FNTT įtaria, kad mokyklos buhalterė mokėjo algą fiktyviai dirbusiai seseriai

Pamario pagrindinė mokykla. / © silutesnaujienos.ltFinansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdyba kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl buvusios Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos vyriausiosios buhalterės Rasutės Petrošienės, kuri įtariama fiktyviai mokykloje įdarbinusi savo seserį ir per kelerius metus apgaule pastarajai išmokėjusi daugiau nei 35 tūkstančius litų atlyginimo.

Šiuo metu FNTT Klaipėdos apygardos valdyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Šilutės Pamario pagrindinės buvusių mokyklos direktorės Nijolės Špadienės ir ūkvedžio Rimanto Čiutos galimų nusikalstamų veikų.

Gresia laisvės atėmimas iki 8 metų

Kaip rašoma FNTT pranešime, atskleista, kad vyriausiąja buhaltere dirbusi 48-erių metų R.Petrošienė 2006 metų pabaigoje Šilutės Pamario pagrindinės mokykloje 0,5 valytojos etato įdarbino savo seserį A.B., kuri realiai nedirbo ir nevalė mokyklos, bet darbo užmokestį į banko sąskaitą gaudavo.

Išaiškinta, kad 2007 metų gegužės mėn. įtariamoji R.Petrošienė suklastojo sesers prašymą įdarbinti ją dirbti 0,5 etato pastatų priežiūros darbininke Šilutės Pamario pagrindinėje mokykloje, o po kelių mėnesių – ir mokytojo padėjėja. Be to, nustatyta, kad jau kelis darbus neva dirbusi A.B. fiktyviai buvo įdarbinta dar ir kiemsarge ir inžiniere, o vėliau dar turėjo pavaduoti sergančią bibliotekininkę ir buhalterę.

Tyrimo metu išaiškinta, kad kelis darbus Šilutės Pamario pagrindinės mokykloje fiktyviai dirbusi A.B. ne vienus metus per parą turėjo dirbti po 12–16 val. Paskaičiuota, kad suklastojusi prašymus priimti į darbą, pagal darbo užmokesčio apskaitos žiniaraščius vyriausioji buhalterė R.Petrošienė į savo sesers sąskaitą pervesdavo vidutiniškai per mėnesį nuo 500 iki 1 tūkst. 50 litų.

Per kelerius metus apgaule buvo išmokėta daugiau nei 35 tūkstančiai litų lėšų, skirtų mokyklos savarankiškoms funkcijoms vykdyti iš mokinio krepšelio.

Baigta baudžiamoji byla perduota nagrinėti Šilutės rajono apylinkės teismui. Už sukčiavimą, suklastotus dokumentus ir apgaulingai tvarkytą mokyklos buhalterinę apskaitą R.Petrošienei gresia laisvės atėmimo bausmė iki aštuonerių metų, o jai padėjusiai seseriai gali būti taikoma švelnesnė bausmė.

Galimai išgrobstė apie 100 tūkst. litų

Prieš dvejus metus „Šilutės naujienos” rašė apie skandalą Šilutės Pamario pagrindinėje mokykloje. Atlikto ūkinės ir finansinės veiklos audito išvados atskleidė, kad grobstymai mokykloje vyko neregėtais mastais – bendra per kelis mėnesius ar pusmetį dingusio turto suma svyruoja apie 100 tūkstančių litų.

Per kelis 2010 metų mėnesius išgaravo apie 60 tūkst. litų vertės mokyklos turto, iš darbo išėję 4 administracijos darbuotojai susižėrė apie 40 tūkst. litų išeitinių kompensacijų.

Pedagogai tik iš audito išvadų sužinojo, jog kai kurie iš jų už akių buvo įtaukti į įvairiausias turto apskaitos ir nurašymo komisijas.

2010 metų dokumentaciją patikrinę auditoriai išsiaiškino, jog iš mokyklos dingo nemažai kompiuterinės aparatūros, techninių priemonių, per projektus laimėtų siuvimo mašinų, šimtai kamuolių, knygų, fotoaparatai, automobilio navigacinė įranga, statybinės prekės, cikloninės krosnelės ir net įvairūs medikamentai.

Matyt, ruošdamasi palikti nuo 2003-ųjų eitas pareigas direktorė N.Špadienė pasididino sau atlyginimą ir todėl susižėrė ypač solidžią išeitinę kompensaciją. Iš viso darbą palikusių direktorės, jos pavaduotojo ūkio reikalams R.Čiutos, sekretorės Virginijos Melnikienės ir vyr. buhalterės R.Petrošienės išeitinės išmokos sudarė apie 37 tūkst. litų.

Savo artimai komandai didelius atlyginimus nustačiusi direktorė N.Špadienė mokytojams nebuvo tokia dosni. Jiems savo įsakymu buvo nustačiusi mažiausius galimus darbuotojų atlyginimų koeficientus.

Išėjusi iš darbo mokykloje N.Špadienė išvyko į Vokietiją.

Silutes naujienu LOGO