Fizinio aktyvumo treneris pasakė, kokia sporto dozė būtina mūsų kūnui

siaurietiskas ejimasŠiaurietiško ėjimo pamokos, vaikų fizinio aktyvumo skatinimas, paskaitos apie sveiką mitybą ir ligų prevenciją, neįgaliųjų mokymai sveikos gyvensenos temomis – tai tik nedaugelis veiklų iš Šilutės rajono Visuomenės sveikatos biuro jau pradėto vykdyti projekto, kurį finansuoja ES.

„Sveika gyvensena padeda išsaugoti ir stiprinti sveikatą, gyvenimo kokybę ir fizinį pajėgumą. Siekiant gerinti visuomenės pažintinius ir socialinius įgūdžius, nulemiančius motyvaciją stiprinti ir palaikyti gerą sveikatą, ir buvo parengtas šis projektas“, – sako biuro direktorė Virginija Vaivadaitė.

Šiuo metu net aštuoniose bendruomenėse aktyviai, kartą per savaitę, vyksta nemokamos šiaurietiško ėjimo pamokos, kurias veda nuolatinis šilutiškių fizinio aktyvumo treneris Laimontas Rakauskas. Tokiu būdu žmonės skatinami judėti ir pajausti, kad pasportavus galima ir daugiau darbų nudirbti, ir geresnės nuotaikos būti.

Šiaurietiškas ėjimas – visose seniūnijose

L. Rakauskas pasakojo, kad šiaurietiško ėjimo mokymai Šilutės rajono gyventojams prasidėjo lapkričio 15 dieną Stubriuose, Katyčiuose, Žemaičių Naumiestyje ir Vainute. Kitą dieną žingsniuoti šiaurietišku būdu mokėsi rusniškiai, juknaitiškiai ir usėniškiai. Po Naujųjų metų šiaurietiško ėjimo treniruotės bus vedamos ir Šilutėje.

Kiekvienoje seniūnijoje kartą per savaitę vyksta penkios treniruotės, kad žmonės įsitrauktų į veiklą, kad būtų treniruočių tęstinumas, nes po vienos treniruotės dažnai daug kas pasimiršta. Penkios treniruotės, anot L. Rakausko, yra pakankama žmogų „užvesti“, kad jis įgautų įgūdžius, įprastų ir toliau galėtų savarankiškai sportuoti.

Treniruočių metu ne tik vaikštoma su lazdomis, bet ir atliekamos visapusiškos kūno mankštos įvairioms raumenų grupėms. „Pasimankštinęs žmogus yra žvalesnis, gali nuveikti daugiau ūkio darbų, kokybiškiau jaučiasi, jam tiesiog lengviau gyventi“, – sako treneris.

Mažuose miesteliuose į treniruotes žmonės renkasi noriai. Aktyvesnės, kaip ir visoje Lietuvoje, yra moterys, tačiau ateina ir vyrai. „Vyrai skeptiškai žiūri į judėjimą, dėl to jie pagal statistiką ir 12 metų anapilin anksčiau išeina“, – primena treneris.

Šiaurietiškas ėjimas stiprina sveikatą

Anot trenerio, šiaurietiškas ėjimas yra tik įrankis, o žmogaus tikslas – gera sveikata. Norint būti sveikiems reikia derinti ir mitybą, ir judėti.
„Žmogui judėti, sportuoti, mankštintis yra būtina. Tai įrodyta mokslininkų. Jeigu kūnas nebus mankštinamas, jis nevykdys savo funkcijų, ir tada teks spręsti problemas, susijusias su įvairiomis ligomis“, – sako L. Rakauskas.

Anot jo, žmogaus organizmui būtina sporto dozė yra 40 minučių kas antrą dieną – išeiti pajudėti vidutiniu aktyvumu, įtraukiant ciklinius aerobinius judesius. Tai gali būti ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, šiaurietiškas ėjimas. Sau patinkančią judėjimo formą žmogus turi išsirinkti atsižvelgdamas į savo poreikius.

Šiaurietiškas ėjimas – viena efektyviausių sveikatos stiprinimo priemonių ir fizinio aktyvumo formų. L. Rakausko žodžiais sakant, gal net efektyviausia, nes einant su lazdomis mankštinamas visas kūnas: ne tik kojos, bet ir viršutinė kūno dalis, rankos, pečių juosta, liemuo, krūtinė, nugara. Dėl to ši sporto rūšis labai svarbi sveikatos stiprinimui.

Projektas truks 3 metus

Trejus metus truksiančio projekto „Sveikatos ugdymo priemonių įgyvendinimas Šilutės rajono savivaldybėje“ įgyvendinimas prasidėjo šiemet rudenį.  Jau pravesti jaunimo psichinės sveikatos stiprinimo mokymai. Gruodžio mėnesį prasidės ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams fizinio aktyvumo įgūdžių ugdymas. Šiuo metu biuras ieško lektorių, kurie pravestų sveikos gyvensenos, mitybos mokymus.

Šiuo metu Šilutėje dar vyksta nemokamos mankštos senjorams, kurios finansuojamos iš kito ES projekto. Pagal projektą numatyta sveikos gyvensenos ir ligų profilaktikos mokymų vykdymas vyresnio amžiaus žmonėms, vaikų mokymai sveikos gyvensenos temomis, neįgaliųjų mokymai sveikatos stiprinimo ir sveikos gyvensenos temomis, mokymai apie sergamumą ir pirmalaikį mirtingumą nuo galvos smegenų kraujotakos ligų, mokymai apie onkologinių ligų prevenciją, profilaktiką, rizikos veiksnius.

Anot V. Vaivadaitės, šiaurietiško ėjimo pamokų užplanuota labai daug, nes norima pasiekti visų Šilutės seniūnijų gyventojus.