijos galės aprėpti daugiau žmonių gyvenimo ir veiklos sričių – bus įmanoma rengti didesnės finansinės apimties projektus.

Dar viena naujovė ta, kad teikti projektus galės ne tik kaimo bendruomenės. Ši sąvoka yra plečiama, ir bendruomenė šiuo atveju suvokiama kaip bet kuri bendrus interesus turinti žmonių grupė, pavyzdžiui, mokyklos bendruomenė.

Šilutės rajone LEADER metodo įgyvendinimą koordinuojančios VVG „Lamatos žemė“ pirmininkas Vytautas Laurinaitis pabrėžė, kad į seminarą seniūnai ir įvairių bendruomenių atstovai sukviesti ne šiaip sau. Rašant naują rajoninę strategiją reikės visų rajone veikiančių įstaigų ir organizacijų vizijos. Pateikti parengtą strategiją VVG „Lamatos žemė“ turės iki 2014 m. pradžios.