Fotografija – ką apie ją įdomu sužinoti

 

nuotraukaŠiandien kiekvienas iš mūsų visas brangiausias ir svarbiausias savo gyvenimo akimirkas galime įamžinti pačios aukščiausios kokybės nuotraukose – tai padaryti leidžia moderniosios technologijos. Ką jau kalbėti apie fotografijos srityje naudojamas technologines programas ar priemones, kurių pagalba atliekamas nuotrauku spausdinimas. Jų pagalba fotografija pakyla į visai kitą lygmenį. Todėl būtų naudinga ir įdomu apie šią sritį sužinoti daugiau.

Žodžio „fotografija“ ištakos

Žodis „fotografija“ (angl. photography) turi graikiškas ištakas: photos reiškia šviesą, o graphein – piešti. Pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas XIX a. ketvirtajame dešimtmetyje. Kai minėti du žodžiai yra sujungiami į vieną, jie reiškia „piešti su šviesa“. Žodžio „fotografija“ autorystė priklauso serui John Herschel, kuris jį ir išpopuliarino. Be to, šis terminą savo kūriniuose vartojo ir kai kurie kiti autoriai, tarp kurių yra Hercules Florence bei Johann von Maedler. Iki tol nuotraukos buvo vadinamos „saulės fotoantspaudais“ arba „heliografais“.

Seniausia nuotrauka ir pirmoji „asmenukė“

Iki šių dienų išlikusi pati seniausia nuotrauka mena 1826-1827 metus. Šios nuotraukos autorius yra Joseph Niepce. Žinoma, nuotraukos gamybos procesas buvo labai sudėtingas ir ilgas. Tuo tarpu pirmąją „asmenukę“ padarė Robert Cornelius (chemikas ir fotografas iš Filadelfijos). Jis pastatė fotoaparatą galinėje savo šeimos parduotuvės dalyje, nuėmė objektyvo uždangą, o tuomet greitai nubėgo ir atsistojo priešais fotoaparatą, kad pats save nufotografuotų. Tai įvyko dar 1839 m. – vadinasi, „asmenukių“ istorija iš tikrųjų yra laba sena.

Fotografija – kaip meno forma

Fotografiją, kaip meno formą, pasauliui pristatė Alfred Steiglitz. Jis buvo amerikiečių moderniojo meno šalininkas ir fotografas. Alfred Steiglitz vadovavo meno judėjimui ir fotografiją pavertė žmonių kasdienio gyvenimo dalimi. Jis jautė labai didžiulę aistrą fotografijai ir Niujorke turėjo ne vieną meno galeriją, siekdamas menininkus iš Europos pristatyti visam pasauliui. Jis į fotografus žiūrėjo kaip į menininkus ir yra fotografijos meno judėjimo pradininkas, nes iki tol menininkais vadino dailininkus, o fotografai buvo laikomi mokslininkais.

Pirmoji skaitmeninė nuotrauka

Russell A. Kirsch buvo pirmasis, kuriam pavyko tai padaryti. Pirmojoje nuotraukoje, kurią jam pavyko nuskenuoti ir perkelti į skaitmeninę kompiuterio atmintį, buvo įamžintas jo sūnus. Šios pirmosios skaitmeninės nuotraukos rezoliucija buvo vos 176 x 176 pikseliai. Ji buvo baltai juoda ir visiškai be jokių kitų spalvų (net ir be pilko atspalvio). Kiek vėliau buvo pradėta naudoti kelis skanerius, tokiu būdu išgaunant pilkšvas nuotraukas.

Nuotraukų popierius anuomet buvo gaminamas iš „asfalto“

Bitumas – tai amorfinė degi medžiaga, kurios sudėtyje yra asfaltenų. Pirmosios nuotraukos buvo gaminamos iš popieriaus, kurio gamybai naudotas bitumas. Ši medžiaga naudojama iki šiol, bet tikrai ne nuotraukų spausdinimo procese, o tiesiant kelius ar klojant stogus.

Brangiausiai parduoda seniausia kamera

2007 m. Vienos aukcione buvo parduota pati seniausia kamera už neįtikėtinai didžiulę sumą ir tapo pačia brangiausia kada nors parduota kamera aukcione. Šią kamerą, kuri buvo pavadinta „Daguerreotype“, pagamino prancūzų gamintojai „Susses Freres“. Pradinė aukciono kaina buvo 100 000 eurų. Galiausiai ji buvo parduota už beveik 800 000 eurų!
Juokingai atrodančių kačių nuotraukos pradėtos daryti XIX a.

Mūsų dienomis vaizdo medžiaga ir nuotraukos, kuriose yra įamžintos juokingai atrodančios katės, yra labai pamėgtos internautų. Tačiau įdomiausia tai, kad juokingai atrodančios katės nuotraukose pradėjo populiarėti dar XIX a. aštuntajame dešimtmetyje, kai Braitone gyvenęs fotografas Harry Pointer išgarsėjo dėl savo smagiai atrodančių kačių nuotraukų.
Žinoma, tai vos keli iš daugybės įdomių ir galbūt kai kuriems iš jūsų dar negirdėtų faktų apie fotografiją. Ši sritis turi labai turtingą istoriją, prie kurios šiandien neabejotinai prisideda ir kiekvienas iš mūsų.