Gaisrai individualiuose namuose: priežastys ir prevencija

Nerimą kelia šių metų statistika. PAGD duomenimis, pirmąjį 2021 m. ketvirtį buvo gesinami 1083 gaisrai gyvenamosios ir viešbučių paskirties pastatuose – beveik 27 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

Tam įtakos turėjo ir staigiai atšalę orai, kai sausio pabaigoje minusinė temperatūra laikėsi gana ilgai. Gyventojams intensyviau kūrenant, neišvengiamai kilo ir daugiau gaisrų.

Gaisrus sukelia nevalyti kaminai

Pasak bendrovės BTA atstovo Andriaus Žiukelio, dažniausia gaisro namuose priežastimi tampa nevalytuose kaminuose ir dūmtraukiuose užsidegantys suodžiai.

„Baigus kūrenimo sezoną reikėtų išvalyti katilus, krosnis ir židinius, kaminus ir dūmtraukius. Valymo metu pastebėjus kokius nors trūkumus juos bus galima ištaisyti iki šildymo sezono pradžios. Ne laikas ieškoti meistrų, kai jau reikia kūrenti“, – pataria A. Žiukelis.

Kaminus rekomenduojama valyti ne tik po šildymo sezono, bet ir jo viduryje. Kamino užterštumas priklauso nuo naudojamo kuro tipo – kūrenant geromis sausomis malkomis, nesusidaro tiek dervų ant kamino sienelių, kiek kūrenant šlapiomis malkomis ar įvairiomis šiukšlėmis. Kieto kuro katilus derėtų valyti pagal gamintojo rekomendacijas, nepamirštant kasdien išvalyti pelenų.

Techniškai kieto kuro katilo ar kamino valymas nėra sudėtingas, bet prireikus lipti ant stogo namo savininkams reikėtų įvertinti savo gebėjimus – tai vienas pavojingesnių darbų namuose. Neretai pasitaiko, kai gaisras kyla dėl netinkamai išvalyto kamino, nors valyta buvo neseniai. Tad geriau darbą patikėti šios srities specialistams.

Nesilaiko saugos reikalavimų

Pasak draudikų, neretai problemų dėl krosnių ir kaminų kyla dėl netinkamai pasirinktų medžiagų statybų metu ir PAGD įsakymo dėl gyvenamųjų pastatų gaisrinės saugos taisyklių nesilaikymo.
Kiekvienam savininkui pravartu perskaityti šį PAGD įsakymą ir įvertinti, ar jo namuose šildymo sistemos, krosnys ir katilai, dūmtraukiai ir kaminai įrengti tinkamai. Dažnai neišlaikomas rekomenduojamas 25 cm atstumas tarp dūmtraukio ir statinio degių konstrukcijų, medinė stogo konstrukcija yra per arti kamino.

Gaisrai namuose neretai kyla vėlesniais metais, kai išsausėja namo mediena. Todėl šiltasis metų sezonas yra parankus pasitikrinti, ar nereikėtų atlikti reikalingų rekonstrukcijų. Dažnai neužtikrinami priešgaisrinės saugos reikalavimai ir pirtyse. Ne visi statytojai atsakingai atlieka savo darbą – kai kur skuba, kai kur taupo, dėl grožio pamiršta saugumo reikalavimus, pavyzdžiui, apkala kaminą medinėmis apdailos lentelėmis. „Nesilaikant atstumų ir neįvertinus medžiagų atsparumo temperatūroms, gaisro pavojus yra itin realus“, – teigia A. Žiukelis.

Dažniausiai gaisrus sukelia krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ar eksploatacijos pažeidimai. Tris kartus rečiau gaisro priežastimi būna elektros įrenginių ar instaliacijos gedimai, neatsargus žmonių elgesys su ugnimi ir neatsargus rūkymas.